Girls HS Playoff Schedule
RSS Feed Available | Podcasts/MP3s Available |
Adjust Font Size
+  -  Reset
U.I.L Girls Basketball State Tournament
Sunday, 4th March 2018 - 12:57PM
U.I.L Girls Basketball State Tournament:

March 1st-March 3rd (Alamodome, San Antonio)

Thursday, March 1st:

Class 1-A:

8:30am (36-1) Dodd City vs. (27-10) Slocum
10:00am (34-3) Nazareth vs. (27-7) Hermleigh

Class 3-A:

1:30pm (34-5) Vanderbilt Industrial vs. (31-8) Marlin
3:00pm (32-6) Brock vs. (26-9) Mount Vernon

Class 5-A:

(39-2) Mansfield Timberview vs. (33-6) Kerrville Tivy
(38-2) Amarillo vs. (31-5) Temple

Friday, March 2nd:

Class 2-A:

8:30am (38-1) Martin's Mill vs. (33-8) Mason
10:00am (33-2) LaPoynor vs. (26-9) Claude

Class 4-A:

1:30pm (31-3) Houston Wheatley vs. (32-7) Argyle
3:30pm (30-6) Denver City vs. (32-9) San Antonio Veteran's Memorial

Class 6-A:

7:00pm (34-4) Cypress Creek vs. (33-6) Plano
8:30pm (33-4) Converse Judson vs. (30-7) Sachse

Saturday, March 3rd:
(State Championship Saturday)

8:30am Class 1-A Championship
10:00am Class 3-A Championship
1:30pm Class 2-A Championship
3:00pm Class 5-A Championship
7:00pm Class 4-A Championship
8:30pm Class 6-A Championship

Click here for rest of tournament schedule.
U.I.L. Softball State Championship Pairings...
Sunday, 4th June 2017 - 12:05PM
2017 UIL Softball State Tournament:

Wednesday, May 31st-Saturday, June 3rd:

Red and Charline McCombs Field - The University of Texas at Austin

Dee Dillon Softball Field – University of Mary Hardin-Baylor (1A Semifinals):

Wednesday, May 31st:

Class 2-A Semifinals:

9 a.m. Woden (24-2) vs. Shiner (24-2-2)
12 p.m. Bells (30-3) vs. Archer City (28-6-2)

Class 3-A Semifinals:

3 p.m. Santa Gertrudis Academy (38-2) vs. Brock (33-7)
6 p.m. Hughes Springs (34-3) vs. Little River Academy (35-8)

Click here for the entire schedule...
U.I.L. Girls Basketball State Tournament...
Saturday, 18th March 2017 - 8:30AM
U.I.L. Girls Basketball State Tournament:

Thursday, March 2nd:

Class 1-A Semifinals:

8:30pm (33-1) Nazareth vs. (25-9) Slocum
10:00am (31-3) Dodd City vs. (27-6) Garden City

Class 3-A Semifinals:

1:30pm (27-4) Buffalo vs. (32-5) Mount Vernon
3:00pm (31-3) Canadian vs. (29-7) Goliad

Class 5-A Semifinals:

7:00pm (29-3) Canyon vs. (34-4) Barbers Hill
8:30pm (36-2) Mansfield Timberview vs. (29-9) C.C. Flour Bluff

Click more for the entire state tournament schedule.
2016 Girls Basketball State Championship
Thursday, 7th April 2016 - 12:54PM
2016 U.I.L. Girls Basketball State Tournament
Thursday, March 3rd-Saturday, March 5th
@ Alamodome, San Antonio, Texas

Class 1-A State Championship:
Lipan 54 Nazareth 43

Class 2-A State Championship:
Weaimer 52 Panhandle 47

Class 3-A State Championship:
Wall 24 Brock 21

(7:00pm) Class 4-A State Championship:
Argyle 53 La Vega 43

Class 5-A State Championship:
Canyon 41 Frisco Liberty 34

Class 6-A State Championship:
Duncanville 76 Spring DeKaney 42

Click here for the entire tournament schedule.
U.I.L. Softball State Tournament
Saturday, 6th June 2015 - 7:29AM
U.I.L. Softball State Tournament
Wednesday, June 3rd-Saturday, June 6th:

@ Red and Charline McCombs Field, UT-Austin

Thursday, June 4th:
Class 4-A Semifinals:

Huffman-Hargrave 2 Snyder 0
12:00pm (32-7) Needville vs. (18-6) Pleasant Grove

3:00pm Class 2-A Championship Game
Shiner 3 Harleton 0

6:00pm Class 3-A Championship Game
East Bernard 8 Halletsville 1

Click here for the entire tournament schedule.
Pages: « Prev 1 2 3 4 Next »

Back to the top ^