Smoaky's News & Notes
RSS Feed Available | Podcasts/MP3s Available |
Adjust Font Size
+  -  Reset
2019 Week 5 Texas H.S. Football Season...
Saturday, 19th October 2019 - 6:01PM
2019 Week 5 Texas H.S. Football Schedule:

Week 5: (September 26th-September 28th)

Class 6-A:

District 11-6A:

27-Sep Longview vs *Rockwall
27-Sep Mesquite at *Mesquite Horn
27-Sep North Mesquite Open
27-Sep Rockwall-Heath vs *Tyler Lee

District 12-6A:

26-Sep Belton at *Shoemaker
27-Sep Copperas Cove vs *Ellison
27-Sep Midway vs *Waco High
27-Sep Killeen at *Harker Heights
27-Sep Temple Open



Click here for the rest of this week's schedule.
2019 Week 2 H.S. Football Schedule...
Saturday, 7th September 2019 - 6:47PM
2019 Week 2 H.S. Football Schedule:
(September 3rd-September 5th):

Class 6-A:

District 11-6A:

Longview vs Marshall
Mesquite at Grand Prairie (Thursday)
Mesquite Horn vs Highland Park
North Mesquite vs Lakeview Centennial
Rockwall at Garland Rowlett
Rockwall-Heath vs Wylie
Tyler Lee vs John Tyler (Saturday)

District 12-6A:

6-Sep Belton vs Round Rock
6-Sep Copperas Cove vs Manor
6-Sep Waco Midway vs Mansfield Lake Ridge
5-Sep Killeen at Cedar Park Vista Ridge
5-Sep Ellison vs Austin Vandegrift
6-Sep Harker Heights vs Round Rock Stony Point
6-Sep Shoemaker at Midlothian
6-Sep Temple vs UANL Monterrey, MX
6-Sep Waco High vs Georgetown


Click here for the rest of this week's schedule.
2019 Week 1 H.S. Football Schedule
Saturday, 31st August 2019 - 5:52PM
2019 Week 1 H.S. Football Schedule

Week 1: (August 29th-August 31st)

Class 6-A:

District 11-6A:

Longview at Lufkin
Mesquite vs Lake Highlands
Mesquite Horn at John Tyler
North Mesquite at Arlington Sam Houston
Rockwall vs Highland Park
Rockwall-Heath vs Keller Timber Creek
Tyler Lee at Marshall

District 12-6A:

Belton at Austin Westlake
Copperas Cove vs Burleson
Midway at Euless Trinity
Killeen vs Round Rock Stony Point
Ellison at A&M Consolidated
Harker Heights at Round Rock
Shoemaker vs San Angelo Central
Temple at RR Cedar Ridge
Waco at University

Click here for the rest of this week's schedule.
UIL: 2016-2018 Reclassification and Realignment
Sunday, 4th August 2019 - 3:40PM
UIL: 2016-2018 Reclassification and Realignment http://bit.ly/1PPQMTz
2016-2018 East Texas Football Districts
Sunday, 4th August 2019 - 3:39PM
CONFERENCE 6A:

District 11:
Longview
Mesquite
Mesquite Horn
North Mesquite
Rockwall
Rockwall-Heath
Tyler
Tyler Lee

District 12:
Beaumont West Brook
Conroe
Conroe Oak Ridge
Conroe The Woodlands
Conroe Woodlands
College Park
Lufkin
Montgomery

CONFERENCE 5A:

District 16:
Greenville
Hallsville
Longview Pine Tree
Marshall
Mount Pleasant
Sulphur Springs
Texarkana Texas

District 17:
Corsicana
Ennis
Jacksonville
Lindale
Nacogdoches
Whitehouse

CONFERENCE 4A DIVISON 1:

District 7:
Anna
Paris
Paris North Lamar
Princeton
Quinlan Ford
Texarkana Liberty-Eylau

District 8:
Athens
Brownsboro
Crandall
Kaufman
Mabank
Terrell
Van

District 9:
Bullard
Carthage
Center
Henderson
Kilgore
Palestine
Tyler Chapel Hill

District 10:
Bridge City
Cleveland
Huffman Hargrave
Livingston
Navasota
Orange Little CypressMauriceville
Silsbee

CONFERENCE 4A DIVISON 2:
District 5:
Aubrey
Bonham
Caddo Mills
Celina
Melissa
Nevada Community

District 6:
Canton
Dallas Lincoln
Dallas Roosevelt
Emory Rains
Ferris
Wills Point

District 7:
Atlanta
Gilmer
Gladewater
Longview Spring Hill
Pittsburg
Texarkana Pleasant Grove

District 8:
Diboll
Huntington
Jasper
Rusk
Tatum

District 11:
Bellville
Cleveland Tarkington
Madisonville
Royal
Shepherd

CONFERENCE 3A DIVISON 1:

District 5:
Callisburg
Howe
Pilot Point
Pottsboro
Van Alstyne
Whitesboro

District 7:
Commerce
Farmersville
Grand Saline
Mineola
Mount Vernon
Quitman
Winnsboro

District 8:
Gladewater Sabine
Hughes Springs
Jefferson
New Boston
Redwater
White Oak

District 11:
Buna
Coldspring-Oakhurst
Kirbyville
Kountze
Trinity
Warren
Woodville

CONFERENCE 3A DIVISON 2:

District 6:
Cooper
Gunter
Leonard
Paris Chisum
Pattonville Prairiland
Sadler S & S Cons.
Whitewright

District 7:
Daingerfield
De Kalb
Diana New Diana
Hooks
Omaha Pewitt
Ore City
Queen City

District 8:
Alba-Golden
Big Sandy Harmony
Como-Pickton
Edgewood
Lone Oak
Winona

District 9:
Arp
Beckville
Elysian Fields
Harleton
New London West Rusk
Troup
Waskom

District 10:
Corrigan-Camden
Crockett
Frankston
Garrison
Hemphill
Newton

CONFERENCE 2A DIVISON 1:

District 6:
Bells
Blue Ridge
Celeste
Collinsville
Tom Bean
Trenton
Valley View

District 9:
Bogata Rivercrest
Honey Grove
Linden-Kildare
Quinlan Boles
Simms Bowie
Wolfe City

District 10:
Big Sandy
Cayuga
Gladewater Union
Grove
Hawkins
Kerens
Malakoff Cross Roads

District 11:
Alto
Cushing
Joaquin
Price Carlisle
San Augustine
Shelbyville

CONFERENCE 2A DIVISON 2:

District 6:
Albany
Baird
Bronte
Cross Plains
Miles
Winters

District 8:
Era
Lindsay
Muenster
Perrin-Whitt
Ranger
Santo

District 9:
Clarksville
Cumby
Dallas Gateway
Detroit
Maud


District 11:
Grapeland
Mount Enterprise
Overton
Tenaha
Timpson
Wortham

District 12:
Burkeville
Colmesneil
Evadale
Hull-Daisetta
Iola
Sabine Pass

CONFERENCE 1A DIVISON 1:

District 15:
Fruitvale
Irving Univrsl Acad
Ladonia Fannindel
Savoy
Tioga

District 16:
Chester
Gilmer Union Hill
High Island
Laird Hill Leveretts
Chapel

CONFERENCE 1A DIVISON 2:

District 15:
Apple Springs
Milford
Mount Calm
Oakwood
Trinidad
 
Sponsor
Namecheap.com