Jump to content
The Smoakhouse Forums
Sign in to follow this  
ComputerBear01

2012 All-Smoaky.com Central Texas (Superlatives)

Recommended Posts

Most Valuable Player:

  • Cole Edmiston, Sr., QB, Gatesville, 198-319 passing for 2,876-yards, 32-TDs, 5-Ints, 190-carries for 1,232-yards, 22-TDs. District MVP.

 

Co-Offensive Player of the Year:

  • Kramer Robertson, 5-9, 170, Sr., QB, Midway, 210-328 passing for 3,042-yards, 21-TD’s, 10-Int’s, 97-carries for 647-yards, 7-TD’s, District MVP.
  • Hunter Jarmon, 6-0, 185, Sr., WR, Midway, 93-catches for 1,470-yards, 8-TD’s. Career: 199-catches, 3,267-yards, 31-TD’s.

 

Defensive Player of the Year:

  • Edgar Luna, 6-3, 270, Sr., NG, Cameron Yoe, 177-Tackles, 8-CF, 6-FR, 7-Sacks, 20-TFL, 2-PBU, 27-QBP, Overall District MVP.

 

Lineman of the Year:

  • Andrew Billings, 6-2, 302, Sr., OG, Waco High, 144-Pancake Blocks, District Lineman of the Year, Three-Year Starter, and on defense, 45-Tackles, 12-Sacks, 25-TFL.

 

Heart and Soul Award:

  • Harris Coleman, 5-11, 215, Jr., QB, Lorena, 340-carries for 1,912-yards, 31-TDs, 6-2XP, 124-216 passing for 1,757-yards, 15-TDs, 10-Ints, Special Teams: 5-11, 215, Jr., K, Lorena, 35-XP’s, 6-FG’s.

 

Newcomer of the Year:

  • D’Marcus Cosby, 5-10, 185, Fr., RB, Mart, 156-carries for 1,749-yards, 19-TD’s, 6-catches for 59-yards.

 

Sophomore of the Year:

  • D’Nerian Thomas, 5-7. 155, Soph., QB, Mart, 247-carries for 2,375-yards, 33-TD’s, 63-117 passing for 1,200-yards, 13-TD’s, 1-Int., Overall District MVP.

 

Coach of the Year:

  • Rick Rhoades, Cameron Yoe, Yoeman won the Class 2-A, Division I State Championship with a 15-0 record.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ALL-CENTRAL TEXAS OFFENSE:

1st-TEAM OFFENSE:

Quarterback:

1st-Team:

Kramer Robertson, 5-9, 170, Sr., QB, Midway, 210-328 passing for 3,042-yards,21-TD’s, 10-Int’s, 97-carries for 647-yards, 7-TD’s, District MVP.
2nd-Team:

Cole Edmiston, Sr., QB, Gatesville, 198-319 passing for 2,876-yards, 32-TDs, 5-Ints, 190-carries for 1,232-yards, 22-TDs. District MVP.
3rd-Team:

D’Nerian Thomas, 5-7. 155, Soph., QB, Mart, 247-carries for 2,375-yards, 33-TD’s, 63-117 passing for 1,200-yards, 13-TD’s, 1-Int., Overall District MVP.
Running Back:

1st-Team

B.J. Kelly, Midway (11)
B.J. Kelly, 5-8, 195, Sr., RB, Midway, 263-carries for 1,772-yards, 25-TD’s, 16-catches for 144-yards. Career: Rushing Yards-4,997, TD’s-63.
Darius Floyd, Franklin (9)
Darius Floyd, 6-1, 172, Sr., RB, Franklin, 248-Carries for 2863-Yards, 35-TD's, 8-2XP, School record 402-Yards rushing against St. Michael's.
Jose Dominguez, Buffalo (8)
Jose Dominguez, 5-7, 185, Sr., RB, Buffalo, 242-Carries for 2048-Yards, 25-TD's, 0-Fumbles, Career Stats: 663-Carries for 6039-Yards, 64-TD's.

Christian Simms, Waco High (10)
Christian Simms, 6-0, 189, Sr., RB, Waco High, 242-carries for 1,815-yards, 15-TD’s, 8.0-yards per carry, 16-catches for 289-yards, 2-TD’s.
ALL-CENTRAL TEXAS OFFENSE: (CONT)
RUNNING BACK:
2nd-Team
Tyler Russell, 5-10, 150, Sr., RB, Abbott, 217-carries for 2,650-yards, 55-TD’s, 3-catches for 44-yards, 1-TD. Six-Man Region IV and District Offensive MVP.


Draylon Sterling, 5-10, 170, Jr., RB, Corsicana Mildred, 172-carries for 1,960-yards, 33-TD’s, 22-catches for 380-yards, 4-TD’s. Overall District MVP.

Daniel McCants, 5-11, 180, Jr., RB, Killeen, 20-carries for 1,796-yards, 18-TD’s, 6-catches for 87-yards, 1-TD.

Payton Casarez, RB, Aquilla, 168-carries, 2,243-yards, 57-TDs.

Danial Steels, 6-2, 205, Sr., RB, Frost, 218-carries for 1,878-yards, 29-TD’s, 10-catches for 265-yards, 2-TD’s.


3RD-Team:

Carson Skala, 5-10, 170, Jr., RB, Rogers, 178-carries for 1,803-yards, 32-TD’s, 12-catches for 341-yards.

Randy Gober, 5-9, 205, Sr., RB, Waco La Vega, 194-carries for 1,407-yards, 23-TD’s.
Andre Welch, 6-0, 215, Sr., RB, Fairfield, 273- carries, 1,501 yards, 14- TDs, 2-2XP, Voted MVP of District 19-3A.

Hunter Hancock, 6-2, 190, Sr. RB, China Spring, 174- carries for 1,149 yards, 18- TDs, 18-catches for 296 yards 3-TDs.




UTILITY:

1st-Team:

Johnny Jefferson, 5-11, 195, Sr., RB, Killeen Shoemaker, 236-carries for 1,600-yards, 18-TD, 28-catches for 255-yaards, 3-TD’s.


2nd-Team:

Ryheem Walker, 6-1, 210, Sr., Sr., RB, Italy, 231-carries for 1,830-yards, 19-TD’s, 9-catches for 93-yards, 2-TD’s, 3-2XP.

3rd-Team:

Jairus Russell, SR, RB, Milford, 169-carries, 2072-yards, 34-TDs, 80-119-atts, 1100-passing yards, 22-TDs, 2-INTs, 98-tackles, 10-INTS, 3-FR.

Fullback/H-Back:

1st-Team:
Jamal High, 6-1, 200, Sr., FB, Centerville, 152-Carries for 962-Yards, 16-TD's, 1-Catch, 12-Yards, 1-TD, 1-2XP.
2nd-Team:

Jayson Clements, 6-3, 220, Jr., H-Back, Midway, 28-catches for 415-yards, 1-carry for 7-yards, Graded 94% blocking.
3rd-Team:

Logan Wornat, 6-3, 210, Sr., FB, Riesel, 893-Yards, 8-TD's.







Wide Receiver:

1st-Team:

Hunter Jarmon, 6-0, 185, Sr., WR, Midway, 93-catches for 1,470-yards, 8-TD’s.
Career: 199-catches, 3,267-yards, 31-TD’s.

Matthew Barnes 6'3" 222, Sr., WR, Groesbeck, 74-Catches for 1090 Yards, 16- TDs, 43 CARRIES - 267 Yards , 4-TDs

Aaron Mitchell, 5-10, 190, SO., WR, Teague, 81-Catches fo 1395-Yards, 24-TD's, 5-Carries for 54-Yards, 2-2XP.


Andrew Kaluza, 6-1, 185, SR, WR, Reicher, 93-catches, 1290-yards, 15-TDs, District MVP.

Marcus Irons, 6-0, 165, Sr., WR, McGregor, 54-catches for 1,056-yards, 17-TD’s, 10-carries for 168-yards, 2-TD’s. District Offensive MVP.

2nd-Team:

Justin Weatherly, 6-3, 205, Sr., WR, Glen Rose, 71-catches for 1,469-yards, 13-TDs.
Tyler Jaynes, WR, Gatesville, 50-catches for 1,040-yards, 15-TDs.

Quentin Bryant, 6-1, 180, Sr., WR, Mart, 20-catches for 540-yards, 6-TD’s, 33-catches for 664-yards, 11-TD’s.

Daron Jefferson, 6-4, 195, Sr., WR, Waco High, 22-catches for 582-yards, 11-TD’s, 26.2 average per catch.

Rashaun Gibson, WR, Copperas Cove, 42-catches for 729-yards, 10-TD’s, 17.4-avg., 4-carries for 55-yards, 2-TD’s.



(WIDE RECEIVERS CONT)

3rd-Team:

Chad President, 6-3, 190, Soph., WR, Temple, 34-catches for 788-yards, 9-TD’s (23.2 average).

Colton Shuffield, 6-0, 150, Jr., WR, Cameron Yoe, 48-catches for 933-yards, 15-TD’s.
J.T. Antis, 5-10, 165, Sr., WR, Bosqueville, 45-catches for 703-yards, 12-TD’s, 2-Rushing TDs.
Jason Washington, 5-10, 165, Sr., WR, Lexington, 33-Catches for 901-Yards, 9-TD's.


Chase Hood, 5-11, 155, Sr., WR, Bosqueville, 48-catches for 779-yards, 8-TD’s.



Tight Ends:

1st-Team:

Durham Smythe, 6-6, 235, Sr., TE, Belton, 36-catches for 547-yards, 6-TD’s, 2-2XP
2nd-Team:
Coby Herring, 6-2, 215, SO., TE, Troy, 9-catches for 164-yards, 22-pancake blocks on an offense that averaged 315-yards rushing a game.

3rd-Team:

Gerritt Buster, 6-0, 190, Sr., Jonesboro, 12-catches for 244-yards, 4-TD’s, 60-carries for 711-yards, 16-TD’s.



Offensive Tackle:

1st-Team:

Andrew Billings, 6-2, 302, Sr., OG, Waco High, 144-Pancake Blocks, District Lineman of the Year, Three-Year Starter.

Devon Petty, 6-3, 330, Sr., OT, Midway, 147-Pancakes, 27-Knockdowns, Graded 91%, 1-Sack in 328 attempts for offense that avg. 40-pts/game and 500-yds/game.

2nd-Team:

Freddy Johnson, 6-2, 302, Sr., OT, Temple, Graded 90%, 0-Sacks allowed, 22-Pancakes, 55-Knockdowns.

Andy McNew, 6-4, 260, Sr., OT, Robinson, 33-Pancakes, 41-Knockdowns, Graded out at 95%., No Sacks Allowed on 300 pass attempts.

3rd-Team:

Zachary Pratt, 6-0, 280, Sr., OT, Fairfield, 68- Pancakes, Avg. 10.4 knockdowns a game, did not allow a sack in 2 years, District Most Valuable Offensive Lineman.
Noah Pennell, 5-10, 240, Sr., OT, Corsicana Mildred, Graded 96%, allowed 1-sack in 279 attempts, best lineman on offense that finished with 6,598 total yds.

Chase Hibbeler, 6-3, 270, Sr., OT, Lexington, 20-Pancakes, 15-Cut Blocks, anchored Offensive Line that helped offense roll up 4,711-yards.










Offensive Guard:

1st-Team:

Jeff Jordan, 6-6, 340, Sr., OG, Corsicana, 96-Knockdowns, Graded 90%, dominant and physical blocked on a team that averaged 300-yards rushing per game.

Trent Edwards, 6-1, 275, Jr., OG, Bosqueville, 51-Pancakes, 92-Knockdowns, Graded 91%, No Sacks Allowed, Unanimous All-District.
2nd-Team:

Scott Tucker, 5-10, 250, Sr., OG, McGregor, Graded 92%, No Sacks Allowed, 22-Pancakes, 36-Knockdowns. 2-Time Unanimous All-District.
Cyle Hickey, 6-1, 235, Sr., OG, Crawford, Graded 80%, Leading blocker on a team that averaged 348.4-Yards per game.
3rd-Team:

Toriese Thomas, 6-4, 327, Sr., OT, Waco High, 97-Knockdowns.

Desmond Womack, 5-11, 260, Sr., OG, Marlin, Graded 88.7%, 18-Pancake blocks, 14-Cut Blocks.
Center:

1st-Team:

Justin Greene, Center, Copperas Cove, 57-Pancakes, 91% Grade, Allowed 0-Sacks.

2nd-Team:

Tyler Vrazel, 6-3, 200, Sr., Center, Cameron Yoe, 41-Pancake Blocks, 19-Knockdowns, anchored OL than averaged 38ppg and 375-yards per game.
3rd-Team:

Brian Pullen, 6-0, 285, Sr., Center, China Spring, 38- Pancakes, 27- Blazers (blocks that directly lead to a touchdown), 23-Cut blocks.
ALL-CENTRAL TEXAS DEFENSE:

Defensive Ends:

1st-Team:

Randle Lane, 6-0, 205, Sr., DE, Cameron Yoe, 110-Tackles, 14-TFL, 6-Sacks, 3-CF, 3-FR, 2-PBU, 50-QBP.

Jamal High, 6-1, 200, Sr., DE, Centerville, 88-Tackles, 4-Sacks, 1-CF, 1-FR, 1-Defensive TD, District Defensive MVP.
2nd-Team:

Chase Bowman, 6-4, 210, Sr., DE, Meridian, 72-Tackles, 13-TFL, 6-Sacks, Defensive Lineman of The Year District 9A Div 2.

John Cole Vann, 5-11, 210, Sr., DE, Lampasas, 100-Tackles, 11-TFL, 3- Sacks, 2-CF, 3-FR, 13-QBP, 1-PBU, 1-Blocked Kick.
3rd-Team:

Brett Boles, 5-9, 165, Jr., DE, McGregor, 101-Tackles, 4-Sacks, 2-CF, 2-FR, 3-QBP.
Zain Byers, 5-10, 240, Jr., DE, Italy, 82-Tackles, 21-TFL, 5-Sacks, 11-QBP, 1-FR.















Defensive Tackle:

1st-Team:

Edgar Luna, 6-3, 270, Sr., NG, Cameron Yoe, 177-Tackles, 8-CF, 6-FR, 7-Sacks, 20-TFL, 2-PBU, 27-QBP, Overall District MVP.

Bu Bu Alvarez, 5-10, 230, Jr., NT, Midway, 63-Tackles, 3-PBU, 9-Sacks, 2-FR, 2-Interceptions, 12-QBP, 9-TFL.

Andrew Billings, 6-2, 302, Sr., DT, Waco High, 45-Tackles, 12-Sacks, 25-TFL.

2nd-Team:

Trent Andrews, 6-1, 275, Jr., DT, Bosqueville, 155-Tackles, 36-TFL, 9 ½-Sacks, 16-QBP, 4-CF, 4-FR.
Brody Jones, 5-9, 200, Jr., DT, Crawford, 97-Tackles, 8-TFL, 4-Sacks, 3-QBP, 3-FR, 1-PBU, 1-Defensive TD.
Shannon Cordell, 6-1, 190, Jr., DT, Mart, 144-Tackles, 5-Sacks, 1-FR, 1-CF, 1-Blocked Kick.

3rd-Team:

Jared Thomas, 6-0, 265, Sr., DT, Glen Rose, 48-Tackles, 21-TFL, 9 ½-Sacks, 7-QBP, 2-FR, 2-PBU, 1-Defensive TD. 2-Time District Defensive Lineman of the Year.
Dillon Beims, 6-0, 185, Soph., NT, Abbott, 147-Tackles, 11 ½-TFL, 5-Sacks, 3-Interceptions, 1-Defensive TD. Region and District Defensive MVP.

Thomas Finigmow, 5-10, 250, Sr., DT, Corsicana Mildred, 79-Tackles, 14-TFL, 4-Sacks, 8-QBP, 1-CF, 1-FR. Co-Defensive District MVP.






Linebacker: (4)

1st-Team:

Somari Wright, 6-1, 204, Jr., ILB, Cameron Yoe, 245-Tackles, 4-CF, 1-FR, 1-Interception, 1-PBU, 15-QBP, 6-TFL, 4-Sacks.
Jimmie Gamble, 6-1, 185, Sr., LB, Waco La Vega, 149- Tackles, 16-TFL, 4-Sacks, 5-QBP, 7 PBU, 4-CF, 2-FR, 1-Interception.
R.J. Bell, 5-10, 215, Sr., MLB, Bosqueville, 177-Tackles, 20-TFL, 2-Sacks, 5-QBP, 5-CF, 4-FR. District Defensive MVP.
Chrishard Buhl, 6-3, 205, Sr., OLB, Midway, 86-Tackles, 16-PBU, 2-Sacks, 1-FR, 2-CF, 2-Interceptions, 14-QBP, 16-TFL, 1-Defensive TD.

2nd-Team:

Naashon Hughes, 6-4, 225, Sr., LB, Harker Heights, 81-Tackles, 7-Sacks, 17-TFL, 3-PBU, 2-FR.
Elijah Crosby, 6-0, 198, Sr., MLB, Gatesville, 190-Tackles, 10-PBU, 4-TFL, 2-CF, 1-FR.
Darius McClinton, MLB, Copperas Cove, 80-Tackles, 3-TFL, 1-Sack, 7-QBP, 1-PBU.

Ryheem Walker, 6-1, 210, Sr., LB, Italy, 203-Tackles, 12-TFL, 2-Sacks, 3-QBP, 1-Interception, 4-PBU, 2-CF, 1-FR.

Chavoun Childers, 5-11, 235, Jr., ILB, Midway, 133-Tackles, 1-FR, 3-CF, 4-QBP, 11-TFL.









LINEBACKERS (CONT):

3rd-Team:

Collin Nail, 5-10, 200, Soph., LB, Mart, 179-Tackles in 12-Games.
M.D. Tucker, 5-9, 147, Sr., LB, Axtell, 179-Tackles, 65-TFL (including sacks), 17-QBP, 3-PBU, 3-CF, 3-FR.
Harrison Hull, Jr., LB, Bremond, 250-Tackles (44-Solo), 18-TFL, 6-Sacks, 4-QBP, 1-Interception, 1-CF, 1-FR.

Kehon Henderson, 5-11, 225, Sr., LB, Teague, 192-Tackles, 23-TFL, 3-Sacks, 2-QBP, 8-CF, 2-FR, 1-Int.

Erique Godino, 6-0, 195, Jr., LB, Rogers, 136-Tackles, 7-TFL, 6-Int's, 1-FR.

Dillon Rose, MLB, Walnut Springs, 163-tackles (67-solo), 3 INTs, 2-FR, 2-FF. District Defensive MVP.

Cornerback:

1st-Team:

Kyle Battle, 6-0, 195, Sr., CB, Belton, 57-Tackles, 3-Interceptions, 1-Defensive TD, 2-TFL, 1-Sack
Jeremy Ballard, 6-0, 180, Sr., CB, Corsicana Mildred, 50-Tackles, 11-Interceptions, 1-Defensive TD, 14-PBU, 1-CF.
Quentin Bryant, Sr., CB, Mart, 5-Interceptions, 63-Tackles, 9-PBU, 3-FR.

2nd-Team:

Justin Barnes, Sr., CB, Midway, 47-Tackles, 11-PBU, 1-FR, 3-Interceptions, 1-TFL.
Tyler Jaynes, 6-1, 173, CB, Gatesville, 51-Tackles, 5-Interceptions, 2-FR, 1-Defensive TD.

CORNERBACKS (CONT):

3rd-Team:

Tyler Sapp, 6-0, 163, Sr., CB, Cameron Yoe, 90-Tackles, 3-CF, 4-FR, 7-Interceptions, 5-PBU.

Dontay Raglin, Connally (7)
Dontay Raglin ,Sr., CB, Waco Connally, 26- Tackles, 1-INT, 1- FR, Allowed 5 Completed Passes in 5 District Games.
Zacharia Green, Sr., CB, University, 27-Tackles, 4-Interceptions, 1-CF, 1-FR, 1-Blocked FG.


Safety:

1st-Team:

Adrian Norwoord, 5-11, 186, Sr., S, Waco High, 101-Tackles, 4-Interceptions, 2-Defensive TD’s, 2-CF, 16-PBU, 2-Blocked FG’s, 3-Year Starter.

Tyrell Stokes, 6-2, 175, Sr., S, Harker Heights, 126-Tackles, 19-TFL, 3-Interceptions, 4-Sacks, 7-PBU, 3-CF.

Reggie Davis, 5-7, 155, Sr., S, Lorena, 199-Tackles, 2-TFL, 8-PBU, 2-FR, District Co-Defensive MVP.
2nd-Team:

Draylon Sterling, 5-10, 170, Jr., SS, Corsicana Mildred, 138-Tackles, 20-TFL, 5-Interceptions, 2-Sacks, 12-PBU, 6-FR, 5-CF, Overall District MVP.

Marvin Cox, 5-9, 170, Sr., S, Italy, 64-Tackles, 1-TFL, 9-Interceptions, 9-PBU, 2-CF, 1-FR.

Deric Robertson, Sr., S, Killeen, 180, Sr., 51-Tackles, 4-CF, 1-FR, 2-Interceptions, 7-PBU, 1-Defensive TD.



SAFETIES (CONT):

3rd-Team:

Evan Ruen, 5-10, 178, Sr., FS, Groesbeck, 82- Solo Tackles, 58- assisted tackles, 12-PBU, 6- INT's, 8- TFL, 4 CF, 3 FR, and 1 Def TD.
Ryan Payne, 5-9, 176, Sr., S, Centerville, 62-Tackles, 1-Blocked Kick, District MVP.
Keith Efferson, 6-2, 175, Sr., S, Midway, 100-Tackles, 2-Interceptions, 1-CF.






























SPECIAL TEAMS:

XP/FG Kicker:

1st-Team:

Drew Owen, 5-7, 150, Sr., K, Midway, 67-68 XP’s, 11-15 FG’s, (Long-55).
2nd-Team:

Ben Diaz, 5-7, 145, Sr., K, Waco High, 7-10 FG’s (Long-50), 51-55 XP’s. Career: 20-25 FG’s, 99-104 XP’s, 28-Touchbacks.

3rd-Team:

Sebastian Corrales, K, Gatesville, 11-12 FG’s, Long-44 , 66-71 XP.

Punter:

1st-Team:

Hunter Jarmon, P, Midway, 31-punts for a 44.0 average, Long-74.

2nd-Team:

Ryan Payne, 5-9, 176, Sr., P, Centerville, 14-Punts for a 45.5 average, Long-63, District MVP.
3rd-Team:

Jason Kopriva, 6-0, 180, Jr., P, Cameron Yoe, 58-punts for 37.3-average, 25-punts inside 20-yard line, 12-punts inside 10-yard line.









Deep Snapper:

1st-Team:

Tyler Wilkerson, DS, Bosqueville, 78-78 snaps on Punts and XP/FG.

2nd-Team:

Elmer Torres, Jr., DS, McGregor, perfect snaps on 21-punts and 51-XP/FG with 8-Special Teams Tackles.

3rd-Team:

Carlos Leal, Midway, 1-low snap out of


Kick/Punt Returner:

1st-Team:

DeCharr Greer, Sr., Midway, 2-KR for TD’s, both 100-yards, 7-KR for 47.6 avg.

Daniel McCants, 5-11, 180, Jr., KR/PR, Killeen, 1-KR for TD (90-yards), 1-PR for TD (70-yards), overall 34.2 average on 10-returns.

2nd-Team:

Adrian Norwood, 5-11, 186, Sr., KR/PR, Waco High, 1-PR for TD, 1-KR for TD.

Jarius Rusell, PR/KR, 9-PR, 291-yards, 3-TDs, 12-KOR, 360-yards, 5-TDs.

3rd-Team:

Payton Casarez, KR, Aquilla, 5-KOR, 289-yards, 3-TDs.

Christian Najera, 5-7, 135, JR, KR, Iredell, 17-KR for 32.4 yard average, 3-TDs.



SPECIAL TEAMS COVERAGE MEN:

(ALL ON ONE TEAM):

Mason Myers, Midway, 30-Tackles on Special Teams, Caused 2-Fumbles, 3-Fumble Recoveries

Chase Hood, Bosqueville, 37-Tackles on Special Teams.

Brett Boles, McGregor, 18-Tackles on Special Teams, 32-person downfield on special teams kicks/punts, 6-Inside 20.





Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...