Jump to content
The Smoakhouse Forums
Sign in to follow this  
Smoaky

East and Central Texas H.S. Football Scores

Recommended Posts

Thursday, October 4th-Saturday, October 6th:

 

Class 5-A:

 

District 8-5A:

 

*Copperas Cove 45 Killeen Shoemaker 6

*Belton 35 Killeen Ellison 16

*Waco Midway 63 Temple 20

*Killeen 28 Harker Heights 7

 

District 12-5A:

 

*Mesquite 35 Rockwall-Heath 14

*Mesquite Horn 45 Rockwall 21

*North Mesquite 27 Tyler Lee 7

Longview, Bye

 

District 14-5A:

 

*A&M Consolidated 21 The Woodlands 14

*Conroe 42 Bryan 35

*Conroe Oak Ridge 23 College Park 20

Lufkin, Bye

 

Class 4-A:

 

District 8-4A:

 

*Waco High 56 Burleson 14

*Waco University 51 Burleson Centennial 21

Cleburne 58 Joshua 21

Crowley 42 Everman 28

 

District 10-4A:

 

*West Mesquite 61 Terrell 14

*Highland Park 50 North Forney 7

*Carrollton Creekview 37 Carrollton Smith 34

*Mesquite Poteet 41 North Forney 14

 

District 13-4A:

 

*Sherman 42 Denison 21

*Lucas Lovejoy 46 Greenville 13

*McKinney North 35 Royse City 21

*Wylie East 46 Wylie 38

 

District 14-4A:

 

Pine Tree 28 Nacogdoches 21

Hallsville, Bye

Marshall, Bye

Mount Pleasant, Bye

Sulphur Springs, Bye

Texas High, Bye

 

District 15-4A:

 

*Mansfield Summit 43 Arlington Seguin 36

*Ennis 74 Mansfield Lake Ridge 0

*Lancaster 45 Waxahachie 14

*Red Oak 49 Mansfield Legacy 27

 

District 16-4A:

 

Pine Tree 28 Nacogdoches 21

Corsicana, Bye

Jacksonville, Bye

Lindale, Bye

John Tyler, Bye

Whitehouse, Bye

 

Class 3-A:

 

District 7-3A:

 

Venus 53 Fort Worth Diamond Hill-Jarvis 0

Alvarado 35 Decatur 0

Glen Rose 45 Fairfield 6

Rockdale 27 Hillsboro 15

Stephenville, Bye

 

District 8-3A:

 

Brownwood, Bye

Burnet, Bye

Gatesville, Bye

Lampasas, Bye

Liberty Hill, Bye

Llano, Bye

 

District 12-3A:

 

Anna 37 Ferris 20

Quinlan Ford 21 Bonham 18

Melissa 67 Prime Prep Academy 7

Nevada Community 42 Rains 8

Princeton 51 Wills Point 6

 

District 13-3A:

 

Palestine 39 Pittsburg 14

Atlanta, Bye

Paris, Bye

North Lamar, Bye

Liberty-Eylau, Bye

Pleasant Grove, Bye

 

District 14-3A:

 

Wilmer-Hutchins 23 Crandall 14

Nevada Community 42 Rains 8

Kaufman 31 Mexia 14

Quinlan Ford 21 Bonham 18

Princeton 51 Wills Point 6

 

District 15-3A:

 

Athens, Bye

Brownsboro, Bye

Canton, Bye

Mabank, Bye

Mineola, Bye

Van, Bye

 

District 16-3A:

 

*Kilgore 27 Bullard 14

*Gilmer 50 Chapel Hill 28

*Spring Hill 10 Gladewater 6

Henderson, Bye

 

District 17-3A:

 

China Spring, Bye

Lorena, Bye

Robinson, Bye

Waco Connally, Bye

Waco La Vega, Bye

West, Bye

 

District 18-3A:

 

Giddings 42 Caldwell 22

Madisonville 61 Huntington 6

Navasota 57 Austin McCallum 9

Rockdale 27 Hillsboro 15

La Vernia 28 Taylor 24

 

District 19-3A:

 

Glen Rose 45 Fairfield 6

Groesbeck 40 Palestine Westwood 0

Kaufman 31 Mexia 14

Palestine 39 Pittsburg 14

Carthage 54 Rusk 14

 

District 20-3A:

 

Carthage 54 Rusk 14

Center 48 Corrigan-Camden 13

Tatum 38 Diboll 6

Madisonville 61 Huntington 6

Jasper 21 Bridge City 7

 

Class 2-A, Division I:

 

District 4:

 

*Eastland 46 Breckenridge 20

*Merkel 41 Clyde 13

*Comanche 21 Dublin 0

Tuscola Jim Ned, Bye

 

District 6:

 

*Caddo Mills 36 Sunnyvale 17

*Commerce 35 Van Alstyne 14

*Pottsboro 43 Farmersville 14

Howe, Bye

 

District 7:

 

*Lone Oak 54 Kemp 12

*Eustace 30 Malakoff 16

*Quitman 31 Grand Saline 8

Winnsboro, Bye

 

District 8:

 

*New Boston 38 Daingerfield 37

*Hooks 46 Queen City 18

*Mount Vernon 14 Prairiland 7

Redwater, Bye

 

District 9:

 

Tatum 38 Diboll 6

Harmony, Bye

Sabine, Bye

Jefferson, Bye

Troup, Bye

White Oak, Bye

 

District 10:

 

*Anahuac 28 Hardin 13

*East Chambers 63 Warren 6

*Newton 41 Kirbyville 17

*Woodville 18 Kountze 16

 

District 11:

 

Groesbeck 40 Palestine Westwood 0

Teague 47 Waco Reicher 27

Crockett, Bye

Elkhart, Bye

Franklin, Bye

Trinity, Bye

 

District 12:

 

*Clifton 57 Red Oak Life 21

*Godley 42 Whitney 21

*Grandview 69 Maypearl 0

Palmer, Bye

 

District 13:

 

*Cameron Yoe 48 Little River Academy 14

*Florence 37 Troy 36

*McGregor 23 Lago Vista 14

*Marlin 17 Salado 7

 

Class 2-A, Division II:

 

District 4:

 

Ballinger, Bye

Cisco, Bye

Coleman, Bye

Colorado City, Bye

Hamilton, Bye

Hawley, Bye

 

District 6:

 

*Blooming Grove 41 Rice 21

*Corsicana Mildred 56 Rio Vista 7

*Scurry-Rosser 42 Dallas Life Oak Cliff 20

*Tolar 61 Millsap 0

 

District 8:

 

*Cooper 34 Como-Pickton 14

*Alba-Golden 22 Paris Chisum 16

*Edgewood 26 Rivercrest 9

Clarksville, Bye

 

District 9:

 

*Hughes Springs 43 New Diana 0

*DeKalb 16 Linden-Kildare 13

*Elysian Fields 49 Ore City 14

*Waskom 35 Paul Pewitt 22

 

District 10:

 

*Arp 52 West Rusk 8

*Frankston 48 Union Grove 8

*Garrison 59 Hawkins 6

Winona, Bye

 

District 11:

 

*Riesel 37 Bruceville-Eddy 28

*Buffalo 41 Moody 8

*Centerville 40 Crawford 21

*Rosebud-Lott 38 Hearne 34

 

District 12:

 

Center 48 Corrigan-Camden 13

Deweyville 42 West Hardin 6

Anderson-Shiro, Bye

Groveton, Bye

Hemphill, Bye

New Waverly, Bye

 

District 14:

 

*Blanco 28 Rogers 27

*Jarrell 35 Johnson City 14

*Schulenburg 42 Universal City Randolph 18

Lexington, Bye

 

Class 1-A, Division I:

 

District 5:

 

DeLeon 60 Abilene Wind 0

Goldthwaite 54 Winters 0

Hico 27 Italy 8

Thorndale 9 San Saba 6

Santo 41 at Petrolia 7

 

District 6:

 

Dallas Gateway Charter 46 Flower Mound Coram Deo 7

Hico 27 Italy 8

Hubbard 24 Kerens 8

Cayuga, Bye

Itasca, Bye

Cross Roads, Bye

 

District 8:

 

Detroit 18 Celeste 14

Honey Grove 40 Maud 22

Quinlan Boles 43 Cumby 0

Simms Bowie 62 Union Hill

Collinsville 44 Wolfe City 8

 

District 9:

 

Timpson 27 Mount Enterprise 26

Carlisle 45 Overton 14

Beckville, Bye

Big Sandy, Bye

Harleton, Bye

Joaquin, Bye

 

District 10:

 

West Sabine 62 Burkeville 6

San Augustine 38 Tenaha 33

Alto, Bye

Cushing, Bye

Grapeland, Bye

Shelbyville, Bye

 

District 11:

 

Colmesneil 61 Sabine Pass 6

Hll-Daisetta 54 Galveston O'Connell 20

Deweyville 42 West Hardin 6

Iola, Bye

 

District 12:

 

Axtell 32 Wortham 0

Bosqueville 19 Bremond 13

Leon 20 Lovelady 14

Mart 48 Chilton 22

Valley Mills 21 Meridian 0

 

District 13:

 

Burton 46 Flatonia 13

Holland 40 Temple Holy Trinity 6

Thorndale 9 San Saba 6

Thrall 43 Somerville 0

Shiner 33 Weimar 32

 

Class 1-A, Division II:

 

District 9:

 

Normangee 46 Dawson 6

Frost 27 Perrin-Whitt 21

Hubbard 24 Kerens 8

Valley Mills 21 Meridian 10

Axtell 32 Wortham 0

 

District 10:

 

Quinlan Boles 43 Cumby 0

Detroit 18 Celeste 14

Simms Bowie 62 Union Hill 7

Honey Grove 40 Maud 22

Carlisle 45 Overton 14

 

District 11:

 

West Sabine 62 Burkeville 6

Evadale 32 Beaumont Legacy Christian 13

Timpson 27 Mount Enterprise 27

Colmesneil 61 Sabine Pass 6

San Augustine 38 Tenaha 33

 

District 12:

 

Bosqueville 19 Bremond 13

Mart 48 Chilton 22

Leon 20 Lovelady 14

Normangee 46 Dawson 0

 

District 13:

 

Burton 46 Flatonia 13

Temple Central Texas Christian 36 Snook 20

Thrall 43 Somerville 0

Bartlett, Bye

Granger, Bye

Milano, Bye

 

Six-Man, Division I:

 

District 10:

 

Lingleville 47 Cranfills Gap 45

Santa Anna 54 Evant 0

Gordon 62 Brownwood Victory Life 6

Sidney 84 Gustine 34

 

District 11:

 

Blum 51 Aquilla 36

Morgan 57 Covington 56

Oglesby 75 Kopperl 72

Richland Springs 67 Walnut Springs 18

 

District 12:

 

Waxahachie Eagle Advantage vs. Arlington Newman

Denton Calvary 47 Irving Universal Academy 0

Saint Jo 69 Forestburg 0

Savoy 50 Greenville Phoenix 0

 

District 13:

 

Trinidad 59 Avalon 14

Abbott 57 Calvert 12

Blum 51 Aquilla 36

Bynum 51 Penelope 14

 

District 14:

 

Buckholts 55 Cedar Creek Bastrop Tribe Consolidated 30

Coolidge 46 Gholson 0

Milford 56 Mount Calm 6

Bynum 51 Penelope 14

 

District 15:

 

Fannindel 79 Bowie Gold-burg 52

Heath Fulton Academy 51 Bloomburg 6

Rockwall Heritage Christian 62 Campbell 0

Apple Springs 73 Fruitvale 24

Leverett's Chapel 48 Tyler HEAT 0

 

District 16:

 

Apple Springs 73 Fruitvale 24

Jonesboro 80 Oakwood 43

Chester, Bye

High Island, Bye

 

Six-Man, Division II:

 

District 12:

 

Blackwell 54 Moran 8

Bryson 45 Rising Star 41

Sidney 84 Gustine 34

Strawn 54 Newcastle 8

 

District 13:

 

Rochelle 71 Blanket 30

May 60 Brookesmith 0

Zephyr 62 Mullin 16

Richland Springs 67 Walnut Springs 18

 

District 14:

 

Cherokee 75 Cedar Park Summit Christian 19

Oglesby 75 Kopperl 72

Victoria Home School 50 Prairie Lea 7

Star, Bye

 

District 15:

 

Iredell 50 Dublin Premiere 0

Lingleville 47 Cranfills Gap 45

Jonesboro 80 Oakwood 43

Morgan 57 Covington 56

 

District 16:

 

Trinidad 59 Avalon 14

Karnack 60 Marshall Christian Academy 54

Abbott 57 Calvert 12

Milford 56 Mount Calm 6

 

TAPPS/Private/Independent:

 

Division II, District 1:

 

*Midland Christian 28 Arlington Grace Prep 7

*Arlington Pantego Christian 48 Fort Worth Southwest Christian 20

*Fort Worth Christian 20 Grapevine Faith Christian 13

Teague 45 Waco Reicher 27

 

Division II, District 2:

 

*Brook Hill 54 Dallas Shelton 22

*Carrollton Prince of Peace 42 T.K. Gorman 20

*Grace Community 48 Cedar Hill Trinity Christian 7

*Dallas Christian 42 Dallas Parish Episcopal 35

 

Division III, District 4:

 

Marble Falls Faith Academy 50 San Antonio St. Gerard's 21

Temple Central Texas Christian 36 Snook 20

Holland 40 Temple Holy Trinity 6

McKinney Christian 49 Waco Texas Christian Academy 14

Austin Texas School for the Deaf, Bye

Giddings State School, Bye

 

11-Man Independent:

 

Dallas First Baptist Academy 37 All Saints 0

 

TAPPS/Six-Man:

 

Division I, District 3:

 

Sugar Land Logos Prep 60 Austin Hill Country 39

Cherokee 75 Cedar Park Summit Christian 19

*Austin Veritas 38 Round Rock Christian 22

Fredericksburg Heritage School 52 New Braunfels Christian 30

Waco Live Oak 51 Waco Vanguard College Prep 6

 

Division II, District 3:

 

Killeen Memorial Christian 70 San Antonio Sunnybrook 37

*Longview Trinity School of Texas 57 McKinney The Cornerstone 12

Heath Fulton Academy 51 Bloomburg 6

 

T-CAL, Division I, District 1:

 

Fort Worth THESA Home School 65 Weatherford Home School 28

Savoy 50 Greenville Phoenix 0

 

T-CAL, Division I, District 2:

 

Bryan Allen Academy 76 Tomball Christian Home School 54

San Antonio FEAST Home School 57 Bryan Christian Home School 36

Waco Live Oak 51 Waco Vanguard College Prep 6

Azle Christian School 62 Waco Methodist Children's Home 59

 

T-CAL, Division II, District 1:

 

Iredell 50 Dublin Premiere 0

Cleburne Christian Academy 89 Granbury Cornerstone Christian 77

Comanche Premier, Bye

Stephenville Home School, Bye

 

T-CAL, Division II, District 2:

 

Karnack 60 Marshall Christian Academy 54

Leverett's Chapel 48 Tyler HEAT 0

Tyler Kings Academy, Bye

 

T-CAL, Division II, District 4:

 

*Williamson County Home School 63 Lockhart Lighthouse Christian 6

Bell County Home School 53 San Antonio River City 46

Buckholts 55 Cedar Creek Bastrop Tribe Consolidated 30

 

Six-Man, Independent:

 

Temple Centex Home School, Bye

Share this post


Link to post
Share on other sites

Carlisle plays Overton at home - homecoming

 

Thank you.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×