Jump to content
The Smoakhouse Forums

Smoaky

Root Admin
  • Content Count

    8,635
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    7

Smoaky last won the day on April 23 2018

Smoaky had the most liked content!

Community Reputation

287 Good

2 Followers

About Smoaky

  • Rank
    Smoakhouse Honcho
  • Birthday 05/02/1959

Contact Methods

  • Website URL
    http://Smoaky.com
  • ICQ
    0

Profile Information

  • Gender
    Male
  • Location
    Waco, Texas
  • Interests
    Program Director and Sports Talk Show Host at ESPN Radio-Central Texas. This includes AM1660, AM1330, 100.9FM and 1660espn.com and krzi.streamon.fm. I own Smoaky.com, the high school website that was launched in July, 2002.

Recent Profile Visitors

15,269 profile views
  1. https://twitter.com/DavidSmoak/status/1242505749068230660?s=20 https://twitter.com/DavidSmoak/status/1242505749068230660?s=20 https://twitter.com/DavidSmoak/status/1242505749068230660?s=20 Tommy Allison leaving Robinson for Hallsville...
  2. On Monday, my son Craig and I signed an agreement to begin broadcasting our local sports talk shows coast-to-coast on SicEm365.com and it will also be available on our homepage of Smoaky.com. Although the website is a Baylor athletics based site, we WILL be keeping the same philosophy I've had since I began in radio in 1990. And, High School Football will be a major part of what we do, yes, there will be coverage of Baylor, everything-college football, Cowboys, Rangers, the topics of the day. But, we have been given a green light on being wide open with our high school coverage. That will include Greater-East and Central Texas. Stay tuned and here are the details. Smoak's and Catalina Sign with SicEm365.com.
  3. David and Craig Smoak Live Coast-to-Coast on SicEm365.com and Smoaky.com SICEM365 OWNERSHIP ANNOUNCES LAUNCH OF SICEM365 RADIO By SicEm365 Staff March 23, 2020 9.7k 150 Tweet Share (571) WACO, Tex. (March 23, 2020)—SicEm365.com, the leading Baylor sports, recruiting, and fan engagement site, is launching the next level of coverage for members and fans alike with SicEm365 Radio. Leveraging the power of Internet radio and the SicEm365.com website, this new dimension of their fan-favorite coverage is scheduled to launch April 6, 2020. To launch SicEm365 Radio, the SicEm365 ownership team of Ashley Hodge, Brian Ethridge and Colt Barber have hired David Smoak, Craig Smoak, and Paul Catalina, formerly of ESPN 1660 Central Texas, to anchor the live programming “We know times are uncertain right now, but what we are certain of at SicEm365, is that we are going to provide Baylor fans and high school football fans with the best coverage anywhere of games, recruiting, coaches, and more,” said SicEm365.com co-owner Brian Ethridge. “There will be no better place than SicEm365.com and SicEm365 Radio to get your Baylor and high school sports information, and we couldn’t be more excited to have David, Craig, and Paul joining the team.” SicEm365 Radio will bring in a new, enhanced era of coverage for fans in Central Texas and around the country, powered by the SicEm365.com platform. “When I arrived in Waco in 2010, I thought I wouldn’t be around more than a year. But Waco has become my home, and I’m thrilled that it will remain my home. With SicEm365 Radio, I’ll be able to bring the same passion, enthusiasm and professionalism to SicEm365.com as I have through my 38-year career covering sports at all levels. I can’t wait to continue our thorough coverage of Baylor Athletics, but also high school programs as well,” said David Smoak. Like SicEm365.com’s message boards and published content, SicEm365 Radio will have content that is both free for all access and premium, subscription-only content. “We have built up a fan community that is passionate about Baylor sports as well as recruiting and high school sports all over Texas. From a virtual board where fans can come together, to weekly recruiting chats, to our first-to-know Bear Signal text notifications, we have brought Baylor fans what they want to see as we’ve cheered the Bears to new heights the last several years,” said Colt Barber, co-owner and Editor in Chief of SicEm365.com. “With the addition of David, Craig, and Paul, we are now able to bring our community the next level of coverage—radio.” The Smoaks and Catalina are well-known around Central Texas and in high school football circles across the state and will be an invaluable addition to the SicEm365 team following their departure from the traditional sports radio format. “I’m super excited to join SicEm365. When one door closes, another opens. I know we all look forward to taking the site to another level. I can’t wait to get started,” said Paul Catalina. Founded in 2016, SicEm365.com has rapidly grown to be the largest Baylor sports and recruiting site on the Internet. With more than 27,000 people in the message board community, the site provides coverage of all sports at Baylor, recruiting across Texas and beyond, and hosts a tailgate at Brazos Parking for each home football game. “I’ve seen first-hand what an incredible community SicEm365 has grown into the last few years,” said Craig Smoak, who started providing content for the site as a contributor in 2018. “I’m ecstatic to be a full-time member of the team and look forward to reaching new heights with what this site can become and provide to fans.” The radio show will be streamed live directly on SicEm365. In addition, the show will be available live on multiple social media platforms including Twitter, Facebook and YouTube. To become a part of the SicEm365.com community, visit www.sicem365.com. Message boards and stories are available for all fans. Subscribers have access to a premium message board, content, and additional features. SicEm365 can also be found on Facebook and Twitter. For information on advertising on SicEm365 Radio, please reach out to David Smoak at [email protected]
  4. Cumby's Tom Dracos going to Cuero as Asst. AD/OC
  5. https://twitter.com/DavidSmoak/status/1236450831874101248?s=20
  6. TSWA Class 6A all-state football team BRYAN – Rockwall wide receiver Jaxon Smith-Njigba and Cypress Creek linebacker Josh White were the players of the year on the Texas Sports Writers Association’s Class 6A All-State Football Team. S mith-Njigba, who signed with Ohio State, had 108 receptions for 2,161 yards and 35 touchdowns, both 6A records. White, who has signed with LSU, had 24.5 tackles for loss and blocked two kicks. FIRST TEAM Offense Guards – Josh Bankhead, The Woodlands College Park, 6-5, 315, sr.; Logan Parr, San Antonio O’Connor, 6-4, 280, sr. Center – Branson Hickman, Dallas Jesuit, 6-2, 280, sr. Tackles – Andrej Karic, Southlake Carroll, 6-5, 265, sr.; (tie) Jake Majors, Prosper, 6-4, 290, sr.; Courtland Ford, Cedar Hill, 6-6, 305, sr. Wide receivers – Jaxon Smith-Njigba, Rockwall, 6-1, 188, sr.; Dwight McGlothern, Klein Oak, 6-2, 185, sr. Tight end – Grayson Sandlin, Austin Travis, 6-4, 205, sr. Quarterback – Dematrius Davis, Galena Park North Shore, 5-11, 195, jr. Running backs – Kaedric Cobbs, Denton Guyer, 5-10, 208, sr.; Aaron Dumas, El Paso Americas, 5-10, 190, jr.; Campbell Speights, McAllen Memorial, 5-10, 195, sr. Fullback – Eddie Villarreal, La Joya, 5-10, 215, sr. All-purpose back – EJ Smith, Dallas Jesuit, 6-0, 195, sr. Place-kicker – Carter Brown, Pearland Dawson, 6-1, 175, soph. Offensive player of the year – Smith-Njigba, Rockwall Defense Linemen – LB Moore, Amarillo Tascosa, 6-4, 235, sr.; Asyrus Simon, Humble Atascocita, 6-4, 261, sr.; Nicholas Booker-Brown, Spring Westfield, 6-3, 265, sr.; Caleb Fox, The Woodlands, 6-2, 307, sr. Linebackers – Corey Flagg, North Sore, 6-0, 225, sr.; Josh White, Cypress Creek, 6-1, 220, sr.; James Douglas, Arlington Lamar, 6-1, 189, sr.; Graham Faloona, Southlake Carroll, 6-3, 215, sr. Secondary – Upton Stout, Galena Park North Shore, 5-10, 180, sr.; Jahari Rogers, Arlington, 6-1, 180, sr.; Chris Thompson Jr., Duncanville, 6-2, 195, sr.; (tie) Ennis Rakestraw Jr., Duncanville, 6-1, 170, sr.; Sage Luther, Austin Westlake, 5-11, 185, sr. Punter – Connor Dailey, McKinney Boyd, 5-10, 165, jr. Utility – D.J. Graham, Keller Central, 6-2, 187, sr. Kick returner – Jaxon Smith-Njigba, Rockwall, 6-1, 188, sr. Defensive player of the year – White, Cypress Creek Coach of the year – (tie) Todd Dodge, Austin Westlake; Jon Kay, Galena Park North Shore SECOND TEAM Offense Guards – Andrew Salem, Austin Lake Travis, 6-2, 270, sr.; Bryce Foster, Katy Taylor, 6-5, 330, jr. Center – Addison Penn, Southlake Carroll, 6-3, 285, sr. Tackles – Connor Halverson, Austin Westlake, 6-4, 270, sr.; Marcus Bryant, Cedar Ridge, 6-7, 270, sr. Wide receivers – Loic Fouonji, Midland Lee, 6-4, 192, sr.; Ryan Lindley, Austin Westlake, 5-10, 170, sr. Tight end – Blake Smith, Southlake Carroll, 6-5, 250, sr. Quarterback – (tie) Braedyn Locke, Rockwall, 6-0, 180, soph.; Quinn Ewers, Southlake Carroll, 6-3, 195, soph. Running backs – Braelon Bridges, Klein Collins, 5-9, 183, sr.; Zach Evans, North Shore, 6-0, 205, sr.; L.J. Johnson, Cy-Fair, 5-11, 205, jr. Fullback – Charles Alia, Kempner, 5-10, 190, sr. All-purpose back – Greg Eggleston, Smithson Valley, 5-11, 160, sr. Place-kicker – Fabrizio Pinton, The Woodlands, 6-3, 200, sr. Defense Linemen – Carson Byrd, Midway, 6-1, 265, sr.; Austin McClendon, Austin Westlake, 6-3, 235, sr.; Brandon Brown, Katy Morton Ranch, 6-2, 290, sr.; (tie) Elijah Fisher, Allen, 6-3, 255, sr.; Marcus Brown, Houston Lamar, 6-4, 220, sr. Linebackers – Donnie Moody, Converse Judson, 6-0, 205, jr.; Jayveion Moore, Arlington Lamar, 5-8, 196, sr.; Ethan Barr, Flower Mound Marcus, 6-3, 220, sr.; Miles Skinner, Keller Central, 6-1, 180, sr. Secondary – Marcus Moore, Spring Westfield, 6-0, 190, sr.; Darius Snow, Hebron, 6-0, 215, sr.; Malik Cannon, Longview, 5-11, 165, sr.; (tie) Cameron Oliver, Fort Bend Travis, 6-1, 160, jr.; Tyler Ashworth, Rockwall, 5-9, 180, sr. Punter – Robert Amador III, McAllen, 6-2, 215, sr. Utility – Emon Allen, Vista Ridge, 5-8, 160, jr. Kick returner – Jaime Perez Jr., Edinburg Vela, 6-0, 180, jr. THIRD TEAM Offense Guards – Pedro Posadas, Weslaco East, 6-3, 315, jr.; (tie) Akinola Ogunbiyi, Fort Bend Kempner, 6-4, 331, sr.; Dawson Weiss, Austin Travis, 6-3, 255, sr. Center – (tie) Parker Cox, Longview, 6-0, 215, sr.; Brandon Gonzalez, Amarillo Tascosa, 6-1, 295, sr.; Wesley Ndago, Waco Midway, 6-2, 300, sr. Tackles – Chad Lindberg, Clear Creek, 6-6, 297, sr.; (tie) Gabe Blair, Denton Guyer, 6-2, 290, jr.; Damieon George, North Shore, 6-7, 345, sr. Wide receivers – Kyle Eaves, Austin Lake Travis, 5-11, 160, sr.; Michael Phoenix, Conroe, 6-1, 180, sr. Tight end – (tie) Donovan Green, Dickinson, 6-4, 220, soph.; Collin Sutherland, Flower Mound Marcus, 6-5, 245, sr. Quarterback – (tie) Ja’Quinden Jackson, Duncanville, 6-2, 219, sr.; Brice Matthews, Humble Atascocita, 5-11, 175, sr. Running backs – Brian Benavides, Laredo United South, 5-7, 160, jr.; Dylan Campbell, Houston Strake Jesuit, 5-10, 190, sr.; (tie) Deuce Vaughn, Cedar Ridge, 5-7, 175, sr.; Kendall Thomas, Round Rock Stony Point, 5-9, 180, sr.; Will Nixon, Waco Midway, 5-11, 185, sr. Fullback – (tie) Pablo Tovar, Laredo Nixon, 5-10, 180, jr.; Mark Patton, Tyler Lee, 6-5, 220, sr. All-purpose back – DeAndre Exford, Killeen Shoemaker, 5-4, 180, jr. Place-kicker – David Leadbetter, Austin Westlake, 5-11, 158, jr. Defense Linemen – Savion Byrd, Duncanville, 6-6, 280, jr.; Tim Hardiman, Spring Westfield, 6-0, 260, sr.; Jamal Ligon, Tyler Lee, 6-2, 232, sr.; (tie) Bryson Stewart, Fort Bend Ridge Point, 6-1, 245, sr.; Ed Jones IV, Arlington Martin, 6-0, 205, sr. Linebackers – Jadyn Landrum, Arlington Bowie, 6-2, 220, sr.; Derrick Lewis, Schertz Clemens, 6-1, 215, sr.; Dyllon Peavy, Spring Westfield, 5-10, 215, sr.; Jacob Sanchez, Pharr-San Juan-Alamo, 6-1, 215, sr. Secondary – Elliott Davison, Tyler Lee, 5-11, 170, sr.; Jaylon Jones, Cibolo Steele, 6-2, 185, sr.; Mason Chambers, Schertz Clemens, 6-0, 195, sr.; (tie) Diego Villarreal, McAllen Memorial, 5-11, 180, sr.; Savien Arnett, Dickinson, 5-10, 170, sr. Punter – Eric Abbe, Abilene, 6-1, 197, sr. Utility – Hector Muniz, Weslaco East, 5-11, 165, sr. Kick returner – Micah Cox, Copperas Cove, 5-10, 175, sr. HONORABLE MENTION Guards – Santiago Bohlmann, Katy Tompkins, 6-0, 250, sr.; Jorge Hinojosa, Edinburg Vela, 6-1, 250, sr.; Caleb Rodkey, Fort Bend Ridge Point, 6-5, 335, jr.; Mark Trujillo, Laredo United South, 5-11, 260, sr. Centers – Eric Cisneros, Midland Lee, 6-2, 290, sr.; Landon Gibson, Rockwall, 6-1, 270, sr.; Miguel Gutierrez, Laredo United South, 6-0, 275, sr.; Braedon Nutter, Tomball Memorial, 6-3, 280, sr.; Andrew Ramos, McAllen Memorial, 6-1, 225, sr.; Robert Rigsby, Converse Judson, 6-4, 295, jr.; Harry Witt, Austin Vandegrift, 5-10, 245, sr. Tackles – Joseph Amaro, Laredo United South, 5-10, 265, sr.; Chris Bolling, San Antonio Stevens, 6-4, 240, sr.; Canon Boone, Dickinson, 6-4, 270, jr.; Hayden Burke, Katy Tompkins, 6-3, 270, sr.; James Collyer, Austin Vandegrift, 6-5, 240, sr.; Kameron Dewberry, Humble Atascocita, 6-5, 302, soph.; John Paul Elizondo, San Benito, 6-1, 255, sr.; Angel Lopez, San Antonio Brandeis, 6-2, 270, jr.; Kevaughnte McGowan, Arlington, 6-2, 265, sr.; Hunter Smith, Rockwall-Heath, 6-5, 295, jr.; Sobhan Soleymani, Amarillo Tascosa, 6-0, 250, sr. Wide Receivers – Amarea Bailey-Davis, Converse Judson, 6-2, 185, sr.; Charles Brown, Arlington, 5-11, 175, sr.; Justin Cantu, Edinburg Vela, 6-2, 195, sr.; Tanner Dabbert, San Angelo Central, 6-1, 185, sr.; Adam Fogg, Cedar Park Vista Ridge, 6-1, 175, sr.; Dylan Goffney, Cypress Bridgeland, 6-1, 188, jr.; Thad Johnson, Beaumont West Brook, 6-0, 190, sr.; Logan Kyle, Tomball Memorial, 6-3, 197, sr.; Joseph Manjack, Tomball Memorial, 6-4, 195, jr.; Daryn McKnight, Cibolo Steele, 5-10, 175, sr.; Seth Meador, Denton Guyer, 5-10, 180, sr.; Dylan Robinson, Humble Atascocita, 6-2, 196, sr.; Kevin Rojas, Edinburg Vela, 5-11, 175, sr.; Tanner Sanchez, Laredo United, 5-8, 155, jr.; J. Michael Sturdivant, Flower Mound Marcus, 6-3, 185, jr.; Collin Sullivan, Round Rock, sr.; Parker Washington, Fort Bend Travis, sr.; Trevon West, Arlington Lamar, 6-0, 170, sr. Tight ends – Rey Garcia, Mission, 6-3, 240, sr. Quarterbacks – Jordan Battles, SA Brandeis, 5-11, 182, jr.; Kyle Brown, Cedar Park Vista Ridge, 6-1, 185, jr.; Hudson Card, Austin Travis, 6-2, 170, sr.; Mike Chandler II, Converse Judson, 6-1, 190, sr.; Eduardo Huerta, Laredo United, 5-10, 180, sr.; Haynes King, Longview, 6-3, 185, sr.; Sofian Massoud, Cypress Lakes, 6-2, 190, sr.; Kirkland Michaux, Austin Westlake, 6-4, 225, sr.; Sebastian Ochoa, EP Pebble Hills, 5-11, 175, sr.; Joseph Plunk, Amarillo Tascosa, 5-10, 170, sr.; Mikey Serrano, Midland Lee, 6-0, 185, sr.; AJ Sotelo, Edinburg Vela, 5-10, 175, jr.; Eli Stowers, Denton Guyer, 6-4, 215, jr. Running Backs – Jaydon Blue, Klein Cain, 5-11, 209, soph.; Micah Cox, Copperas Cove, 5-10, 175, sr.; Dezmond Forrest, Weatherford, 5-7, 181, jr.; Pierce Hudgens, Flower Mound, 6-1, 200, sr.; De’Anthony Lewis, Converse Judson, 6-1, 190, jr.; Julius Loughridge, Katy Mayde Creek, 6-0, 205, jr.; Peyton Knaub, Weslaco, 5-9, 155, sr.; Kaden Meredith, Longview, 5-9, 185, jr.; Rashod Owens, SA Roosevelt, 6-1, 185, sr.; Camilo Pedraza, Laredo Alexander, 5-7, 165, sr.; R.J. Smith, Katy Tompkins, 6-0, 190, sr.; Trysten Smith, Duncanville, 5-9, 203, sr.; Kendal Taylor, Spring Westfield, 5-9, 180, sr. Fullbacks – Demarcus Jackson, DeSoto, 6-0, 210, sr.; Elias Pino, Cypress Ranch, 5-7, 165, sr.; Garrett Mack, Katy Tompkins, 6-1, 180, sr. Place-kickers – Jose Carlo Martinez, Keller Timber Creek, sr.; Hays McCannon, Austin Lake Travis, 5-8, 165, jr.; Allen Rivera, Stony Point, soph.; Rene Rodriguez, Mission, sr.; Gilbert Garza, Weslaco East, 5-10, 205, sr.; Ethan Spearman, Rockwall, 5-8, 140, jr. Linemen – Tunmise Adeleye, Katy Tompkins, 6-3, 265, jr.; Dajuan Carmichael, Converse Judson, 6-0, 270, sr.; Manny Castillo, Pharr-San Juan-Alamo, 6-2, 238, sr.; Elijah Champaigne, Tomball Memorial, 6-3 260, sr.; Tavian Coleman, Humble, 6-3, 235, sr.; Colton David, Keller Central, 5-11, 185, sr.; Brandon Esteves, Brownsville Hanna, 5-10, 220, sr.; Sawyer Goram-Welch, Longview, 6-4, 280, sr.; Leo Guerra, Weslaco East, 6-0, 230, jr.; Sebastian Hinojosa, Rockwall, 6-2, 280, sr.; Luke Horne, Vista Ridge, 6-1, 210, sr.; Michael Ike, Pflugerville Hendrickson, 6-3, 270, sr.; Dylan Kemp, El Paso Americas, 5-11, 195, jr.; Dante Lopez, Mission, 6-0, 285, jr.; Isai Martinez, Weslaco East, 6-1 275, sr.; Trey Moore, Smithson Valley, 6-2, 240, jr.; Byron Murphy, DeSoto, 6-2, 290, jr.; Will Prendergast, Prosper, 6-2, 250, sr.; LaTrell Smith, Lake Highlands, 6-2, 285, sr.; Trey Sofia, Austin Lake Travis, 6-5, 222, sr.; Kamren Washington, Mansfield, 6-2, 240, jr.; Cameron Whitfield, Dawson Pearland, 6-3, 245, jr. Linebackers – Luis Balderas, Mission, 5-5, 148, soph.; Giovanni Barrera, Weslaco East, 5-10, 196, jr.; McCaleb Bialeszewski, Hays Consolidated, 5-9, 175, sr.; Hector Benavides, Laredo United, 5-9, 180, sr.; Morice Blackwell, Arlington Martin, 6-2, 205, jr.; Jake Chambers, Round Rock Stony Point, 6-0, 210, soph.; Bryce Christian, Vista Ridge, 5-11, 200, sr.; Zion Fonua, Euless Trinity, 6-1, 195, sr.; Charlie Gonzales, Midland Lee, 6-2, 235, sr.; John Daniel Gonzalez, San Benito, 5-11, 210, sr.; Jonathan Hernandez, Laredo United South, 5-8, 170, sr.; Demarcus Jackson, DeSoto, 6-0, 210, sr.; Trent Low, Midland Lee, 6-2, 205, sr.; Leo Lowin, Austin Westlake, 6-1, 190, sr.; Jackson Macias, Schertz Clemens, 6-0, 200, sr.; Jax McCauley, Austin Vandegrift, 5-11, 220, sr.; Landen Nowak, Cypress Ranch, 5-10, 185, jr.; Jaylen Phillips, Katy, 6-2, 208, sr.; David Powers, El Paso Franklin, 6-0, 210, sr.; Johnny Rodriguez, San Antonio Brennan, 5-8, 190, sr.; Cristian Sanchez, McAllen Memorial, 5-11, 200, jr.; Aidan Siano, Prosper, 6-1, 225, jr.; Richard Silva, Keller, 5-10, 200, sr.; Joe Sniffin, Fort Bend Ridge Point, jr.; Brandon Stegall, Dallas Skyline, 6-2, 215, sr.; Tyshawn Taylor, Longview, 5-10, 175, sr.; Jadarius Thursby, Duncanville, 5-10, 185, jr.; Maui Trevino, Austin Lake Travis, 5-11, 205, sr.; Javius Williams, Dallas Skyline, 6-0, 195, sr. Defensive Backs – Colton Anderson, Frenship, 6-0, 180, sr.; Justin Chairez, McAllen Memorial, 5-10, 185, sr.; Joshua Eaton, Houston MacArthur, 6-3, 175, sr.; Jayden Goodwin, Cypress Falls, 6-0, 185, sr.; Copeland Gothard, Austin Travis, 5-11, 180, sr.; Dakerric Hobbs, Conroe, 5-11, 180, sr.; Brandon Howell, Southlake Carroll, 6-1, 185, sr.; Colby Huerter, Katy Tompkins, 6-0, 180, jr.; Roman Jackson, Temple, 6-0, 175, sr.; Da’Quan Jefferson, Cypress Creek, 6-1, 165, sr.; Caleb McGarity, San Antonio Brennan, 5-9, 155, jr.; Ivan Mendoza, Edinburg Vela, 5-9, 170, jr.; Robin Neely, Cypress Ranch, 5-10, 165, jr.; Isaiah Nwokobia, Dallas Skyline, 6-0, 185, jr.; Jivon Parker, Austin Vandegrift, 5-8, 155, sr.; Jaime Perez Jr., Edinburg Vela, 6-0, 180, jr.; Eugene Robinson, Fort Bend Hightower, 5-7, 166, sr.; Christian Smith-Johnson, Richland, 6-0, 155, soph.; Johnny Smith-Rider, Haltom, 5-10, 180, jr.; Preston Steszewski, Fort Bend Ridge Point, 6-1, 175, sr.; Karl Taylor, Midland Lee, 6-1, 180, sr.; Aaron Wilson, Houston Bellaire, 6-0, 177, sr.; Ronald Wilson, North Crowley, 5-10, 180, jr.; Deonza Yoakum, Dickinson, 5-9, 170, sr. Punters – Haynes King, Longview, 6-3, 185, sr.; Shadwell Nkuba, Lewisville, 6-0, 160, sr.; Mark Patton, Tyler Lee, 6-5, 220, sr.; Fabrizio Pinton, The Woodlands, 6-3, 200, sr.
  7. BRYAN – Frisco Lone Star wide receiver Marvin Mims was the offensive player of the year on the Texas Sports Writers Association’s Class 5A All-State Football Team, while Denton Ryan junior lineman Ja’Tavion Sanders and Abilene Cooper defensive back Dylon Davis shared the defensive honor. Mims, who signed with Oklahoma, had 107 receptions for 2,502 yards with 31 touchdowns. Sanders had 19 tackles for loss and 24 quarterback pressures. Davis had 16 interceptions, returning three of them for touchdowns, along with 14 pass breakups. FIRST TEAM Offense Guards – Nathan Deason, Frisco Lone Star, 6-3, 265, sr.; Dorion Strawn, Ennis, 6-5, 295, jr. Center – Alex Thiel, Georgetown, 6-2, 258, sr.; Rafael Zertuche, SA Wagner, 5-8, 270, sr. Tackles – Aidan Hayes, Aledo, 6-3, 240, sr.; Nate Anderson, Frisco Reedy, 6-5, 272, sr. Wide receivers – Marvin Mims, Frisco Lone Star, 6-0, 165, sr.; JoJo Earl, Aledo, 5-10, 170, jr. Tight end – Drew Sanders, Denton Ryan, 6-5, 225, sr. Quarterback – Garret Rangel, Frisco Lone Star, 6-2, 170, soph. Running backs – Devon Achane, Fort Bend Marshall, 5-9, 170, sr.; L.J. Butler, San Antonio Wagner, 5-9, 200, jr.; (tie) Tahj Brooks, Manor, 5-11, 218, sr.; Noah Garcia, Abilene Cooper, 5-9, 180, jr. Fullback – Steve Johnson, Port Lavaca Calhoun, 6-2, 210, jr. All-purpose back – Frank Brown, Houston Sterling, 6-0, 190, sr. Place-kicker – Tyler Tipton, Little Elm, 6-1, 170, sr. Offensive player of the year – Mims, Frisco Lone Star Coach of the year – Brad Butler, Alvin Shadow Creek Defense Linemen – Ben Bell, Cedar Park, 6-2, 230, sr.; Ja’Tavion Sanders, Denton Ryan, 6-4, 225, jr.; Prince Dorbah, Highland Park, 6-4, 215, sr.; Alec Bryant, Alvin Shadow Creek, 6-4, 240, sr. Linebackers – Jaylan Ford, Frisco Lone Star, 6-3, 215, sr.; Jeremiah Harris, Alvin Shadow Creek, 6-1, 195, sr.; Ahmad Terry, Denton Ryan, 5-9, 195, sr.; Cole Mixon, Kerrville Tivy, 6-1, 215, sr. Secondary – Toren Pittman, Frisco Lone Star, 6-4, 185, sr.; Dylon Davis, Abilene Cooper, 5-10, 175, sr.; Jorge Jones, Alvin Shadow Creek, 5-10, 185, sr.; (tie) Lorando Johnson, Lancaster, 5-11, 181, sr.; Kitan Crawford, John Tyler, 6-0, 195, sr. Punter – Austin Sosa, College Station, 6-0, 180, sr. Utility – Kerry Brooks, A&M Consolidated, 6-1, 210, sr. Kick returner – Billy Bowman Jr., Denton Ryan, 5-11, 185, jr. Defensive player of the year – (tie) Davis, Abilene Cooper; Sanders, Denton Ryan SECOND TEAM Offense Guards – Kade Bond, Magnolia, 6-3, 290, sr.; Harrison Moskal, Boerne Champion, 6-0, 235, sr. Center – Austin Markiewicz, McKinney North, 6-6, 285, sr. Tackles – Gavin Byers, Colleyville Heritage, 6-5, 290, sr.; Derek Bowman, Magnolia, 6-4, 270, sr. Wide receivers – Billy Bowman Jr., Denton Ryan, 5-11, 185, jr.; (tie) Cody Jackson, Richmond Foster, 6-1, 175, jr.; Monterren Parks, Aledo, 5-11, 175, sr. Tight end – Lavar Lindo, Sharyland Pioneer, 6-4, 215, sr. Quarterback – (tie) Eddie Lee Marburger, Sharyland Pioneer, 6-2, 195, jr.; Dillon Markiewicz, McKinney North, 6-5, 220, sr. Running backs – Jase McClellan, Aledo, 5-11, 202, sr.; Aubrey McDade, San Antonio Harlan, 5-9, 185, jr.; (tie) Emani Bailey, Denton Ryan, 5-9, 200, sr.; Taye McWilliams, Rosenberg Lamar Consolidated, 6-1, 210, sr. Fullback – Jeremiah Earls, Callallen, 5-8, 165, jr. All-purpose back – Savion Williams, Marshall, 6-4, 205, sr. Place-kicker – Brock Thompson, Lubbock Cooper, 5-10, 160, sr. Defense Linemen – Jarveon Williams, Ennis, 6-3, 210, jr.; DeMarcus Hendricks, San Antonio Wagner, 6-3, 240, sr.; Taylor Behl, Georgetown, 6-1, 235, sr. Nick Carpin, Frisco Independence, 6-4, 245, sr. Linebackers – Brandon Adame, Mercedes, 5-8, 180, jr.; Fernando Salcedo, Sharyland Pioneer, 5-10, 200, sr.; Makel Williams, A&M Consolidated, 6-0, 190, sr.; Derrick Harris Jr., New Caney, 6-3, 220, jr. Secondary – Luke Mabe, Colleyville Heritage, 5-11, 175, sr.; Bryan Allen, Aledo, 6-0, 185, soph.; Hiram Flores, Roma, 6-0, 160, sr.; Mike DeAnda, Mission Veterans Memorial, 5-10, 170, sr. Punter – Chase Allen, Colleyville Heritage, 6-1, 180, sr. Utility – Jahdae Barron, Pflugerville Connally, 6-0, 180, sr. Kick returner – Sean Fresch, Austin LBJ, 5-9, 165, sr. THIRD TEAM Offense Guards – Austin Leavell, Corpus Christi Miller, 6-1, 289, jr.; (tie) Reuben Fatheree, Richmond Foster, 6-8, 285, jr.; Jack Masters, Dripping Springs, 6-3, 280, sr.; Phillip Su’e, San Antonio Harlan, 6-0, 290, sr. Center – (tie) Hayden Goodlett, College Station, 6-0, 250, sr.; Spencer Payne, Medina Valley, 6-4, 290, sr. Tackles – Michael Nichols, Justin Northwest, 6-5, 260, sr. Trey Zimmerman, A&M Consolidated, 6-1, 260, sr. Wide receivers – Ja’Lynn Polk, Lufkin, 6-2, 175, sr.; (tie) Mykal Blanco, El Paso Hanks, 5-10, 170, sr.; Coby Cavil, Red Oak, 5-9, 170, sr. Tight end – Christian Lee, Friendswood, 6-3, 210, sr. Quarterback – (tie) Kyron Drones, Alvin Shadow Creek, 6-3, 200, jr.; Chandler Morris, Highland Park, 6-0, 178, sr.; Jake Bishop, Aledo, 5-9, 180, sr. Running backs – Mitch Hall, Magnolia, 5-9, 185, jr.; Tyvon Hardrick, Victoria West, 5-11, 215, sr.; (tie) Jordan Jenkins, Lindale, 6-2, 202, jr.; Carlos Peña, La Joya Palmview, 5-7, 160, jr. Fullback – Isiah Witterstauter, El Paso Austin, 5-11, 159, jr. All-purpose back – Trapper Pannell, Kerrville Tivy, 6-2, 195, sr. Place-kicker – (tie) Justin Bohrer, Cedar Park, 5-9, 140, jr.; Josh Click, Frisco Lone Star, 6-2, 185, jr. Defense Linemen – Tre’ Anthony McClenton, Rudder, 6-0, 215, soph.; Adrian Sargent, Wichita Falls Rider, 6-0, 285, sr.; Warren Robinson, Fort Bend Marshall, 6-2, 236, sr.; Ronald Triplette, Alvin Shadow Creek, 6-2, 230, sr. Linebackers – Braxton Bailey, Cleburne, 5-9, 185, sr.; Cooper McDonald, Justin Northwest, 6-3, 225, sr.; James McDonald, Manor, 6-2, 195, sr.; Alessio Russolillo, Frisco Lone Star, 6-0, 220, jr. Secondary – Bowen Fjord, Boerne Champion, 6-2, 195, sr.; Bryson Bonds, Crowley, 6-1, 189, sr.; Lee Thomas, San Antonio Wagner, 6-0, 185, sr.; (tie) Freddy Flores, La Joya Palmview, 5-10, 185, sr.; Brent Green, Corpus Christi Calallen, 6-0, 170, sr. Punter – (tie) Cooper Clemons, Whitehouse, 5-11, 165, sr.; Logan Moore, Granbury, 6-4, 200, sr. Utility – (tie) Caleb Camarillo, San Antonio Southside, 5-10, 175, jr.; Chase Lowery, Frisco, 5-11, 180, jr. Kick returner – Myles Price, The Colony, 5-9, 170, sr. HONORABLE MENTION Guards – Juan Aguila, Edcouch-Elsa, 5-8, 215, sr.; Blaine Berry, Crosby, 5-11, 190, sr.; Brody Ford, Corpus Christi Calallen, 5-10, 212, jr.; Bobby Gonzalez, Edcouch-Elsa, 5-8, 275, sr. Centers – Trey Lisauckis, Port Neches-Groves, 6-2, 270, sr.; Alberto Vargas, La Joya Palmview, 5-7, 215, sr. Tackles – Caden Barnett, Northwest, 6-4, 265, jr.; Ty Buchanan, Calallen, 6-5, 270, jr.; Kyleon Chambers, Corsicana, 6-4, 270, sr.; Johnny Dickson, Corpus Christi Flour Bluff, 6-3, 275, soph.; Caleb Harrington, Port Lavaca Calhoun, 6-4, 295, sr.; Heath Henke, Port Lavaca Calhoun, 6-4, 245, sr.; Vontrez Jackson, Crowley, 6-5, 315, soph.; Matthew Parkison, Azle, 6-5, 265, sr.; Logan Tipton, Hutto, 6-3, 265, sr.; Luke Williams, Cedar Park, 6-5, 275, jr. Wide Receivers – Josh Cameron, Cedar Park, 6-1, 175, jr.; Conner Boyette, Lindale, 5-9, 155, sr.; Chris Carpenter, Jacksonville, 6-0, 170, sr.; Cameron Cauley, Barbers Hill, 5-10, 150, jr.; Cassius Clay, Corpus Christi Miller, 6-2, sr.; Joshua Cobbs, San Antonio Wagner, 6-4, 195, sr.; Marquise Garrett, Fort Bend Willowridge, 5-11, 174, sr.; JJ Henry, McKinney North, 5-10, 155, jr.; Jon Hernandez, Lubbock Coronado, 5-9, 160, sr.; Da'wain Lofton FW Northside, 5-11, 175, jr.; Eric McAlister, Azle, 6-3, 190, jr.; Brooks McCoy, Kerrville Tivy, 6-2, 185, sr.; Luke Padilla, Sharyland Pioneer, 6-2, 195, sr.; Jalen Paxton, Manvel, 6-0, 166, sr.; Devin Price, A&M Consolidated, 6-4, 200, sr.; Myles Price, The Colony, 5-9, 170, sr.; Ben Renfro, Magnolia, 6-1, 190, sr.; Ralph Rodriguez, Corpus Christi Miller, 5-6, 154, sr.; Cam Smith, Denton Braswell, 6-1, 168, jr.; Laylon Spencer, Ennis, 6-1, 180, jr.; Tyrie Tipton, Lubbock Monterey, 5-10, 150, sr.; Khi’Yon Wafer, Frisco Independence, 6-1, 185, sr. Tight end – Reed Cantrell, Boerne Champion, 6-4, 196, jr. Quarterbacks – Andrew Body, Corpus Christi Miller, 6-1, 183, jr.; Luke Boyers, Boerne Champion, 5-11, 185, sr.; Braylon Braxton, Frisco Independence, 6-2, 205, jr.; Zion Childress, New Caney, 6-0, 175, sr.; Collin Drake, Ennis, 6-1, 198, jr.; Josh Ervin, Red Oak, 6-0, 207, jr.; D.J. Freeman, Longview Pine Tree, 5-8, 155, jr.; Seth Henigan, Denton Ryan, 6-3, 195, jr.; Ryder Hernandez, Cedar Park, 6-0, 180, jr.; Gabe Herrera, El Paso Parkland, 5-10, 165, sr.; Malik Hornsby, Fort Bend Marshall, sr.; Christian Kaopua, Barbers Hill, 6-2, 185, jr.; Conner Kestler, Port Lavaca Calhoun, 6-2, 200, sr.; Jacob Rodriguez, WF Rider, 6-2, 210, jr.; Tucker Yarbrough, Manvel, 6-2, 220, sr.; Kannon Williams, Harlan, 6-3, 200, jr. Running Backs – Jacob Bogdon, Frisco Lone Star, 5-10, 180, sr.; Tre Bradford, Lancaster, 5-11, 193, sr.; Bryson Clemons, Frisco, 5-9, 180, sr.; Kitan Crawford, John Tyler, 6-0, 195 sr.; Donovan Eaglin, Manvel, 6-0, 230, jr.; Emanuel Fincher, McKinney North, 5-9, 195, sr.; Charley Hill, Calallen, 6-1, 190, sr.; Jalaydon Hill, Princeton, 5-8, 190, sr.; Tamari Jenkins, Boerne Champion, 5-10, 165, sr.; Isaiah Johnson, Lubbock Cooper, 6-0, 205, sr.; Isaac Miles, Corpus Christi Flour Bluff, 5-6, 155, sr.; CJ Palmer, Red Oak, 5-9, 170, sr. Fullbacks – JT Anderson, Angleton, 5-11, 212, jr.; Edward Cardoza, Edcouch Elsa, 5-11, 173, sr.; Javion Chatman, Willowridge, 5-7, 160, sr.; Payton Petroff, Royse City, 5-10, 205, sr. Place-kickers – Desi De La Cruz, Dripping Springs, 5-7, 142, sr.; Eric Landaverde, Alvin Shadow Creek, 5-8, 150, jr.; Nicky Quevedo, Azle, 6-3, 215, sr.; Arturo Ramirez, Denton Braswell, 6-0, 170, sr. All-purpose backs – Tyrique Carter, Huntsville, 5-10, 175, sr.; Tristan Castillo, Sharyland Pioneer, 5-9, 165, jr.; AJ Gonzaque, Mission Veterans Memorial, jr.; Jaylon Jackson, Burleson Centennial, sr., 5-7, 160, sr.; Nehemiah Martinez, Lubbock Cooper, 5-10, 190, sr.; Garrison Weiss, Brenham, 5-10, 150, sr. Linemen – Jeremiah Abrego, Greenville, 6-2, 210, sr.; Jaylen Alexander, Dallas South Oak Cliff, 6-1, 282, jr.; Alvino Carbajal, Austin McCallum, 6-1, 305, sr.; Alfred Collins, Bastrop Cedar Creek, 6-5, 284, sr.; Keelan Cox, Manvel, 6-6, 225, sr.; Anthony Guerrero, Corpus Christi Veterans Memorial, 6-0, 283, sr.; Kallon Guyton, Leander Glenn, 6-0, 220, sr.; Braden Hargrove, Georgetown, 6-2, 240, sr.; Briceon Hayes, Huntsville, 6-3, 230, sr.; Vernon Henderson, Dallas South Oak Cliff, 5-11, 285, jr.; Chris Hillard, Burleson Centennial, 6-0, 223, sr.; Brendan Jones, Austin LBJ, 6-2, 210, jr.; Kyler Jordan, Lubbock Cooper, 6-2, 230, soph.; Jason Lund, Azle, 6-0, 215, sr.; Dresden McIver-Brown, San Antonio Veterans Memorial, 6-1, 270, sr.; Marcus Moore, The Colony, 6-2, 275, sr.; Chidozie Nwankwo, Richmond Foster, 6-0, 275, sr.; De’Undre Potts, Manvel, 5-11, 285, sr.; Everett Preston, Crowley, sr.; Gabriel Sandoval, San Benito, 6-0, 205, jr.; Vince Sheffield, A&M Consolidated, 6-0, 225, jr.; Clayton Smith, Texas High, 6-5, 220, jr.; Klaus Schoenborn, Burleson, 6-2, 240, sr.; Kai Volkman, Corpus Christi Flour Bluff, sr.; Ross Uresti, Edcouch-Elsa, 5-11, 205, sr.; Princely Umanmielen, Manor, 6-4, 249, sr.; Landyn Watson, Hutto, 6-3, 235, jr.; Marcus Wiser, Corpus Christi Calallen, 6-2, 290, sr.; Isaiah Wetzel, WF Rider, 6-1, 265, jr. Linebackers – Hunter Bailer, Crosby, 6-0, 220, sr.; Riggs Barrett, Calallen, 6-1, 225, sr.; Shelby Battles, Cedar Park, 5-10, 205, jr.; Zhyon Bell, Porter, 5-11, 205, sr.; Jordan Brown, Huntsville, 6-1, 210, sr.; Courtney Brown, Alvin Shadow Creek, 5-10, 190, sr.; Jonathan Buckner, Victoria West, 5-10, 175, sr.; Bubba Carter, College Station, 5-9, 175, jr.; JT Cavender, Midlothian, 6-0, 220, sr.; Jake Clark, Whitehouse, 5-9, 155, jr.; Sam Dillard, Boerne Champion, 5-10, 195, sr.; Cade Edwards, Bastrop Cedar Creek, 6-0, 218, sr.; Ricky Firman, Azle, 6-1, 215, sr.; Cade Kveton, Port Lavaca Calhoun, 5-11, 210, sr.; Ethan Lee, Sharyland Pioneer, 5-9, 155, sr.; David Liendo, Laredo Martin, 5-9, 175, sr.; Justin Medlock, Manvel, 6-1, 210, soph.; Derick Mourning, Katy Paetow, 6-3, 215, sr.; Ameer Muhammad, Red Oak, 5-11, 205, sr.; Jack Perez, Edcouch-Elsa, 6-0, 195, sr.; Raqwuan Pinkston, Dallas South Oak Cliff, 5-9, 200, sr.; Matthew Powers, Colleyville Heritage, 5-7, 175, sr.; Grant Snider, Medina Valley, 5-7, 160, sr.; JayShawn Trimble, Corpus Christi Miller, 6-1, 210, jr.; Patrick Turner, Highland Park, 6-2, 240, jr.; Ky’gze Turner, Marshall, 5-10, 208, sr.; Micah Young, San Antonio Southside, 6-1, 195, jr.; Jayson Vogelpohl, Hutto, 5-10, 170, sr. Defensive Backs – Hector Avalos, San Benito, 5-10, 170, sr.; Chris Camarillo, San Antonio Southside, 5-10, 165, sr.; Tyrecus Davis, Greenville, 5-9, 170, sr.; Nate Floyd, A&M Consolidated, 6-1, 170, sr.; Courtline Flowers, Dallas South Oak Cliff, 6-1, 170, sr.; Jalen Hodo, Mesquite Poteet, 6-1, 180, sr.; Nathan Humphreys, Midlothian, 6-1, 180, jr.; Jalen Kimber, Mansfield Timberview, 6-0, 170, sr.; Ezekiel Moya, Corpus Christi Miller, 6-1, 165, sr.; Ramiro Ortiz, Mercedes, 6-2, sr.; Jarrett Pleasant, Magnolia, 6-0, 175, sr.; Michael Puente, San Antonio Brackenridge, 5-9, 177, sr.; Bryce Sitka, Victoria West, 6-0, 180, sr.; Jarius Stewart, Port Lavaca Calhoun, 5-8, 165, jr.; Avante Stevens, San Antonio Wagner, 5-10, 175, sr.; Zane Svoboda, San Antonio Harlan, 6-1, 190, sr.; Jerrin Thompson, Lufkin, 6-0, 170, sr.; Ryan Watts, Little Elm, 6-3, 190, sr.; Edric Whitley, Pflugerville Weiss, 5-11, 160, sr.; Rylan Wilcox, Lubbock Cooper, 5-10, 165, jr. Utility – Daetron Ellison, Lockhart, 5-7, 160, sr.; Christian Gonzalez, The Colony, 6-1, 193, sr.; Dajon Harrison, Hutto, 5-10, 175, sr.; Isaac Shabay, Colleyville Heritage, 5-8, 160, soph. K ick returners – Jordan Jenkins, Lindale, 6-1, 202, jr.; Da'Wain Lofton FW Northside, 5-11, 175, jr.
  8. His name was the one submitted and for that position. But, it's a little late in changing the height. But, the good news is being an OT either helped him be on the 1st-3rd'Teams or it may have hurt him being 1st or 2nd-Team based on the others at various positions.
  9. Why don't you say who it is and/or the mistake so I can get it corrected, seriously, why wouldn't just contact me?
  10. TSWA Class 4A All-state football team Whitehead, Jackson are players of the year BRYAN – Lampasas quarterback Ace Whitehead and Texarkana Pleasant Grove defensive lineman Landon Jackson were the players of the year on the Texas Sports Writers Association’s Class 4A All-State Football Team. Whitehead threw for 4,259 yards and 54 touchdowns with only six interceptions. He added 723 yards rushing and 23 touchdowns with no fumbles in leading Lampasas to a school-record 13 victories in reaching the Division I state semifinals. Jackson had 111 tackles with 22 tackles for loss and 22 quarterback pressures in helping his team win the Division II state title. FIRST TEAM Offense Guards – Cole Booker, Geronimo Navarro, 6-1, 230, jr.; Tee Kellum, Carthage, 5-9, 333, jr. Center – Brent Rose, Springtown, 6-1, 245, sr. Tackles – Garrett Hayes, Athens, 6-6, 315, sr.; Trent Pullen, Waco Connally, 6-3, 280, sr. Wide receivers – Kelvontay Dixon, Carthage, 6-1, 180, sr.; Cole Kirkpatrick, Argyle, 6-1, 180, jr. Tight end – Montrell Smith, Carthage, 6-2, 215, jr. Quarterback – Ace Whitehead, Lampasas, 5-11, 180, jr. Running backs – Trey Cross, Midland Greenwood, 5-8, 155, jr.; Jay'Veon Sunday, Waco Connally, 6-1, 195, sr.; Ashton Stredick, Needville, 5-9, 180, sr. Fullback – Euler DeLeon, Geronimo Navarro, sr. All-purpose back – Cole Williams, Brownsboro, 6-1, 190, sr. Place-kicker – Brendan Hall, Springtown, 6-7, 215, jr. Offensive player of the year – Whitehead, Lampasas Coach of the year – Scott Surratt, Carthage Defense Linemen – Landon Jackson, Texarkana Pleasant Grove, 6-6, 240, jr.; Grayson Mays, Bellville, 6-3, 235, sr.; Marcus Burris, Texarkana Pleasant Grove, 6-4, 262, jr.; Quinton Owens, Carthage, 6-3, 220, sr. Linebackers – Case Brister, Lampasas, 5-10, 185, soph.; LaTravius Johnson, Waco La Vega, 6-0, 185, jr.; Jordan Rogers, Waco La Vega, 5-9, 164, sr.; (tie) Rayvon Ingram, Carthage, 5-11, 205, sr. Michael Gutierrez, Midland Greenwood, 6-0, 205, jr. Secondary – Cole Whitlock, Carthage, 5-8, 175, sr.; Sean Rogers, Rusk, 6-2, 188, sr.; Kevin Davis, Brazosport, 6-0, 163, sr.; (tie) Korie Black, Waco Connally, 6-2, 180, sr.; Kavian Gaither, Waco Connally, 5-10, 180, jr. Punter – Brendan Hall, Springtown, 6-7, 215, jr. Utility – Tommy Cardenas, Bandera, 5-11, 180, sr. Kick returner – Kirt Hawkins, Smithville, 5-10, 160, sr. Defensive player of the year – Jackson, Texarkana Pleasant Grove SECOND TEAM Offense Guards – Ryan Rubio, Wimberley, 6-3, 270, jr.; John Long, Lampasas, 6-5, 310, jr. Center – (tie) Ryder Roberts, Iowa Park, 6-2, 260, sr.; Sam Bartis, Sunnyvale, 6-1, 285, sr. Tackles – Alex Murphy, Pleasant Grove, 6-3, 230, jr.; Robert Allen, Waco La Vega, 6-3, 295, jr. Wide receivers – Cameron Everts, Lampasas, 6-0, 185, sr.; Christian Marshall, Wimberley, 6-3, 180, jr. Tight end – (tie) Austin Groeschel, Midland Greenwood, 6-4, 225, sr.; Kyle Perales, Hidalgo, 6-3, 240, jr. Quarterback – Kai Horton, Carthage, 6-4, 220, jr. Running backs – Cameron Rickett, Springtown, 5-9, 205, sr. Bruce Garrett, Texarkana Pleasant Grove, 5-10, 190, sr. Jermiah Dobbins, Lubbock Estacado, 5-10, 185, sr. Fullback – Richard Reese, Bellville, 5-9, 175, soph. All-purpose back – Daniel Gilbertson, Graham, 5-10, 175, jr. Place-kicker – Ah Lee Yart, Dumas, 5-9, 155, jr. Defense Linemen – Dylan Ramirez, Raymondville, 5-11, 195, jr.; DeTraveon Thompson, Waco La Vega, 6-0, 200, sr.; Cory Aper, Glen Rose, 6-5, 210, jr.; Za’CKorrian Bluitt, Lubbock Estacado, 6-2, 308, sr. Linebackers – Tyrone Brown, West Orange-Stark, 6-2, 205, jr.; Sederick Colbert, Lubbock Estacado, 6-3, 220, sr.; Caden Hayes, Melissa, 6-0, 210, sr.; (tie) Konner Jones, Midlothian Heritage, 6-0, 235, sr.; Bo Christie, Canyon, 5-11, 230, sr. Secondary – Braylen Meador, Glen Rose, 5-9, 185, sr.; Terrien Collins, Jasper, 6-4, 180, sr.; Jackson Allen, Sinton, 6-3, 170, sr.; (tie) Jackson Jennings, Aubrey, 5-10, 170, jr.; JK Lockett, Palestine, 6-0, 165, sr. Punter – Trace Morrison, Stephenville, 6-2, 180, jr. Utility – Kolby Bartlett, Godley, 5-8, 175, jr. Kick returner – JD Coffey, Kennedale, 6-1, 180, jr. THIRD TEAM Offense Guards – Micah Hiter, Argyle, 6-6, 318, sr.; (tie) Carson Walker, Midlothian Heritage, 6-4, 285, jr.; Jaxon Washington, Seminole, 5-10, 215, sr. Saul Hernandez, Hidalgo, 5-10, 245, soph. Center – (tie) Cole Riha, El Campo, 5-11, 195, sr.; Matthew Gomez, Beeville Jones, 6-2, 270, sr. Tackles – Jordan Jefferson, Navasota, 6-2 295, sr.; Trace Tidwell, Henderson, 6-2, 290, sr. Wide receivers – Joey Hill, Pampa, 6-0, 180, sr.; (tie) Layton Harris, Decatur, 5-11, 170, sr.; Jaylon Porter, Lampasas, 5-11, 175, sr.; Dalton Hobbs, Pleasanton, 6-5, 190, sr. Tight end – (tie) Jasper Lott, Argyle, 6-6, 247, jr.; Mason Phair, Bandera, 6-3, 210, sr. Quarterback – (tie) Ben Harmon, Texarkana Pleasant Grove, 6-1, 185, sr. Bo Hogeboom, Argyle, 6-0, 188, sr. Cooper McCollum, Wimberley, 6-3, 190, sr. Running backs – Jeremiah Davis, Palestine, 5-8, 195, sr. Colby Sampson, Alvarado, 5-8, 190, sr.; Keomodre Horace, Center, 5-11, 190, jr.; Fullback – Johntre Davis, El Campo, 6-0, 185, soph. All-purpose back – (tie) Matthew Johnson, La Grange, 5-9, 155, jr.; Ja’Quez Thompson, Wills Point, 6-2, 175, sr. Place-kicker – Victor Pablo, Ferris, 5-11, 170, soph. Defense Linemen – Jar-Mychael Hudson, Fairfield, 6-2, 195, sr.; Martin Klassen, Seminole, 6-5, 245, sr.; Caleb Kroese, Melissa, 6-3, 248, sr.; (tie) Brett Butler, Geronimo Navarro, 6-0, 220, sr.; Dalton Bills, Bellville, 5-11, 215, sr. Linebackers – Quinton Cook, Palestine, 6-0, 195, sr.; DeMarrquese Hayes, Waco La Vega, 6-2, 190, sr.; Nick Martin, Pleasant Grove, 5-11, 190, jr.; (tie) Trey Appel, Springtown, 5-11, 205, sr.; Esau Flores, Andrews, 5-8, 190, sr.; Rowdee Gregory, Brownwood, 5-11, 205, sr. Secondary – JD Coffey, Kennedale, 6-1, 180, jr.; Koby Allen, Lampasas, 5-10, 175, sr.; Joerell Davis, Wharton, 6-2, 170, sr.; Ara Rauls III, Waco La Vega, 5-10, 163, jr. Punter – Ty Moore, Lorena, 6-3, 190, sr. Utility – Charles Shorter, El Campo, 5-10, 165, jr. Kick returner – Kaleb Caldwell, Pampa, 5-7, 170, sr. HONORABLE MENTION Guards – Andrew Cervantes, Raymondville, 6-0, 275, sr.; Gabe Constance, Hamshire-Fannett, 6-2, 245, sr.; Seth Hakanson, Decatur, 6-0, 215, sr.; Omar Hernandez, Dumas, 5-11, 215, sr.; Jayden Kitchens, Midland Greenwood, 6-2, 235, sr.; Chandler Noble, Fairfield, 6-3, 325, sr.; Blake Olivares, Gilmer, 5-11, 300, sr.; Morgan Robberts, Silsbee, 6-2, 280, sr.; Cameron Soto, Pampa 6-1, 250, sr.; Bryson Zufelt, Melissa, 6-2, 260, jr. Centers – Bryce Dobbins, Salado, 6-2, 220, jr.; Cruz Estrada, Rockport-Fulton, sr.; Davion Haynes, Lake Worth, 6-2, 240, sr.; Hayden Hopkins, Pecos, 6-1, 290, jr.; Johnny Taylor, WF Hirschi, 6-2, 285, sr. Tackles – Bladen Collom, Gilmer, 6-2, 250, sr.; Devon Earls, El Campo, 6-0, 275, sr.; Gavien Gabehart, Dumas, 6-1, 285, sr.; Axel Lara, Seminole, 6-3, 280, sr.; Jihad Lateef, Lubbock Estacado, 6-4, 250, soph.; Quincy Ledet, West Orange-Stark, 6-3, 280, sr.; Jesus Lopez, Andrews, 5-9, 225, sr. John Schnautz, Devine, 6-3, 285, jr. Wide receivers – Darian Carr, Sweetwater, 5-11, 150, jr.; Jesse Garza, Rio Grande City Grulla, 5-10, 160, sr.; Brenen Hawkins, Godley, 6-4, 205, jr.; Nolan Hernandez, Bridgeport, 5-9, 160, sr.; James Jones, Wharton, 6-2, 194, jr.; Markeese Lawrence, Andrews, jr.; AJ McCarty, Brownwood, 5-11, 177, sr.; Jalin Moore, Wilmer-Hutchins, 6-4, 205, jr.; Ty Moore, Lorena, 6-3, 190, sr.; Quincy Prince, Llano, 5-10, 164, jr.; Brody Ray, Midland Greenwood, 6-2, 170, sr.; Jalen Spicer, Beeville Jones, 5-9, 165, jr.; Jay Wilkerson, Midlothian Heritage, 6-2, 165, sr. Quarterbacks – Tucker Bridwell, Pampa, 6-1, 180, sr.; Roman Fuller, Decatur, 6-4, 195, sr.; Trent Green, Iowa Park, 6-1, 200, sr.; Dorian Hernandez, La Feria, 5-11, 172, sr.; Brett Leach, Andrews, 6-2, 175, sr.; Brendon Lewis, Melissa, 6-3, 210, sr.; Bradley Lina, Lorena, 6-0, 175, sr.; Tripp Mcada, Sunnyvale, 5-10, 185, sr.; Lane Otto, Smithville, 5-11, 205, sr.; Cade Sumbler, Midlothian Heritage, 5-10, 165, sr.; Braxton Vickers, Llano, 5-11, 150, sr.; Weston Wilber, Midland Greenwood, 6-2, 195, sr.; Spencer Williams, Dumas, 5-11, 180, jr. Running Backs – Emmanuel Abdallah, China Spring, 5-8, 180, jr.; ZaRaivion Armendariz, Raymondville, 5-9, 165, jr.; Darrell Bush, Gilmer, 5-9, 195, sr.; Justin Cantu, Raymondville, 5-11, 195, sr.; Zachary Carrera, Hidalgo, 5-8, 165, jr.; Rylan Galvan, Sinton, 5-11, 175, soph.; Logan Point, Celina, 6-0, 210, sr.; Gunner Ragsdale, Decatur, 5-9, 205, sr.; Reece Rodgers, Brownwood, 5-9, 155, sr.; Trey Seward, Liberty Hill, 5-8, 160, jr.; A.J. San Miguel, Huffman Hargrave, 5-9, 180, sr.; Nathan Sims, Athens, 6-0, 215, jr. Fullbacks – Hunter Turk, Salado, 5-11, 185, sr.; K.J. Hicks, Pleasant Grove, 5-9, 175, sr.; Brandon McNeely, Carthage, 6-0, 200, sr. All-purpose backs – Kamron Kimble, Lake Worth, 5-10, 215, sr.; Jerquindon Taylor, Athens, 5-10, 150, sr. Place-kickers – Diego Gonzalez, Silsbee, 5-10, 180, jr.; Erick Hernandez, Pampa, 5-8, 140, soph.; Trace Morrison, Stephenville, 6-2, 180, jr.; Jake Pecina, Sunnyvale, 5-11, 155, soph.; Brennan Phillips, Carthage, 5-9, 155, sr.; Ace Whitehead, Lampasas, jr. DEFENSE Linemen – Christian Avilez, Fredericksburg, 6-3, 240, sr.; Jantzen Baker, Midland Greenwood, 6-1, 180, sr.; Walker Baty, Liberty Hill, 6-4, 290, sr.; Deundre Blanton, Kilgore, 6-2, 270, sr.; Brian Brown, Kilgore, 6-3, 180, jr.; Dontavian Bluntson, El Campo, 6-1, 285, sr.; Blake Boenisch, Needville, 6-3, 300, jr.; Trayvon Brooks, Sweeny, 6-5, 310, sr.; Derek Castellanos, Rio Hondo, 5-10, 170, sr.; Kaden Collins, Andrews, 6-3, 220, jr.; Calob Davis, Crandall, 6-3, 240, sr.; Chris Delatorre, Dumas, 6-0, 210, sr.; Diego Diaz De Leon, Gonzales, 6-0, 200, sr.; DeAngelo Freeman, Midlothian Heritage, 6-1, 185, jr.; Christian Gerlach, Devine, 6-3, 195, jr.; Kobe Giles, Cuero, 6-3, 215, sr.; Kris Hobbs, Brownwood, 6-1, 215, jr.; Casey Irons, Gilmer, 6-5, 250, sr.; Jayden Jacobs, Van, 6-1, 200, sr.; Brandon Killough, Rockport-Fulton, sr.; Quincy Ledet, West Orange-Stark, 6-3, 280, sr.; Bryce Lopez, Seminole, 5-10, 190, sr.; Aubrey McAlister, Decatur, sr.; Chris Murray, WF Hirschi, 6-3, 235, jr.; Jashawn Nickerson, Wharton, 6-2, 170, sr.; Torii Pullen, Waco Connally, 5-11, 270, jr.; Braiden Rexroat, Argyle, 6-1, 195, sr.; Andrew Rodriguez, La Feria, 5-9, 180, sr.; T.J. Shackelford, Alvarado, sr.; Landon Stevenson, Godley, 6-3, 230, sr.; Issam Toler, Pittsburg, 6-1, 205, sr.; Coltin Whitaker, La Grange, 6-1, 200, sr.; Lawrence Williams, Silsbee, 6-0, 330, sr.; Guillermo Vargas, La Feria, sr. Linebackers – Colton Accomazzo, Stephenville, 6-2, 200, jr.; C.J. Calhoun, Brazosport, 6-1, 210, jr.; Cade Cox, Dumas, 6-1, 205, jr.; Chris Darnold, Rockport-Fulton, 6-2, 200, sr.; Dallan Dill, Dumas, 5-11, 205, jr.; Bryce Foster, Beeville Jones, 6-2, 225, soph.; Kameron Gipson, Beeville Jones, 6-3, 215, sr.; Javier Guerra, Hidalgo, 5-11, 185, sr.; Lorenz Handy, Wilmer-Hutchins, 5-10, 210, sr.; Seth Hakanson, Decatur, 6-0, 215, sr.; Isaiah Henderson, Silsbee, 5-10, 175, sr.; Robert Hughes, Sinton, 5-8, 150, sr.; Savion Kellum, Wills Point, 6-0, 185 sr.; Erick Luna, La Feria, 6-1, 188, sr.; Gabriel Means, Geronimo Navarro, 6-2, 215, sr.; Josh Mote, Springtown, 5-11, 185, sr.; Brady Odom, Henderson, 5-11, 210, sr.; Joey Ortega, Rio Hondo, 5-9, 185, sr.; Peyton Pierson, Huffman-Hargrave, 6-0, 190, sr.; Alex Rodriguez, Alvarado, sr.; Devin Sterling, Sunnyvale, 6-1, 225, sr.; Dylan Stokes, Seminole, 5-10, 185, sr.; Robert Toledano, Hidalgo, 6-0, 175, jr.; Lion Williamson, Gonzales, 5-11, 195, sr. Secondary – Donovan Adkins, Kilgore, 5-10, 170, jr.; Evan Avila, La Feria, 5-9, 165, sr.; Tyler Baker, Wills Point, 5-9, 165, jr.; Elzie Barnett Jr., Wilmer-Hutchins, sr.; Khyren Deal, Brownwood, 6-1, 170, jr.; Arbreyon Dora, Gonzales, 5-10, 139, sr.; Shay Dubois, Decatur, 5-6, 165, sr.; Marcus Edwards, Bay City, 6-1, 165, sr.; Christopher Feagins, Gainesville, jr.; Aaron Foster, Springtown, 5-8, 165, sr.; Jamarian Hill, Pittsburg, 6-1, 175, sr.; Melvin Howard, Sinton, 5-8 140, sr.; Garrett Mroz, Boerne, sr.; Tripp Mcada, Sunnyvale, 5-10, 185, sr.; Jaace Miles, Hillsboro, 5-7, 165, sr.; KeKe Murray, Lubbock Estacado, 6-1, 170, sr.; RJ Rivas, Sinton, 5-9, 160, sr.; Juan Rosas, Raymondville, 5-6, 155, sr; Rian Sandoval, Caddo Mills, 5-10, 151, sr.; Drake Sparks, Gainesville, 5-10, 175, sr.; Zach Strong, Brownwood, 6-4, 194, sr.; Caleb Suggs, Dumas, 5-10, 180, sr.; Sam Villines, Rio Hondo, 5-10, 170, sr.; Tyler Walker, La Vernia, sr.; Walker Warncke, Needville, 6-0, 180, jr.; Cedric Webb, Dallas Roosevelt, 5-7, 160, sr.; Dorian Windley, Carrollton Ranchview, 5-8, 165, sr.; Mark Wozniak, Geronimo Navarro, 6-2, 210, jr. Utility – Jarrett Beard, Fredericksburg, 5-11, 185, sr.; Gabriel Carranco, Beeville Jones, 5-11, 170, sr.; Max Mcada, Sunnyvale, 6-1, 175, soph.; KJ Peoples, China Spring, 5-7, 168, sr.
  11. TSWA Class 3A All-state football team Jentsch, Lowe are players of the year BRYAN – Grandview quarterback Dane Jentsch and Gunter defensive back Peyton Lowe were the players of the year on the Texas Sports Writers Association’s Class 3A Football Team. Jentsch threw for 3,349 yards with 34 touchdowns and only four interceptions. He added 1,028 yards rushing and 15 touchdowns in leading his team to the Division I state title. Lowe had 126 tackles and five interceptions and three fumble recoveries. The 185-pound senior scored six touchdowns on defense in leading his team to the Division II state title. FIRST TEAM Offense Guards – Conner Arney, Rogers, 5-11, 230, sr.; Rhys Kelley, Paul Pewitt, 6-2, 240, jr. Center – Brody Smith, Grandview, 6-1, 290, sr. Tackles – Will Scott, Cameron Yoe, 6-2, 296, sr.; Blake Rodgers, Vanderbilt Industrial, jr. Wide receivers – Titus Lyons, Pottsboro, 6-3, 190, jr.; TJ Ferch, Clifton, 6-3, 190, sr. Tight end – (tie) Anthony Bonilla, Eastland, 5-11, 195, sr.; Allen Horace, Crockett, 6-5, 249, sr. Quarterback – Dane Jentsch, Grandview, 5-10, 180, jr. Running backs – Cy Shope, Pottsboro, 6-2, 195, sr.; Zach Hrbacek, Troy, 5-8, 165, jr.; (tie) Tyree Simcik, Columbus, 5-10, 205, sr.; Cash Jones, Brock, 5-10, 168, jr. Fullback – La-Jathan Allen, Paul Pewitt, 5-6, 160, sr. All-purpose back – Jack Wilkerson, Spearman, 5-10, 170, jr. Place-kicker – Fernando Jaimes, Sabine, 6-1, 185, sr. Offensive player of the year – Jentsch, Grandview Defense Linemen – Chad Reeves, Daingerfield, 6-2, 215, sr.; Herbert Gums, Diboll, 6-2, 283, sr.; Keiuntray Hawkins, Paul Pewitt, 5-11, 195, sr.; Tyler Cherry, Jefferson, 6-2, 240, sr. Linebackers –Zach Wideman, Pottsboro, sr.; Bryson Rigsby, Gunter, 5-9, 180, sr.; Zach Villarreal, Gladewater, 5-11, 190, sr.; Tanor Mines, Paul Pewitt, jr. Secondary – Peyton Lowe, Gunter, 6-1, 185, sr.; Lance Welps, River Road, 5-11, 171, jr.; Reagan Whitley, East Bernard, 6-1, 170, sr.; Jack Koetting, Canadian, 6-0, 160, sr. Punter – Brice Smith, Trinity, 6-1, 155, sr. Utility – Clayton Reed, Gunter, 5-9, 155, sr. Kick returner – Devin Wilson, Whitney, 6-0, 175, sr. Defensive player of the year – Lowe, Gunter Coach of the year – (tie) Ryan Ebner, Grandview; Jake Fieszel, Gunter SECOND TEAM Offense Guards – Tykelan Black, Daingerfield, 6-1, 260, sr.; (tie) Jackson Finney, Brock, 5-11, 220, sr.; Trent Bolt, Gladewater, 6-2, 235, sr. Center – Josh Magers, Gunter, 6-0, 190, sr. Tackles – Cody Duewall, Franklin, 6-3, 250, sr.; Tate Williams, Wall, 6-4, 240, jr. Wide receivers – Kobe Young, Cameron Yoe, 5-11, 160, sr.; Austin Boyd, Grandview, 6-0, 190, sr. Tight end – Beau Workman, Troy, 6-2, 220, sr. Quarterback – Braden Plyler, Pottsboro, 5-10, 185, jr. Running backs – Jonathon Brooks, Hallettsville, 6-2, 185, jr.; Daris McMillan, Diboll, 5-10, 219, sr.; (tie) Dre’lyn Washington, Hemphill, 5-9, 205, jr.; Jacob Bautista, Friona, 5-9, 155, soph. Fullback – Jaden Arthur, Universal City Randolph, 5-11, 220, sr. All-purpose back – Coltan Orr, George West, 6-0, 178, sr. Place-kicker – Baylor Gillispie, Bushland, 6-0, 160, sr. Defense Linemen – Dre’Shawn Spikes, Newton, 6-1, 182, jr.; Saul Escamilla, Canadian, 6-2, 220, sr.; Brett Drillette, Brock, 6-1, 198, jr.; Cole Lee, East Bernard, 6-0, 235, sr. Linebackers – Jakecian Jones, Crockett, 5-9, 235, sr.; Michael Lehnhardt, Grandview, 6-0, 195, sr.; Carson Carter, Brock, 6-0, 190, jr.; (tie) Nico Vargas, Cameron Yoe, 5-10, 220, sr.; Aaron Allert, Lexington, 5-11, 205, sr. Secondary – Marquis Estell, Hooks, 6-2, 180, sr.; Sergio Guerra, San Diego, 5-11, 180, jr.; Bill Koetting, Canadian, 6-0, 160, sr.; Jermiah Settler-Watts, Diboll, 5-11, 168, sr. Punter – Jonathon Brooks, Hallettsville, 6-2, 185, jr. Utility –Brenen Thompson, Spearman, 5-11, 160, soph Kick returner – Ashton Smith, Winona, 6-0, 170, sr. THIRD TEAM Offense Guards – Justin Kitchen, Elysian Fields, 6-4, 270, jr.; Adam Winn, Ballinger, 6-2, 235, jr. Center –Rhet Pennington, Canadian, 6-0, 205, sr. Tackles – Christian Gomez, Edna, 6-2, 260, sr.; Logan Carroll, George West, 6-1, 225, sr. Wide receivers – Tyrese Grant, Daingerfield, 6-2, 175, sr.; Jayln Marks, WF City View, 6-1, 185, sr. Tight end – Jailyn Robertson, Gladewater, 6-2, 262, sr. Quarterback – Bryson Daily, Abernathy, 6-1, 205, sr. Running backs – Jarred Kerr, Lexington, 6-0, 175, soph.; Jakobie Craver, Daingerfield, 6-0, 180, sr.; (tie) DeAnthony Gatson, Newton, 5-10, 198, soph.; Bishop Harris, Corsicana Mildred, 6-1, 180, jr. Fullback – Austin Hartley, Alba-Golden, 5-7, 150, sr. All-purpose back – Jamaul Randle, Buffalo, 6-1, 175, sr. Place-kicker – (tie) Santiago Villanueva, Edna, 5-8, 140, jr.; Hector Romero, Malakoff, 5-11, 180, sr.; Edgar Salazar, Canadian, 5-9, 190, jr. Defense Linemen – Silas Barr, Pottsboro, 6-5, 130, jr.; Dametrious Crownover, Grandview, 6-7, 235, jr.; Avante Burnham, Newton, 5-11, 260, sr.; Trevion Sneed, Mineola, jr. Linebackers – Evan Peel, Daingerfield, 5-10, 205, sr.; Noah Laurent, Bushland, 6-2, 190, sr.; Colby Jedlicka, East Bernard, 5-11, 180, sr.; Blayne Moreland, Vanderbilt Industrial, 5-10, 215, sr. Secondary – Cristian Brice, Crockett, 5-10, 170, sr.; Colton Diebitsch, Wall, 6-0, 180, sr.; Luke Dillingham, Brock, 6-1, 180, jr.; Jessie Upson, Columbus, 5-9, 163, jr. Punter – Matthew Davis, Vanderbilt Industrial, 5-8, 165, soph. Utility – Aaron Fellows, Alpine, 5-11, 180, sr. Kick returner – Keke Nelson, New Diana, 5-8, 155, sr. HONORABLE MENTION Offense Guards – Koby Cordero, Cisco, 5-11, 200, sr.; Cade Fant, Atlanta, 6-0, 230, sr.; Asher Gonzalez, San Diego, soph.; Matthew Hernandez, Odem, 6-1, 315, sr.; Marcos Juarez, Friona, 5-10, 205, sr.; Ashton Smith, Stanton, 5-11, 220, jr.; David Williams, Paul Pewitt, 6-3, 329, jr.; Larson Workman, Ganado, 6-5, 247, jr. Centers – Julius Dilworth, Edna, 5-9, 245, sr.; Evan Doskocil, Rogers, 5-7, 200, sr.; Juan Lara, Lexington, 5-11, 275, jr.; Zach Matzke, Brock, 5-9, 205, sr.; Bryce Ridenour, Daingerfield, 6-2, 263, jr. Tackles – Griffin Beard, Lago Vista, 6-3, 275, sr.; Ruben Bowman, Dallas Madison, 6-3, 277, sr.; Brody Chatham, Harmony, 6-1, 295, sr.; Ricardo Harrison, Diboll, 6-2.5, 292, sr.; Jake Heffley, Columbus, 6-1, 215, sr.; Miles Keith, Abernathy, 6-4, 240, sr.; Spencer McCarty, Tuscola Jim Ned, 6-2, 280, sr.; Blayke Moreland, Vanderbilt Industrial, 5-10, 270, sr.; Cameron Roulston, CC London, 6-1, 285, sr.; Justin Rogers, Jefferson, 6-3, 300, sr.; Garrett Towery, Troup, 6-3, 242, sr. Wide receivers – Colten Couch, Dublin, 5-7, 150, sr.; Cahl Horn, Italy, 5-11, 160, sr.; Braeden Lilly, Academy, 6-4, 205, sr.; Aaron Nigreville, Ore City, sr.; Jake Orcutt, Bushland, 5-11, 160, sr.; Mason Perales, Tidehaven, 5-9, 170, sr.; Jhobe Smith, McGregor, 6-1, 175, sr.; Timmy Smithson, Early, 5-8, 145, sr.; Za’Korien Spikes, Cameron, 5-11, 160, jr.; Kolby Tanner, Whitney, 5-11, 165, sr. Tight ends – Seth Isbell, Jacksboro, 5-11, 215, sr.; Grant Lewis, Grand Saline, 6-3, 220, sr.; Ky Thomas, Elkhart, 6-4, 265, sr. Quarterbacks – Jordan Bedford, Crockett, 6-1, 170, sr.; Braden Brashear, Cameron Yoe, 5-9, 160, sr.; Damien Brown, Leonard, 5-9, 190, soph.; Blake Garcia, Tidehaven, 5-10, 170, sr.; Drew Hagler, Anson, 5-11, 190, sr.; Kolton James, Poth, 5-10, 170, sr.; Grant McCook, Canadian, 6-0, 190, sr.; Landon McKinney, Sabine, 6-1, 192, sr.; Behren Morton, Eastland, jr.; Darian Pearce, Malakoff, 6-0, 180, jr.; Jace Robinson, Rockdale, 6-0, 170, jr.; Jaylin Thibodeaux, Dallas Madison, 5-11, 175, sr.; Jaxon Willis, Crane, 5-11, 175, soph.; Ryan Wilkerson, Elysian Fields, 5-11, 185, sr.; Devin Wilson, Whitney, 5-10, 165, sr. Running Backs – Dee Black, Jefferson, 5-7, 160, sr.; Javon Bruce, Pilot Point, 5-10, 188, sr.; Isaac Edwards, Harmony, 6-0, 215, sr.; Gary Haynes, Palacios, 6-1, 200, jr.; Quin Johnson, Winona, 5-7, 165, sr.; Kyle Keltner, Edgewood, 5-9, 175, sr.; Wrangler Priest, Bells, 6-0, 175, sr.; Jayleen Record, Dallas Madison, 5-9, 175, jr.; Dominique Rushing, Winnsboro, jr.; Christavian Smith, Elysian Fields, 5-10, 175, sr.; Tremayne Gullatte, Grandview, 6-0, 215, sr.; Cam’ron Valdez, Rockdale, 5-10, 180, jr. Fullbacks – Kenneth Bell, Jefferson, 5-10, 215, sr.; Caleb Helm, Jacksboro, 6-0, 230, jr.; Wilson Johnson, Sonora, 5-11, 190, sr.; Sam Jones, Troy, 6-1, 205, sr.; Jared Zuniga, George West, 5-10, 200, sr. Place-kickers – Behren Morton, Eastland, jr.; Elias Pena, Rice, 5-9, 190, jr.; Andy Prazak, New Diana, 6-0, 175, sr.; Ricardo Sanchez, Comanche, sr.; Logan Whitling, Holliday, 6-1, 205, sr. DEFENSE Linemen – Jaden Arthur, Universal City Randolph, 5-11, 220, sr.; Michael Clark, Newton, 6-2, 261, sr.; Eduardo Gil, Cameron Yoe, 5-9, 222, jr.; Jason Gossett, Troup, 5-9, 217, sr.; Tristan Green, Sabine, 5-11, 265, sr.; Bartolo Guevara, Boyd, 5-10, 260, jr.; Jeremiah Gums, Diboll, 5-11, 288, soph.; Jonathan Pena, San Diego, 6-2, 225, sr.; Dylan Raybion, Brady, 6-2, 220, sr.; Jackson Roensch, Columbus, 5-9, 220, sr.; Ty Sebek, Rogers, 6-2, 250, jr.; Devin Smith, George West, sr.; James Sylvester, Newton, 6-5, 240, sr.; Zach Tyeskie, Gladewater, 5-9, 226, sr.; Joe Walker, Wall, sr.; Adam Winn, Ballinger, 6-2, 235, jr.; Mason Wootan, Whitney, 5-7, 174, sr. Linebackers – Mason Allsup, Brady, 5-5, 135, sr.; Cooper Bean, Ballinger, 5-11, 210, sr.; Javon Bruce, Pilot Point, 5-10, 188, sr.; Reagan Cochran, Canadian, 6-3, 185, jr.; Landry Deaton, Winnsboro, 6-0, 205, sr.; Matt DeAnda, Abernathy, 6-1, 225, jr.; Patrick England, Cameron Yoe, 5-10, 170, sr.; JJ Frieden, Rogers, 5-8, 160, sr.; Colby Frost, Paul Pewitt, 6-4, 205, sr.; Trevor Fuller, Poth, 5-10, 175, soph.; Treylin Goodman, Trinity, 5-4, 155, jr.; Orlando Gonzalez, Odem, 5-9, 210, sr.; Dimauntrez Haggerty, Jefferson, 5-10, 185, sr.; Max Hale, Troup, 5-10, 155, sr.; Mark Hardin, Holliday, sr.; Brenden Henicke, George West, sr.; Jackson Illingworth, Elysian Fields, 6-2, 205, jr.; Wilson Johnson, Sonora, 6-0, 180, sr.; Sam Jones, Troy, 6-1, 205, sr.; Will Leslie, New Diana, 5-11, 175, sr.; Connor Lynch, Pilot Point, 6-2, 227, sr.; Kameron Matthews, East Bernard, 5-7, 145, sr.; Travis Matula, Hallettsville, 6-2, 185, sr.; Hayden McLeroy, Diboll, 5-11, 212, sr.; Coltan Mills, West Rusk, 6-1, 238, sr.; Drew Morrison, Wall, 6-3, 185, jr.; Roger Palacios, Friona, 5-9, 160, sr.; Riley Perry, Clifton, 5-9, 190, sr.; Colby Rush, Malakoff, 6-1, 190, sr.; Christian Simien, East Chambers, 6-0, 175, sr.; Bryce Smith, Grand Saline, sr.; Peyton Snow, Winona, 5-3, 150, jr.; Nick Taylor, Boyd, jr.; Colton Teague, Ganado, 6-2, 250, sr.; Ryan Thomisee, George West, 5-9, 210, jr.; Aaron Trevino, Abernathy, 6-0, 175, sr.; Mason Vasquez, Hooks, 6-2, 215, sr.; Thomas Villarreal, Mathis, 6-2, 215, sr.; Jayden Williams, Marion, 6-4, 220, jr.; Beau Workman, Troy, 6-2, 230, sr.; Kadin Workman, Troy, 6-1, 190, soph. Secondary – Walker Bauer, Brady, 6,-2, 180, sr.; Anthony Bonilla, Eastland, 5-11, 195, sr.;Stanley Callahan, Cisco, 5-9, 145, sr.; Datron Dixon, Franklin, 5-10, 165, sr.; TJ Ferch, Clifton, sr.; Zach Gulley, Newton, 5-10, 177, sr.; Isaac Gutierrez, Mathis, 5-9, 165, sr.; Carlos Jackson, Jefferson, 5-8, 150, jr.; Benji Johnson, Hooks, 6-3, 190, sr.; Kadrien Johnson, Paul Pewitt, 5-8, 158, jr.; Dakari Lee, Dallas Madison, 5-9, 175, sr.; Joe Leos, Dublin, 6-0, 190, sr.; Nick Lincoln, Gladewater, 5-6, 156, jr.; Jayln Marks, WF City View, 6-1, 185, sr.; Jesse Newman, Frankston, 5-9, 145, sr.; Elizhah Nezar, Rice, 6-1, 175, sr.; Louis Olvera, Ganado, 5-11, 180, sr.; Hutch Rabenaldt, Marion, 5-4, 125, sr.; Jamaul Randle, Buffalo, 6-1, 175, sr.; Jordan Riley, Rogers, 5-9, 165, sr.; Juan Salinas, Friona, 5-8, 145, jr.; Devin Wilson, Whitney, 5-10, 165, sr. Utility – Ernest Ceasar, East Chambers, 5-6, 155, jr.; Brandon Cerna, Crane, 5-11, 185, sr.; Cooper Conn, Poth, 5-10, 160, jr.; Robert Hodges, Gladewater, 5-10, 155, sr.; Devaundrick Lewis, Daingerfield, 6-2, 215, soph.; Carson Little, East Bernard, 6-0, 165, sr. Kick returners – Arimon Ford, Winona, 5-8, 150, jr.; Jamaul Randle, Buffalo, sr.
  12. I help compile the ballot and help with the nominations and I'm a voter. This will be a day by day release, with Class 3-A on Wednesday, etc.
  13. TSWA Class 2A All-state football team Ochoa, Wills are players of the year BRYAN – Refugio quarterback Austin Ochoa and linebacker Zavien Wills swept player of the year honors on the Texas Sports Writers Association’s Class 2A Football Team. Ochoa threw for 3,004 yards with 30 touchdowns along with 552 yards rushing and 13 touchdowns. The senior, who will play baseball at Texas-San Antonio, led Refugio to a 16-0 record and the Division I state title. Wills, a junior, had 215 tackles, 39 of them for losses. Refugio senior linebacker Ysidro Mascorro who had 192 tackles, 48 of them for losses, was beat out by his teammate by one vote. FIRST TEAM Offense Guards – McKade Hartmann, Falls City, sr.; Dareon Wills, Refugio, 5-10, 260, sr. Center – Eduardo Lara, San Augustine, 6-0, 260, sr. Tackles – Tay Yanta, Falls City, 6-4, 280, sr.; Chris Bledsoe, Mart, 6-1, 250, sr. Wide receivers – Garrett Ellender, Lindsay, 5-11, 160, jr.; Antwaan Gross, Refugio, 5-10, 175, soph. Tight end – Matthew Felderhoff, Gruver, 6-3, 195, sr. Quarterback – Austin Ochoa, Refugio, 6-2, 215, sr. Running backs – Colton Marshall, Hawley, 6-1, 215, sr.; Roddrell Freeman, Mart, 6-1, 218, jr.; (tie) Brady Lyssy, Falls City, 6-0, 175, sr.; Kendre Miller, Mount Enterprise, 6-0, 210, sr. Fullback – Hunter Wallace, Harleton, 5-10, 195, sr. All-purpose back – Jordan Kelley, Refugio, 6-2, 180, soph. Place-kicker – (tie) Tyler Yancey, Lindsay, 5-9, 145, jr.; Connor Winkenwerder, Shiner, 5-8, 145, jr. Offensive player of the year – Ochoa, Refugio Defense Linemen – Landon Parson, Refugio, jr.; Ayden Lane, Mart, 5-11, 190, soph.; Hunter Wilganowski, Bremond, 6-1, 160, jr.; (tie) Ethan Byerly, Hamlin, 6-3, 190, jr.; Slone Stultz, Mason, 6-0, 225, sr. Linebackers – Slayden Pittman, Post, 5-9, 170, sr.; Ysidro Mascorro, Refugio, 5-9, 205, sr.; Zavien Wills, Refugio, 5-10, 180, jr.; (tie) Cayle Irvin, Alto, 6-0, 218, sr.; Cooper Sheridan, Grapeland, 6-3, 180, jr. Secondary – Kyler Martin, Mart, 5-11, 163, sr.; Nathan McDaniel, Post, 5-9, 170, jr.; Logan Glover, San Saba, 6-5, 177, jr.; (tie) Jevon Williams, Hamlin, 5-9, 165, sr.; Tijay Thomas-Davis, San Augustine, 5-8, 160 sr. Punter – Cesar Garcia, Eldorado, 6-1, 200, sr. Utility – Jalin Conyers, Gruver, 6-5, 220, sr. Kick returner – Clint Epperson, Valley View, 6-0, 190, sr. Defensive player of the year – Wills, Refugio Coach of the year – (tie) Jason Herring, Refugio; Kevin Hoffman, Mart SECOND TEAM Offense Guards – Gage Brooks, Shiner, 5-9, 210, sr.; Foster Hall, Alto, 6-3, 200, sr. Center – Brock Sestak, Shiner, 5-10, 215, jr.; Adrian Orozco, Wellington, 5-11, 225, sr. Tackles – Josh Castillo, Alto, 6-1, 295, sr.; Jae’Vone Brown, Holland, 6-4, 310, sr. Wide receivers – Zach Wood, Panhandle, 6-0, 147, jr.; Jalen Gonzales, Hearne, 6-0, 165, sr. Tight end – John Michael Holcomb, Wellington, 6-5, 220, sr. Quarterback – Cade Steubing, Groveton, 5-9, 185, sr. Running backs – JT Anthony, Bremond, 6-1, 180, sr.; Joel Hinson, Detroit, 6-0, 185, sr.; (tie) Clint Epperson, Valley View, 6-0, 190, sr. Donyai Taylor, Shiner, 6-1, 195, sr. Fullback – Lorenzo Boogie Lane Jr., Joaquin, 6-1, 190, sr. All-purpose back – (tie) Taytem Thetford, Post, 6-3, 190, sr.; Luke Yellott, Normangee, 5-9, 170, sr. Place-kicker – Aaron Gallegos, Carlisle, 5-9, 155, soph. Defense Linemen – Taber Childs, Harleton, 6-0, 205, soph.; Austin Lozano, Hamlin, 6-1, 295, sr.; Hunter Coley, Quanah, jr.; (tie) Roman Guerrero, La Villa, 5-7, 160, sr.; Doug Brooks, Shiner, 6-0, 240, soph. Linebackers – Tonny Sanchez, Mart, 5-9, 177, sr.; Dylan Briggs, Archer City, 5-9, 170, sr.; Caden Gilbreath, Seymour, 6-1, 175, jr.; Brit McQuitty, Stratford, 6-0, 190, jr. Secondary – Adam Lyssy, Falls City, 5-10, 150, sr.; Iuden Romero, Stratford, 5-6, 160, sr.; Brady Shelton, Holland, 5-9, 165, sr.; Kade Dagley, Archer City, 5-8, 150, sr. Punter – Thomas Kilpatrick, Valley View, 5-11, 145, sr. Utility – Devon Womack, Rivercrest, 6-0, 190, sr. Kick returner – Braeden West, Thrall, 5-10, 180, sr. THIRD TEAM Offense Guards – Bo Thompson, Hawley, 6-0, 270, jr.; (tie) Dylan Day, Sundown, 6-1, 250, sr.; Rowdy Duncan, Wellington, 5-10, 190, sr.; Center – Blake Cummings, Joaquin, 6-5, 325, jr. Tackles – Emiliano Hernandez, Eldorado, 6-3, 300, sr.; Cameron Becker, Flatonia, 5-10, 240, sr. Wide receivers – Cahl Horn, Italy, 5-11, 160, sr.; (tie) Awtry Blagg, Windthorst, 6-3, 200, sr. Gus Davis, Sundown, 6-1, 190, sr. Tight end – Ty McBryde, Stratford, 6-2, 180, sr. Quarterback – (tie) Kolt Schuckers, Lindsay, 6-2, 221, soph.; Cy Belcher, Windthorst, jr. Running backs – Clay Cooper, Holland, 5-10, 198, sr.; Ashton Jefferson, Post, 5-8, 155, sr.; (tie) Hesston Marshall, Wheeler, 6-0, 160, jr.; Nathan Quattlebaum, Bruceville-Eddy, 5-11, 165, sr.; Jevon Williams, Hamlin, 5-9, 165, sr. Fullback – (tie) Caidenn Boss, Centerville, 5-11, 160, sr.; Jaden Combs, Wellington, 5-10, 170, sr. All-purpose back – (tie) Connor Bragg, Joaquin, 5-10, 155, sr.; Jailen Dixon, Electra, 6-1, 185, jr. Place-kicker – Dylan Greer, Post, 6-1, 165, sr. Defense Linemen – Alex Conley, Sudan, 5-10, 215, sr.; JD McNutt, Bremond, 5-10, 205, sr.; Chris Jackson, Post, 6-3, 270, jr.; Joseph Trepanier, Seymour, 6-3, 274, jr. Linebackers – Kevin Jendrusch, Falls City, 5-10, 185, sr.; Jed Whitney, Crawford, 5-11, 170, sr.; Sabastion Porter, Garrison, 5-10, 190, sr.; (tie) Trey Lacina, Crawford, 5-8, 160, sr.; Risien Shahan, San Saba, 5-11, 188, jr. Secondary – Tate Abel, Crawford, 5-11, 160, sr.; Caleb Hernandez, Cross Plains, 6-1, 175, sr.; Bo Baker, Bells, 6-0, 165, soph.; Damion Dunn, Hearne, 5-11, 170, sr. Punter – Louie Garza Carlisle, 5-8, 160, sr. Utility – Iuden Romero, Stratford, 5-6, 160, sr. Kick returner – Awtry Blagg, Windthorst, 6-3, 200, sr. Honorable mention Offense Guards – Tyler Beard, Albany, 5-9, 180, sr.; Gage Bezner, Lindsay, 5-11, 185, jr.; Daniel Byers, Panhandle, 5-11, 234, sr.; Hunter Duggan, Winters, 6-3, 280, sr.; Garrett Hess, Muenster, 5-11, 190, sr.; Francisco Ortega, Stratford, 5-11, 230, jr.; Elijah Pinter, Mason, 6-0, 215, sr.; Corbin Preusse, Thorndale, 5-10, 190, sr.; Colby Rainosek, Weimar, 5-9, 200, sr.; Beau Simmons, Harleton, 5-10, 220, jr.; Monterrius Smith, Hearne, 6-1, 295, jr.; Kolter Willeford, Hawley, 5-10, 350, jr. Centers - Bladen Calley, San Saba, 5-10, 205, jr.; Ethan Crawford, Panhandle, 6-0, 202, jr.; Chance Hasse, Hubbard, 6-1, 225, sr. Tackles – Carter Murray, Lovelady, 6-4, 280, jr.; Slone Stultz, Mason, 6-0, 225, sr.; Conner Ferguson, Union Grove, 6-1, 220, sr.; Eddy Flores, Weimar, 5-11, 270, sr.; Dwayne Gaida, Granger, 6-3, 250, jr.; Paden Markham, Wheeler, 6-0 250, sr.; Elijah Pahcheka, Cumby, 5-10, 235, sr.; Bryce Poling, Thrall, 6-3, 230, jr.; Mateo Ramirez, Wink, 6-0, 260, sr.; Cole Robins, Vega, 5-11, 220, sr.; Cory Schuller, Van Horn, 5-11, 250, sr.; Adrian Sital, Sudan, 5-9, 195, sr. Wide receivers – Cody Fite, Seymour, sr.; Bryson Jackson, Windthorst, 6-3, 190, sr.; Danny Luttmer, Muenster, 6-5, 180, sr.; Michael Ojeda, Sundown, 5-9, 155, sr.; RJ Owens, Clarksville, jr.; Bradin Thomas, Quanah, 5-9, 155, jr.; Jonah Villanueva, West Texas, 5-8, 160, sr. Tight ends - Noah Caldwell, Electra, 6-6, 225, sr.; Brock Gibson, Wink, 6-2, 225, sr.; Jaakan Jurecek, Eldorado, 6-2, 180, sr.; Kallin Kothmann, Menard, 6-3, 175, jr. Quarterbacks – Avian Cruz, West Texas, 5-6, 150, jr.; Carlos DeLeon, Carlisle, 5-6, 160, jr.; Jayden Hicks, San Augustine, 5-7, 160, sr.; Christian Huey, Sundown, 5-8, 190, sr.; Seth Kasowski, Bremond, 5-9, 160, jr.; BJ Lamb, Grapeland, 6-0, 172, jr.; Walker McBryde, Stratford, 6-1, 175, sr.; Christian Montes, Sudan, 5-9, 185, sr.; Sean O’Keefe, San Saba, 6-3, 185, sr.; Cameron Scott, Cumby, 5-9, 185, sr.; Zane Spinn, Holland, 6-4, 185, sr.; Braydin Warner, Hamlin, 6-1, 170, jr.; Brayden Wilcox, Christoval, 5-10, 178, jr. Running backs – Jerry Flores, Ralls, 5-10, 160, sr.; Vi'Dareous High, Alto, 6-1, 180, jr.; Josh Martinez, Lovelady, 5-7, 170, sr.; Trel Pruitt, Honey Grove, 5-9, 160, sr.; Carlos Reyna, Granger, 5-6, 145, sr.; Zachary Rosas, Wink, 5-11, 150, jr.; Eli Salinas, San Saba, 5-10, 180, sr.; Dakory Willis, Flatonia, 5-11, 190, sr. Fullbacks - Alex Amaro, Three Rivers, 5-11, 201, sr.; Matthew Bower, Union Grove, 5-11, 175, jr.; Xzavier Tarin, Idalou, 5-11, 225, sr. All-purpose - Landyn Hack, Panhandle, 6-3, 185, fr.; Hunter Haynes, Gruver, 5-10, 170, sr. Place-kicker – Jesus Luna, Italy, 5-10, 145, soph. Defense Linemen - Coleton Ashabranner, Wink, 5-10, 235, sr.; Cameron Becker, Flatonia, 5-10, 240, sr.; Eulalio Carranza, San Augustine, sr.; Cole Carson, Rivercrest, 6-6, 285, jr.; Martin Chavez, Groveton, 5-8, 210, jr.; Dylan Day, Sundown, 6-1, 250, sr.; Hunter Duggan, Winters, 6-3, 280, sr.; Todd Duplichain, Alto, 6-0, 185, sr.; Louie Garza, Carlisle, 5-8, 160, sr.; Noah Caldwell, Electra, 6-6, 225, sr. Creed Callaway, Gruver, 5-10, 200, sr. AJ Cartwright, Shelbyville, 6-1, 200, jr. Grady Clay, Shelbyville, 6-4, 185, jr. LD Coleman, Shelbyville, 6-2, 180, jr.; Emiliano Hernandez, Eldorado, 6-3, 300, sr.; Brady King, Harleton, 5-10, 220, sr.; Caleb Lantelme, West Texas, 6-2, 210, sr.; Abel Martinez, San Saba, 6-2, 205, sr.; Elias Martinez, Ralls, 5-9, 240, jr.; J.T. Morris, De Leon, 6-0, 258, sr.; Oscar Ortiz, Mason, 5-11, 205, sr.; Taye Perez, Post, 5-9, 260, jr.; John Ramirez, Wellington, 5-9, 170, jr.; Brian Rutledge, Centerville, 5-11, 190, sr.; Jaydn Salazar, Harleton, sr.; Dustin Shriver, Christoval, 6-0, 185, sr.; Curtis Stanford, Leon, 6-0, 215, sr.; Colton Strickland, Hawley, 6-3, 225, sr. Linebackers - Brock Beamer, Leon, 5-10, 205, sr.; Ethan Belcher, Windthorst, jr.; Trevion Bloodworth, Groveton, 5-9, 190, sr.; Vicente Cabrera, Weimar, 6-0, 200, sr.; Cooper Carter, Lindsay, 5-10, 175, jr.; Carlos Castillo, Farwell, 5-10, 175, jr.; Ian Finsterwald, Wheeler, 6-2, 200, sr.; Brock Gibson, Wink, 6-2, 225, sr.; Jaykob Hernandez, West Texas, sr.; Logan LeBlanc, Lovelady, 5-9, 165, sr.; Colby Lindsey, Cumby, sr.; Johnathon Lopez, Ralls, 5-8, 150, sr.; Kaden Marshall, Sundown, 6-0, 185, sr.; Caden Minter, Big Sandy, 6-2, 207, sr.; Corey Pargmann, Yorktown, 6-3, 220, sr.; Jacob Perez, Hamlin, 5-8, 195, sr.; Marc Ramirez, Wellington, 5-10, 180, soph.; Hunter Wallace, Harleton, 5-10, 195, sr.; Harmon West, Alto, 6-1, 205, sr.; Brett Wilson, Sudan, 5-11, 175, sr. Defensive backs - Delmarquis Barnes, San Augustine, 5-8, 153, jr.; Grayson Barnett, Union Grove, 6-0, 170, jr.; Adam Favela, Bruni, 5-10, 160, jr.; Xavier Garcia, Ralls, 5-10, 160, soph.; Jorge Gonzales, De Leon, 5-8, 145, sr.; Ryan Grawunder, Vega, 5-9, 165, soph.;Kaden Pyle, Bells, 5-10, 165, soph.; Jose Ramirez, Weimar, 5-10, 155, soph.; Nick Schmitz, Lindsay, 5-7, 165, sr.; Nick Slaggle, Seymour, 6-1, 167, sr. Utility – Joseph Perez, Bruni, 5-11, 170, jr.
  14. With their new district including perennial state powers Duncanville, DeSoto and Cedar Hill. And, there's Mansfield and Lake Ridge (who beat Midway the last two years). Midway, Mansfield schools, Waxahachie and Waco High will have to fight, scratch and claw to make the playoffs. Midway has made the playoffs every year since 2007, that is going to be tested for sure.
×
×
  • Create New...