Jump to content
The Smoakhouse Forums
Sign in to follow this  
Smoaky

East and Central Texas H.S. Football Scores

Recommended Posts

Thursday, September 27th-Saturday, September 29th:

 

Class 5-A:

 

District 8-5A:

 

*Waco Midway 46 Killeen Ellison 6

*Harker Heights 7 Belton 0

*Copperas Cove 64 vs Killeen 28

*Temple 69 Killeen Shoemaker 37

 

District 12-5A:

 

*Mesquite 33 Longview 7

*Mesquite Horn 49 Tyler Lee 24

*Rockwall Heath 45 Rockwall 12

North Mesquite, Open

 

District 14-5A:

 

*Lufkin 71 A&M Consolidated 68 (4-OT)

*Bryan 20 Conroe Oak Ridge 7

*The Woodlands 56 Conroe 28

College Park, Open

 

Class 4-A:

 

District 8-4A:

 

*Waco University 62 Joshua 25

*Cleburne 43 Waco High 42 (OT)

*Everman 42 Burleson 7

*Crowley 35 Burleston Centennial 28

 

District 10-4A:

 

*West Mesquite 32 Carrollton Creekview 26

*Mesquite Poteet 43 vs Carrollton Smith 14

*Highland Park 42 vs Forney 7

*North Forney 40 at Terrell 10

 

District 14-4A:

 

Pine Tree 28 Lindale 21

Hallsville 40 Nacogdoches 12

Jacksonville 40 Kilgore 7

Mount Pleasant 42 Atlanta 12

Sulphur Springs 42 Corsicana 21

Kennedale 25 Texas High 13

 

District 15-A:

 

*Red Oak 61 Mansfield Lake Ridge 7

*Ennis 55 Arlington Seguin 35

*Lancaster 28 Mansfield Legacy 20

*Waxahachie 64 Mansfield Summit 57

 

District 16-4A:

 

John Tyler 20 Nuevo Leon, Mexico 10

Pine Tree 28 Lindale 21

Sulphur Springs 42 Corsicana 21

Jacksonville 40 Marshall 7

Hallsville 40 Nacogdoches 12

Whitehouse 29 Carthage 27

 

Class 3-A:

 

District 7-3A:

 

Stephenville 35 Amarillo 14

Waco Connally 14 Alvarado 13

Glen Rose 60 West 13

Hico 20 Hillsboro 7

Venus 22 Dallas Roosevelt 19

 

District 8-3A:

 

China Spring 55 Lampasas 14

Brownwood 28 Sweetwater 13

Taylor 9 Burnet 7

Gatesville 49 Waco La Vega 48 (2-OT)

Liberty Hill 46 Wimberley 24

Fredericksburg 14 Llano 6

 

District 12-3A:

 

Nevada Community 48 Fort Worth Diamond Hill-Jarvis 2

Anna 33 Frisco Lone Star 28

Bonham 18 Dallas Madison 13

Paris 36 Melissa 19

Princeton 40 Bridgeport 21

 

District 13-3A:

 

North Lamar 37 Quinlan Ford 33

Paris 36 Melissa 13

Mount Pleasant 42 Atlanta 14

Dallas Prime Prep 28 Pittsburg 20

Van 34 Liberty-Eylau 27

Jefferson 34 Pleasant Grove 14

 

District 14-3A:

 

Ferris 10 Crandall 3

Harmony 28 Rains 12

Kaufman 39 Mabank 0

North Lamar 37 Quinlan Ford 33

Canton 62 Wills Point 38

 

District 15-3A:

 

Palestine 49 Athens 0

Brownsboro 42 Rusk 21

Canton 62 Wills Point 38

Kaufman 39 Mabank 0

White Oak 35 Mineola 33

Van 34 Liberty-Eylau 27

 

District 16-3A:

 

*Henderson 24 Chapel Hill 6

*Kilgore 41 Spring Hill 0

*Gilmer 21 Gladewater 13

Bullard, Open

 

District 17-3A:

 

Waco Connally 14 Alvarado 13

China Spring 55 Lampasas 14

Lorena 22 Groesbeck 20

Waco Robinson 66 Mexia 28

Gatesville 49 Waco La Vega 48 (2-OT)

Glen Rose 60 West 13

 

District 18-3A:

 

Navasota 41 Fairfield 6

Madisonville 34 Diboll 0

Smithville 27 Rockdale 0

Taylor 9 Burnet 7

Caldwell, Open

 

District 19-3A:

 

Navasota 41 Fairfield 6

Lorena 22 Groesbeck 20

Waco Robinson 66 Mexia 28

Palestine 49 Athens 0

Brownsboro 42 Rusk 21

 

District 20-3A:

 

Troup 49 Huntington 20

Whitehouse 29 Carthage 27

Center 43 Tatum 30

Madisonville 34 Diboll 0

Jasper Open

 

Class 2-A, Division I:

 

District 4:

 

*Eastland 37 Jim Ned 3

*Merkel 43 Comanche 19

*Breckenridge 21 Clyde 0

Dublin Open

 

District 6:

 

*Pottsboro 48 Howe 15

*Caddo Mills 31 Van Alstyne 12

*Sunnyvale 33 Farmersville 18

Commerce Open

 

District 7:

 

*Malakoff 40 Grand Saline 12

*Winnsboro 42 Quitman 28

*Eustace 45 Kemp 0

Lone Oak Open

 

District 8:

 

*New Boston 51 Queen City 6

*Daingerfield 35 Redwater 18

*Mount Vernon 28 Hooks 26

Prairiland Open

 

District 9:

 

Tenaha 20 Sabine 7

Troup 49 Huntington 20

Harmony 28 Rains 12

Jefferson 34 Pleasant Grove 14

Center 43 Tatum 30

White Oak 35 Mineola 33

 

District 10:

 

*Newton 51 Hardin 0

*Anahuac 32 Kirbyville 16

*East Chambers 28 Woodville 6

*Kountze 28 Hardin 14

 

District 11:

 

Corrigan-Camden 41 Crockett 17

Joaquin 46 Elkhart 21

Austin St. Michael's 46 Franklin 34

Alto 44 Trinity 14

Palestine Westwood Open

Teague Open

 

District 12:

 

*Godley 41 Maypearl 0

*Clifton 47 Whitney 13

*Palmer 53 Red Oak Life 10

Grandview Open

 

District 13:

 

*McGregor 28 Little River-Academy 6

*Lago Vista 34 Troy 13

*Marlin 28 Florence 7

*Cameron Yoe 41 Salado 7

 

Class 2-A, Division II:

 

District 4:

 

Hawley 13 Seymour 7

Anson 26 Coleman 9

Hamilton 39 Deleon 13

Ballinger 21 Coahma 0

Stamford 25 Cisco 20

Colorado City 27 Reagan County 6

 

District 6:

 

*Tolar 61 Dallas Life Oak Cliff 12

*Millsap 31 Rio Vista 7

*Scurry-Rosser 44 Rice 20

*Corsicana Mildred 62 Blooming Grove 0

 

District 8:

 

*Rivercrest 34 Alba-Golden 14

*Clarskville 40 Edgewood 36 (OT)

*Cooper 38 Paris Chisum 7

Como-Pickton Open

 

District 9:

 

*Hughes Springs 52 Ore City 0

*DeKalb 38 Paul Pewitt 34

*Elysian Fields 46 Linden-Kildare 0

*New Diana 30 Waskom 20

 

District 10:

 

*Winona 26 Hawkins 13

*Arp 41 Garrison 7

*Union Grove 39 West Rusk 8

Frankston Open

 

District 11:

 

^Crawford 28 Buffalo 14

*Bruceville-Eddy 28 Rosebud-Lott 25

*Riesel 41 Moody 28

Centerville 40 *Hearne 0

 

District 12:

 

New Waverly 21 Normangee 19

Bryan Brazos Christian 34 Anderson-Shiro 21

Corrigan-Camden 41 Crockett 17

Deweyville 51 Hull-Daisetta 26

Groveton 62 Cross Roads 0

San Augustine 46 Hemphill 6

 

District 14:

 

*Schulenburg 55 Johnson City 0

*Lexington 44 Jarrell 6

*Rogers 60 Universal City Randolph 7

Blanco Open

 

Class 1-A, Division I:

 

District 5:

 

Mart 26 Goldthwaite 0

Hamilton 39 Deleon 13

Perrin-Whitt 28 Santo 20

Hico 20 Hillsboro 7

Mason 33 San Saba 7

 

District 6:

 

Carlisle 20 Cayuga 13

Itasca 14 Wortham 6

Groveton 62 Cross Roads 0

Dallas Gateway Charter Open

Italy Open

Kerens Open

 

District 8:

 

Harleton 21 Simms Bowie 0

Celeste 37 Blue Ridge 0

HOney Grove 46 Tom Bean 0

Detroit 25 Quinlan Boles 14

Leonard 48 Wolfe City 19

 

District 9:

 

Joaquin 46 Elkhart 21

Harleton 21 Simms Bowie 0

Beckville 21 Cushing 0

Big Sandy 49 Maud 26

Carlisle 20 Cayuga 13

Timpson 55 Burkeville 6

 

District 10:

 

Overton 25 Shelbyville 20

Alt 44 Trinity 14

Beckville 21 Cushing 0

Leon 42 Grapeland 34

San Augustine 46 Hemphill 6

West Sabine Open

 

District 11:

 

Mount Enterprise 57 Colmesneil 27

Deweyville 51 Hull-Daisetta 26

Iola 38 Bryan St. Joseph 8

West Hardin 30 Evadale 26

 

District 12:

 

Axtell 34 Bremond 7

Mart 26 Goldthwaite 0

Valley Mills 27 Hubbard 0

Bosqueville 62 Dawson 6

Leon 42 Grapeland 34

 

District 13:

 

Holland 54 Temple Central Texas Christian 14

Ganado 26 Flatonia 14

Thorndale 53 Granger 14

Shiner 32 Thrall 6

Halletsville 27 Weimar 2

 

Class 1-A, Division II:

 

District 9:

 

Frost 52 Waco Texas Christian Academy 0

Valley Mills 27 Hubbard 0

Bosqueville 62 Dawson 6

Bartlett 28 Meridian 27

Itasca 14 Wortham 6

 

District 10:

 

Overton 25 Shelbyville 20

All Saints 55 Union Hill 0

Cumby 42 Trenton 0

Detroit 25 Quinlan Boles 14

Big Sandy 49 Maud 26

 

District 11:

 

Tenaha 20 Sabine 7

Timpson 55 Burkeville 6

West Hardin 30 Evadale 26

Mount Enterprise 57 Colmesneil 26

Beaumont Legacy Christian 28 Sabine Pass 18

 

District 12:

 

New Waverly 21 Normangee 19

Axtell 34 Bremond 7

Chilton 48 Milano 31

Lovelady Open

 

District 13:

 

Bartlett 28 Meridian 27

Thorndale 53 Granger 14

Chilton 48 Milano 31

Snook Open

Somerville Open

Burton Open

 

Six-Man, Division I:

 

District 11:

 

Blum 40 Penelope 18

Bynum 52 Covington 6

Kopperl 1 Waxahachie Eagle Advantage 0

Walnut Springs Open

 

District 12:

 

Savoy 22 Fannindel 0

Irving Universal Academy 38 McKinney The Cornerstone 12

Saint Jo 51 Wichita Falls Christian 0

Kopperl 1 Waxahachie Eagle Advantage 0

 

District 13:

 

Abbott 54 Trinidad 6

Milford 64 Aquilla 14

Avalon 79 Mount Calm 52

Bynum 52 Covington 6

 

District 14:

 

Buckholts 48 Cedar Park Summit Christian 0

Coolidge 75 Fruitvale 58

Avalon 79 Mount Calm 52

Blum 40 Penelope 18

 

District 15:

 

Savoy 22 Fannindel 0

Greenville Christian 66 Arlington Newman 19

Leverett's Chapel 82 Longview Trinity School of Texas 36

Coolidge 75 Fruitvale 58

Bloomburg Open

 

District 16:

 

High Island 31 Huntsville Alpha Omega 8

Houston Sanchez 1 Chester 0

Apple Springs 82 Humble Christian Life 50

Oakwood Open

 

Six-Man, Division II:

 

District 13:

 

Blanket 52 Blackwell 44

Brownwood Victory Life 49 Brookesmith 8

Mullin 66 Lometa 59

Richland Springs 54 San Antonio FEAST 0

 

District 14:

 

Zephyr 72 Cherokee 6

Iredell 65 Oglesby 20

Prairie Lea 50 Lockhart Ligthouse Christian 0

Dallas Academy 58 Lingleville 38

 

District 15:

 

Sidney 79 Cranfills Gap 32

Comanche Paradigm 14 Morgan 12

Jonesboro 78 Dublin Premiere 12

Iredell 65 at Oglesby 20

 

District 16:

 

Calvert 1 Fort Worth THESA Home School 0

Abbott 54 Trinidad 6

Karnack 31 Tyler HEAT 25

Milford 64 Aquilla 14

 

TAPPS/Private/Independent:

 

Division II, District 1:

 

*Fort Worth Christian 17 Arlington Grace Prep 0

*Waco Reicher 49 Arlington Pantego Christian 33

*Midland Christian 44 Fort Worth Southwest Christian 14

Grapevine Faith Christian Open

 

Division II, District 2:

 

*Dallas Christian 49 Grace Community 7

*Brook Hill 62 T.K. Gorman 28

*Dallas Shelton 35 Carrollton Prince of Peace 14

*Dallas Parish Episcopal 48 Cedar Hill Trinity Christian 14

 

Division III, District 4:

 

Austin Texas School for the Deaf at Model Secondary School for the Deaf, Wash D.C.

Marble Falls Faith Academy 53 Schertz John Paul II 20

Holland 54 Texas Christian Academy 14

Frost 52 Waco Texas Christian Academy 0

Giddings State School Open

Temple Holy Trinity Open

 

11-Man, Independent:

 

All Saints 55 Union Hill 0

 

TAPPS, Six-Man:

 

Division I, District 3:

 

Waco Vanguard 40 Bell County Home School 18

Buckholts 48 Cedar Park Summit Christian 0

Round Rock Christian 1 Killeen Memorial 0

Austin Veritas Academy 68 Williamson County Home School 45

New Braunfels Christian 54 Austin NYOS Charter School 0

Austin Hill Country Open

 

Division II, District 3:

 

Irving Universal Academy 38 McKinney The Cornerstone 12

Heath Fulton Academy 21 Lucas Christian Academy 12

Leverett's Chapel 82 Longview Trinity School of Texas 36

Round Rock Christian 1 Killeen Memorial Christian 0

 

T-CAL, Division I, District 1:

 

Calvert 1 Fort Worth THESA Home School 0

Greenville Phoenix 66 Arlington Newman 19

 

T-CAL, Division I, District 2:

 

Bryan Christian Home School vs. San Antonio Sunnybrook

Waco Live Oak 54 Richardson Canyon Creek 6

Bryan Allen Academy 70 Houston Emery-Weiner 12

Waco Methodist Children's Home 55 Austin Christian Home School 32

 

T-CAL, Division II, District 1:

 

Comanche Premier 14 Morgan 12

Nazarene Christian Academy 66 Granbury Cornerstone Christian 60

Stephenville Home School 52 Weatherford Home School 6

Jonesboro 78 Dublin Premiere 12

 

T-CAL, Division II, District 2:

 

Cleburne Christian Academy 73 Marshall Christian Academy 55

Karnack 31 Tyler HEAT 25

Apple Springs 82 Tyler Kings Academy 50

Agape Christian Academy Open

 

T-CAL, Division II, District 4:

 

Cedar Creek Bastrop Tribe Consolidated vs Fort Bend Chargers Home School

Waco Vanguard Academy 40 Central Texas ECHO 18

Prairie Lea 50 Lockhard Lighthouse Christian 0

Austin Veritas Academy 68 Williamson County Home School 45

 

6-Man, Independent Home School:

 

Temple Centex Home School Open

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×