Jump to content
The Smoakhouse Forums

TSWA Class 2-A All-State Football Team...


Recommended Posts

TSWA Class 2A All-state football team

Freeman, Brooks are players of the year

 

BRYAN – Mart quarterback Roddrell Freeman and Shiner defensive lineman Doug Brooks are the players of the year on the Texas Sports Writers Association’s Class 2A All-State Football Team.

Freeman rushed for 1,758 yards with 31 touchdowns and passed for another 1,449 yards with 16 TDs in leading the Panthers to the Division II state championship game. Brooks had 105 tackles, including 22 for loss in leading the Comanches to the the Division I state title.

FIRST TEAM

Offense

Guards – Jacob Hofauer, Falls City, 6-2, 240, sr.; Micah Sauls, Mart, 5-11, 250, sr.

Tackles –  Gavin Wood, Wellington, 6-3, 225, sr.; Cole Carson, Rivercrest, 6-6, 290, sr.

Center – Brock Sestak, Shiner, 5-11, 230, sr.

Wide receivers – Kyle Wolf, Windthorst, 6-3, 188, sr.; (tie) Tyler Yancey, Lindsay, 5-10, 165, sr.; Zion Mercer, Panhandle, 5-10, 165, sr.

Tight end – Brock Gibson, Wink, 6-2, 225, sr.

Quarterback – Roddrell Freeman, Mart, 6-1, 230, sr.

Running backs – Marc Ramirez, Wellington, 5-10, 180, jr.; Ethan Belcher, Windthorst, 5-10, 192, sr.; Braden Courtney, Timpson, 5-10, 190, jr. 

Fullback – J’Koby Williams, Beckville, 5-10, 130, fr.

All-purpose – Kei’shawn Clater, Mart, 5-10, 147, jr.

Place-kicker – Aaron Gallegos, Price Carlisle, 5-10, 172, jr.

Offensive player of the year – Freeman

Defense

Linemen – Doug Brooks, Shiner, 6-0, 260, jr.; John Ramirez, Wellington, 5-9, 170, sr.;  Chris Jackson, Post, 6-2, 265, sr.; Ayden Lane, Mart, 6-1, 200, jr.

Linebackers – Ethan Belcher, Windthorst, 5-10, 192, sr.; Colter Darilek, Shiner, 6-1, 180, sr.; Slayden Pittman, Post, 5-10, 185, sr.; Zavien Wills, Refugio, 5-10, 180, sr.

Secondary – Avery Clarkson, Post, 6-0, 165, sr.; Brayden Fuentes, McCamey, 6-1, 175, jr.; Nathan McDaniel, Post, 5-11, 165, sr.; Seth Kasowski, Bremond, 5-9, 160, sr.

Punter – (tie) Breck Chambers, Crawford, 6-0, 177, soph.; Ramon Manrriquez, Frost, 5-7, 168, sr.

Utility – Dalton Brooks, Shiner, 6-3, 175, soph.

Kick returner – Cooper Meador, Eldorado, 6-0, 175, jr.

Defensive player of the year – Brooks

Coach of the year – (tie) Daniel Boedeker, Shiner; Chris Tackett, Windthorst

 

SECOND TEAM

Offense

Guards – Andrew Scheffe, Windthorst, 6-1, 188, sr.; Bo Thompson, Hawley, 5-11, 280, sr.

Tackles – Monterruis Smith, Hearne, 6-1, 330, sr.; (tie) Michael Hare, Bosqueville, 5-11, 285, sr.; Westen McAllister, Christoval, 6-3, 240, sr.

Center – Trey Arjon, Mart, 5-10, 240, jr.

Wide receivers – Izaha Jones, Normangee, 6-3, 185, jr.; J.J. Patton, Tenaha, 6-2, 215, jr.

Tight end – Jeremiah Steph, Beckville, 6-2, 170, sr.

Quarterback – (tie) Kolt Schuckers, Lindsay, 6-2, 221, jr.;  Brayden Wilcox, Christoval, 5-10, 190, sr.

Running backs – Jaiden Barr, Italy, 6-0, 212, jr.; Anson Rendon, Lockney, 5-10, 150, sr.; Zane Rhodes, Shiner, 6-0, 200, sr.

Fullback – Garrett Pearson, Crawford, 6-0, 223, sr.

All-purpose – Terry Bussey, Timpson, 5-11, 165, fr.

Place-kicker – Anthony Perez, Rio Vista, 5-11, 175, sr.

Defense

Linemen – Ethan Byerly, Hamlin, 6-2, 210, sr.; Taye Perez, Post, 5-9, 260, sr.; Hudson Williams, Archer City, 6-3, 235, jr.; Jeremiah Steph, Beckville, 6-1, 190, sr.

Linebackers – Jake Boness, Christoval, 5-6, 135, jr.; Octavian Giles, Tenaha, 6-1, 185, sr.; Tryston Harding, Windthorst, 5-7, 157, sr.; Da’Marion Medlock, Mart, 5-10, 145, jr.

Secondary – Grant Hess, Muenster, 6-3, 185, jr.; Terry Bussey, Timpson, 5-11, 165, fr.; Tyson Cornett, Leon, 6-0, 170, sr.; Ryan Grawunder, Vega, 5-10, 165, jr.

Punter – Garrett Lero, Snook, 5-8, 150, jr.

Utility – Matthew Rosas, McCamey, 5-6, 150, soph.

Kick returner – Antwaan Gross, Refugio, 5-10, 175, jr.

 

 

 

 

THIRD TEAM

Offense

Guards – John Hester, Hawkins, 6-5, 275, jr.; Ethan Crawford, Panhandle, 5-11, 245, sr.; Carter Hooser, Crawford, 5-11, 255, sr.

Tackles – Cory Stewart, Wink, 6-5, 255, sr.; Carter Murray, Lovelady, 6-4, 295, sr.

Center – Kolter Willeford, Hawley, 5-10, 315, sr.

Wide receivers – Beau Jolly, Christoval, 6-0, 180, jr.; Johnny Ryder, Granger, 6-2, 180, jr.

Tight end – Cael Bruno, Frankston, 5-9, 150, jr.

Quarterback – (tie) Tyler Palmer, Shiner, 5-10, 185, sr.;  Ivan Rubio, McCamey, 6-0, 195, sr. 

Running backs – Shaun Easterling, Lovelady, 6-0, 200, soph.; Julius Mason, West Sabine, 5-6, 195, sr.; Jace Edington, Lindsay, 5-9, 160, sr.

Fullback –  J’ren Salais, Kenedy, 6-1, 190, sr.

All-purpose – Jordan Kelley, Refugio, 6-2, 180, jr.

Place-kicker – Justin Yarbrough, San Saba, 5-9, 170, sr.

Defense

Linemen – J.J. Ake, Mason, 6-2, 190, sr.; Nash Dieter, Lindsay, 6-1, 190, sr.; Atlee Roberts, Rivercrest, 6-1, 180, sr.; (tie) Joseph Trepainer, Seymour, 6-3, 260, sr.; Francisco Ortega, Stratford, 5-8, 200, sr.

Linebackers – Colton Anderson, West Sabine, 5-6, 165, sr.; Larson Hoffmeyer, Bosquesville, 5-7 165, sr.; Shawn Holmes, Garrison, 5-11, 215, sr.; (tie) Brock Gibson, Wink, 6-2, 225, sr.; Ty Williams, Crawford, 6-0, 172, jr.

Secondary – Jordan Landrum, Rosebud-Lott, 5-7, 145, jr.; Isaiah Gonzales, Junction, 5-9, 155, jr.; Lane Wilson, Sudan, 5-11, 160, sr.; Eli Bivins, Rivercrest, 5-9, 145, sr.

Punter – Micah Smith, Hearne, 6-3, 195, sr.

Utility – Alex Rodriguez, Winters, 6-1, 180, sr.

Kick returner – Kason O’Shields, Hawley, 5-10, 170, sr.

 

HONORABLE MENTION

Offense

Guards – Andy Castillo, Sundown, 5-11, 250, jr.; Rocklin Ginnett, Italy, 6-1, 260, sr.; Isaiah Garcia, McCamey, 5-9, 274, jr.; Michael Longoria, Mason, 5-10, 215, sr.; Vincent “Puff” Peters, Linden-Kildare, 6-2, 285, sr.; Eli Taylor, Shelbyville,5-10, 238, jr.

Tackles – Briley Barron, Maud, 6-4, 275, soph.; Jason DeCluette, Grapeland, 5-11, 290, jr.; Landry Smith, Alto, 6-2, 200, jr.; Jonaven Villarreal, Bruni, 5-11, 255, jr.

Centers – Bladen Calley, San Saba, 5-11, 215, sr.; Ethan Cumins, Rio Vista, 6-0, 275, sr.

Wide receivers – Dillon Denman, Centerville, 6-3, 170, sr.; Jabari Dunn, Hearne 6-0, 160, jr.; Antwaan Gross, Refugio, 5-10, 175, jr.; Callen McCasland, Archer City, 6-0, 170, sr.; Bradin Thomas, Quanah, 5-9, 150, sr.

Tight ends – Tom Boles, Evadale, 6-1, 175, sr.; Brandon Kenley, Sundown, 6-1, 175, sr.

Quarterbacks – Cy Blecher, Windthorst, 6-2, 194, sr.; Brink Bizzell, Frankston, 5-10, 180, sr.; Korbin Covarrubiaz, Eldorado, 6-0, 160, sr.; Corbyn Cornell, Alvord, 6-0, 185, sr.; Kanon Gibson, Wink, 6-1, 190, soph.; Ryan Grawunder, Vega, 5-10, 165, jr.; Mason Hardy, Normangee, 5-11, 184, sr.; Ryan Harris, Beckville, 6-3, 200, jr.; Hunter Long, Cisco, 5-10, 140, soph.; Wes Jones, Panhandle, 6-3, 185, sr.; Braydin Warner, Hamlin, 6-2, 180, sr.

Running backs – Brayden Dunlap, Miles, 5-9, 160, sr.;  Jay King, Bosqueville, 5-9, 140, sr.; William Rauch, Smyer, 6-2, 200, sr.; Cadarian Wiley, Grapeland, 6-1, 185, jr.

Fullbacks – Mason Folk, Wellington, 5-10, 180, sr.; Ryan Jackson, Alba-Golden, 5-11, 202, sr.; Chase Morales, Cooper, 6-0, 190, sr.

All-purpose – Matthew Bower, Union Grove, 5-10, 175, sr.; Bode Box, Sudan, 5-10, 150, sr.; Tyson Cornett, Leon, 6-0, 170, sr.; Landyn Jack, Panhandle, 6-4, 190, soph.

Place-kickers – Jesus Luna, Italy, 5-8, 150, sr.; John Machtolff, Archer City, 5-7, 155, jr.; Jayden Mojica, Beckville, 5-8, 155, soph.; Luke Shaffer, Falls City, 6-1, 230, jr.

Defense

Linemen – Steven Craft-Mitchell, Hearne,5-11, 245, jr.; Wesley Estridge, Albany, 5-9, 305, sr.; Jacob Hofauer, Falls City, 6-2, 240, sr.; Anthony Jackson, Hearne,6-3, 250, jr.; Jacob Kimmons, Italy, 5-9, 147, sr.; Stryker Leschber, Thorndale, 6-3, 230, jr.; Sammy McLain, Wellington, 5-10, 190, sr.; Jayson Pagan, McCamey, 5-10, 257, sr.; Emmanuel Venegas, Ozona, 6-3, 205, sr.

Linebackers – Cody Arrisola, Falls City, 6-2, 235, jr.; David Barajas, Eldorado, 6-0, 225, sr.; Ty Bates, Archer City, 6-0, 170, jr.; Carlos Cantu, Ozona, 5-6, 165, jr.; Cooper Carter, Lindsay, 5-10, 185, sr.; J.C. Chaney, Holland, 5-11, 200, jr.; Logan Glover, San Saba, 6-5, 185, sr.; Dawson Hearne, Cisco, 6-4, 215, jr.; Alex Hofauer, Falls City, 6-0, 205, sr.; Keen Linson, Johnson City, 5-11, 168, jr.; DJ McClelland, Granger, 6-0, 190, soph.; Cooper Sheridan, Grapeland, 6-3, 190, sr.; Cameron Walker, Crawford, 5-10, 161, soph.; Cade Willis, Cushing, 6-0, 220, sr.; Denton Young, Normangee, 5-11, 170, sr.

Secondary – Brayden Wilcox, Christoval, 5-10, 190, sr.; Corbyn Cornell, Alvord, 6-0, 185, sr.; Milo Morrison, Beckville, 5-11, 150, sr.; Ayden Tomasek, Holland,5-8, 170, sr.; Jamion Turner, Price Carlisle, 5-10, 166, sr.; Josiah Ward, Post, 5-11, 155, sr.; John Youens, Bosqueville, 6-1, 185, soph.; Quentin Smith, West Sabine, 6-1, 165, jr.

Utility – Clay Gilter, Vega, 5-9, 155, jr.; Rustin Penrod, Sudan, 5-10, 170, sr.; Joseph Perez, Bruni, 5-9, 175, sr.; Luke Shaffer, Falls City, 6-1, 230, jr.

 

Link to post
Share on other sites
  • Smoaky unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...