Jump to content
The Smoakhouse Forums
Sign in to follow this  
ComputerBear01

2012 All-Smoaky.com Central Texas (Offense)

Recommended Posts

Quarterback:
  • 1st-Team: Kramer Robertson, 5-9, 170, Sr., QB, Midway, 210-328 passing for 3,042-yards,21-TD’s, 10-Int’s, 97-carries for 647-yards, 7-TD’s, District MVP.
  • 2nd-Team: Cole Edmiston, Sr., QB, Gatesville, 198-319 passing for 2,876-yards, 32-TDs, 5-Ints, 190-carries for 1,232-yards, 22-TDs. District MVP.
  • 3rd-Team: D’Nerian Thomas, 5-7. 155, Soph., QB, Mart, 247-carries for 2,375-yards, 33-TD’s, 63-117 passing for 1,200-yards, 13-TD’s, 1-Int., Overall District MVP.

Running Back:

 

1st-Team:

  • B.J. Kelly, 5-8, 195, Sr., RB, Midway, 263-carries for 1,772-yards, 25-TD’s, 16-catches for 144-yards. Career: Rushing Yards-4,997, TD’s-63.
  • Darius Floyd, 6-1, 172, Sr., RB, Franklin, 248-Carries for 2863-Yards, 35-TD's, 8-2XP, School record 402-Yards rushing against St. Michael's.
  • Jose Dominguez, 5-7, 185, Sr., RB, Buffalo, 242-Carries for 2048-Yards, 25-TD's, 0-Fumbles, Career Stats: 663-Carries for 6039-Yards, 64-TD's.
  • Christian Simms, 6-0, 189, Sr., RB, Waco High, 242-carries for 1,815-yards, 15-TD’s, 8.0-yards per carry, 16-catches for 289-yards, 2-TD’s.
2nd-Team:
  • Tyler Russell, 5-10, 150, Sr., RB, Abbott, 217-carries for 2,650-yards, 55-TD’s, 3-catches for 44-yards, 1-TD. Six-Man Region IV and District Offensive MVP.
  • Draylon Sterling, 5-10, 170, Jr., RB, Corsicana Mildred, 172-carries for 1,960-yards, 33-TD’s, 22-catches for 380-yards, 4-TD’s. Overall District MVP.
  • Daniel McCants, 5-11, 180, Jr., RB, Killeen, 20-carries for 1,796-yards, 18-TD’s, 6-catches for 87-yards, 1-TD.
  • Payton Casarez, RB, Aquilla, 168-carries, 2,243-yards, 57-TDs.
  • Danial Steels, 6-2, 205, Sr., RB, Frost, 218-carries for 1,878-yards, 29-TD’s, 10-catches for 265-yards, 2-TD’s.

3rd-Team:

  • Carson Skala, 5-10, 170, Jr., RB, Rogers, 178-carries for 1,803-yards, 32-TD’s, 12-catches for 341-yards.
  • Randy Gober, 5-9, 205, Sr., RB, Waco La Vega, 194-carries for 1,407-yards, 23-TD’s.
  • Andre Welch, 6-0, 215, Sr., RB, Fairfield, 273- carries, 1,501 yards, 14- TDs, 2-2XP, Voted MVP of District 19-3A.
  • Hunter Hancock, 6-2, 190, Sr. RB, China Spring, 174- carries for 1,149 yards, 18- TDs, 18-catches for 296 yards 3-TDs.

Utility:

  • 1st-Team: Johnny Jefferson, 5-11, 195, Sr., RB, Killeen Shoemaker, 236-carries for 1,600-yards, 18-TD, 28-catches for 255-yaards, 3-TD’s.
  • 2nd-Team: Ryheem Walker, 6-1, 210, Sr., Sr., RB, Italy, 231-carries for 1,830-yards, 19-TD’s, 9-catches for 93-yards, 2-TD’s, 3-2XP.
  • 3rd-Team: Jairus Russell, SR, RB, Milford, 169-carries, 2072-yards, 34-TDs, 80-119-atts, 1100-passing yards, 22-TDs, 2-INTs, 98-tackles, 10-INTS, 3-FR.

Fullback/H-Back:

  • 1st-Team: Jamal High, 6-1, 200, Sr., FB, Centerville, 152-Carries for 962-Yards, 16-TD's, 1-Catch, 12-Yards, 1-TD, 1-2XP.
  • 2nd-Team: Jayson Clements, 6-3, 220, Jr., H-Back, Midway, 28-catches for 415-yards, 1-carry for 7-yards, Graded 94% blocking.
  • 3rd-Team: Logan Wornat, 6-3, 210, Sr., FB, Riesel, 893-Yards, 8-TD's.

Wide Receiver:

 

1st-Team:

  • Hunter Jarmon, 6-0, 185, Sr., WR, Midway, 93-catches for 1,470-yards, 8-TD’s. Career: 199-catches, 3,267-yards, 31-TD’s.
  • Matthew Barnes, 6'3" 222, Sr., WR, Groesbeck, 74-Catches for 1090 Yards, 16- TDs, 43 CARRIES - 267 Yards , 4-TDs
  • Aaron Mitchell, 5-10, 190, SO., WR, Teague, 81-Catches fo 1395-Yards, 24-TD's, 5-Carries for 54-Yards, 2-2XP.
  • Andrew Kaluza, 6-1, 185, SR, WR, Reicher, 93-catches, 1290-yards, 15-TDs, District MVP.
  • Marcus Irons, 6-0, 165, Sr., WR, McGregor, 54-catches for 1,056-yards, 17-TD’s, 10-carries for 168-yards, 2-TD’s. District Offensive MVP.

2nd-Team:

  • Justin Weatherly, 6-3, 205, Sr., WR, Glen Rose, 71-catches for 1,469-yards, 13-TDs.
  • Tyler Jaynes, WR, Gatesville, 50-catches for 1,040-yards, 15-TDs.
  • Quentin Bryant, 6-1, 180, Sr., WR, Mart, 20-catches for 540-yards, 6-TD’s, 33-catches for 664-yards, 11-TD’s.
  • Daron Jefferson, 6-4, 195, Sr., WR, Waco High, 22-catches for 582-yards, 11-TD’s, 26.2 average per catch.
  • Rashaun Gibson, WR, Copperas Cove, 42-catches for 729-yards, 10-TD’s, 17.4-avg., 4-carries for 55-yards, 2-TD’s.
3rd-Team:
  • Chad President, 6-3, 190, Soph., WR, Temple, 34-catches for 788-yards, 9-TD’s (23.2 average).
  • Colton Shuffield, 6-0, 150, Jr., WR, Cameron Yoe, 48-catches for 933-yards, 15-TD’s.
  • J.T. Antis, 5-10, 165, Sr., WR, Bosqueville, 45-catches for 703-yards, 12-TD’s, 2-Rushing TDs.
  • Jason Washington, 5-10, 165, Sr., WR, Lexington, 33-Catches for 901-Yards, 9-TD's.
  • Chase Hood, 5-11, 155, Sr., WR, Bosqueville, 48-catches for 779-yards, 8-TD’s.
Tight Ends:
  • 1st-Team: Durham Smythe, 6-6, 235, Sr., TE, Belton, 36-catches for 547-yards, 6-TD’s, 2-2XP
  • 2nd-Team: Coby Herring, 6-2, 215, SO., TE, Troy, 9-catches for 164-yards, 22-pancake blocks on an offense that averaged 315-yards rushing a game.
  • 3rd-Team: Gerritt Buster, 6-0, 190, Sr., Jonesboro, 12-catches for 244-yards, 4-TD’s, 60-carries for 711-yards, 16-TD’s.
Offensive Tackle:

1st-Team:

  • Andrew Billings, 6-2, 302, Sr., OG, Waco High, 144-Pancake Blocks, District Lineman of the Year, Three-Year Starter.
  • Devon Petty, 6-3, 330, Sr., OT, Midway, 147-Pancakes, 27-Knockdowns, Graded 91%, 1-Sack in 328 attempts for offense that avg. 40-pts/game and 500-yds/game.

2nd-Team:

  • Freddy Johnson, 6-2, 302, Sr., OT, Temple, Graded 90%, 0-Sacks allowed, 22-Pancakes, 55-Knockdowns.
  • Andy McNew, 6-4, 260, Sr., OT, Robinson, 33-Pancakes, 41-Knockdowns, Graded out at 95%., No Sacks Allowed on 300 pass attempts.

3rd-Team:

  • Zachary Pratt, 6-0, 280, Sr., OT, Fairfield, 68- Pancakes, Avg. 10.4 knockdowns a game, did not allow a sack in 2 years, District Most Valuable Offensive Lineman.
  • Noah Pennell, 5-10, 240, Sr., OT, Corsicana Mildred, Graded 96%, allowed 1-sack in 279 attempts, best lineman on offense that finished with 6,598 total yds.
  • Chase Hibbeler, 6-3, 270, Sr., OT, Lexington, 20-Pancakes, 15-Cut Blocks, anchored Offensive Line that helped offense roll up 4,711-yards.
Offensive Guard:

1st-Team:

  • Jeff Jordan, 6-6, 340, Sr., OG, Corsicana, 96-Knockdowns, Graded 90%, dominant and physical blocked on a team that averaged 300-yards rushing per game.
  • Trent Edwards, 6-1, 275, Jr., OG, Bosqueville, 51-Pancakes, 92-Knockdowns, Graded 91%, No Sacks Allowed, Unanimous All-District.

2nd-Team:

  • Scott Tucker, 5-10, 250, Sr., OG, McGregor, Graded 92%, No Sacks Allowed, 22-Pancakes, 36-Knockdowns. 2-Time Unanimous All-District.
  • Cyle Hickey, 6-1, 235, Sr., OG, Crawford, Graded 80%, Leading blocker on a team that averaged 348.4-Yards per game.

3rd-Team:

  • Toriese Thomas, 6-4, 327, Sr., OT, Waco High, 97-Knockdowns.
  • Desmond Womack, 5-11, 260, Sr., OG, Marlin, Graded 88.7%, 18-Pancake blocks, 14-Cut Blocks.

Center:

  • 1st-Team: Justin Greene, Center, Copperas Cove, 57-Pancakes, 91% Grade, Allowed 0-Sacks.
  • 2nd-Team: Tyler Vrazel, 6-3, 200, Sr., Center, Cameron Yoe, 41-Pancake Blocks, 19-Knockdowns, anchored OL than averaged 38ppg and 375-yards per game.
  • 3rd-Team: Brian Pullen, 6-0, 285, Sr., Center, China Spring, 38- Pancakes, 27- Blazers (blocks that directly lead to a touchdown), 23-Cut blocks.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...