Adjust Font Size
+  -  Reset
Advertisement
East and Central Texas H.S. Scores (Week 1)
Thursday, 27th December 2012 - 6:20PM
Class 5-A:

District 8-5A:


Round Rock 27 Harker Heights 7
Belton 15 Round Rock Stony Point 14
Copperas Cove 43 Waco High 7
Manor 39 Killeen Ellison 12
Killeen Shoemaker 34 Nuevo Leon, Mexico 21
Temple 49 Austin Westlake 42
Waco Midway 34 A&M Consolidated 27
Killeen 23 Austin Vandergrift 17

District 12-5A:

Mesquite Horn 42 Garland 0
North Mesquite 42 Arlington Sam Houston 21
Mesquite 34 Arlington Bowie 20
Lufkin 41 Tyler Lee 31
Rockwall 41 Rowlett 37
Rockwall-Heath 34 South Garland 21
Longview 30 North Little Rock 14

District 14-5A:

Aldine 42 Conroe Oak Ridge 34
Waco Midway 34 A&M Consolidated 27
Bryan 19 Magnolia 7
Alief Hastings 35 Conroe 16
The Woodlands 30 Fort Bend Hightower 7
College Park 35 Huntsville 12

Class 4-A:

District 8-4A:


Crowley 34 North Crowley 21
Haltom 42 Burleson 8
Fort Worth Southwest 42 Everman 21
Azle 43 Joshua 7
Cleburne 52 Weatherford 30
Copperas Cove 43 Waco High 7
Gatesville 33 Waco University 21
Burleson Centennial 62 Mansfield Lake Ridge 7

District 14-4A:

Shreveport Byrd 49 Marshall 28
Hallsville 38 Van 13
Center 42 Pine Tree 16
Mount Pleasant 35 Liberty-Eylau 20
Sherman 49 Sulphur Springs 44
Shreveport Evangel 54 Texas High 7

District 15-4A:

South Oak Cliff 28 Mansfield Summit 27
Mesquite Poteet 61 Arlington Seguin 22
Mansfield Legacy 41 Kennedale 10
Lancaster 26 John Tyler 21
Red Oak 34 Corsicana 31
Ennis 30 Lewisville 26
Burleson Centennial 62 Mansfield Lake Ridge 7

District 16-4A:

Lancaster 26 John Tyler 21
Palestine 37 Jacksonville 20
Carthage 38 Lindale 21
Henderson 26 Nacogdoches 14
Whitehouse 38 Chapel Hill 14
Red Oak 34 Corsicana 31

Class 3-A:

District 7-3A:


Alvarado 56 Mexia 14
Venus 35 Dallas Jefferson 6
Stephenville 41 Aledo 28
Glen Rose 35 China Spring 28
Hillsboro 28 Hamilton 14
Venus 35 Dallas Jefferson 6

District 8-3A:

Lampasas 33 Austin Travis 27
Graham 28 Brownwood 7
Gatesville 33 Waco University 21
Rockdale 24 Burnet 17
Liberty Hill 61 Hondo 16
Lllano 53 Bangs 23

District 12-3A:

Anna 30 Aubrey 15
North Lamar 28 Bonham 13
Quinlan Ford 41 Nevada Community 16
Princeton 54 Carrollton Ranchview 16
Melissa 42 Van Alstyne 0

District 13-3A:

Paris 18 Denison 6
North Lamar 28 Bonham 13
Daingerfield 17 Atlanta 13
Gladewater 35 Pittsburg 34
New Boston 33 Pleasant Grove 0
Mount Pleasant 35 Liberty-Eylau 20

District 14-3A:

Celina 49 Crandall 7
Wilmer-Hutchins 24 Kaufman 15
Sabine 36 Rains 20
Quinlan Ford 41 Nevada Community 6
Wills Point 23 Mabank 22

District 15-3A:

Wills Point 23 Mabank 22
Fairfield 47 Canton 20
Grace Community 58 Mineola 28
Hallsville 38 Van 13
Athens 21 Spring Hill 7
Addison Trinity Christian 56 Brownsboro 26

District 16-3A:

Kilgore 24 Sweeny 7
Henderson 26 Nacogdoches 14
Bullard 52 White Oak 6
Plano Prestonwood 42 Gilmer 12
Gladewater 35 Pittsburg 34
Athens 21 Spring Hill 7
Whitehouse 38 Chapel Hill 14

District 17-3A:

Glen Rose 35 China Spring 28
Troy 43 West 31
Lorena 43 Salado 6
Waco Robinson 42 Groesbeck 21
Waco Connally 37 Marlin 14
Waco La Vega 35 Hutto 9

District 18-3A:

Hearne 34 Caldwell 29
Cleveland 19 Madisonville 12 (OT)
Navasota 36 Coldspring 8
Rockdale 24 Burnet 17
Taylor 33 Brookshire-Royal 3

District 19-3A:

Alvarado 56 Mexia 14
Rusk 35 Crockett 13
Waco Robinson 42 Groesbeck 21
Fairfield 47 Canton 20
Palestine 37 Jacksonville 20

District 20-3A:

Carthage 38 Lindale 21
Center 42 Pine Tree 16
Diboll 26 Corrigan-Camden 14
Palestine Westwood 20 Huntington 18
Jasper 55 Orangefield 14

Class 2-A, Division II:

District 4:


Eastland 43 Jacksboro 7
Tolar 33 Comanche 19
Albany 56 Jim Ned 32
Merkel 40 Wall 29
Vernon 55 Breckenridge 12
Dublin 23 Millsap 0
Cisco 49 Clyde 21

District 6:

Commerce 23 Cooper 22
Melissa 42 Van Alstyne 0
Krum 35 Farmersville 33
Pottsboro 34 Gunter 6
Howe 40 Paris Chisum 14
Edgewood 23 Caddo Mills 0
Sunnyvale 37 Dallas Life Oak Cliff 7

District 7:

Eustace 26 Rice 23
Ferris 49 Kemp 8
Grand Saline 28 Scurry-Rosser 8
Clarksville 42 Lone Oak 27
Redwater 35 Quitman 14
Tatum 22 Winnsboro 14
Malakoff 64 Italy 36

District 8:

Mount Vernon 53 Linden-Kildare 0
Queen City 41 DeKalb 24
New Boston 33 Pleasant Grove 0
Hughes Springs 55 Hooks 27
Prairiland 33 Whitewright 24
Redwater 35 Quitman 14
Daingerfield 17 Atlanta 13

District 9:

Tatum 22 Winnsboro 14
Jefferson 21 Elysian Fields 20
Harmony 50 Como-Pickton 0
Sabine 36 Rains 20
Bullard 52 White Oak 6
Troup 40 West Rusk 0

District 10:

Kirbyville 31 Buna 16
Newton 64 Liberty 6
Woodville 30 Shepherd 22
Hamshire-Fannett 31 Anahuac 12
Tarkington 20 Hardin 19
Kountze 40 Hull-Daisetta 11

District 11:

Rusk 35 Crockett 13
Palestine Westwood 20 Huntington 18
Frankston 25 Elkhart 9
Franklin 60 Riesel 20
Teague 47 Buffalo 37
Trinity 41 Grapeland 16

District 12:

Lago Vista 29 Grandview 28
Crawford 35 Whitney 33
Godley 32 Grapevine Faith Christian 0
Maypearl 20 Itasca 0
Boyd 40 Palmer 35
Rosebud-Lott 36 Clifton 7
Red Oak Life 36 Garland Christian 20

District 13:

Florence 20 Thrall 0
Lago Vista 29 Grandview 28
Cameron Yoe 38 Lexington 20
McGregor 48 Moody 7
Troy 43 West 31
Waco Connally 37 Marlin 14
Rogers 40 Little River-Academy 14
Lorena 43 Salado 6

Class 2-A, Division II:

District 4:


Cisco 49 Clyde 21
Hawley 40 San Angelo Grape Creek 6
Ballinger 47 Winters 7
Crane 40 Colorado City 18
Coahoma 27 Coleman 8
Hillsboro 28 Hamilton 14

District 6:

Dublin 23 Millsap 0
Blooming Grove 45 Dallas Gateway 14
Centerville 70 Corsicana Mildred 22
Eustace 26 Rice 23
Grand Saline 28 Scurry-Rosser 8
Sunnyvale 37 Dallas Life Oak Cliff 7
Hico 40 Rio Vista 0
Tolar 33 Comanche 19

District 8:

Rivercrest 37 Maud 30
Howe 40 Paris Chisum 14
Clarksville 42 Lone Oak 27
Frost 29 Alba-Golden 16
Harmony 50 Como-Pickton 0
Commerce 33 Cooper 22
Edgewood 23 Caddo Mills 0

District 9:

Mount Vernon 53 Linden-Kildare 0
Queen City 41 DeKalb 24
New Diana 17 Harleton 15
Arp 40 Paul Pewitt 6
Hughes Springs 55 Hooks 27
Jefferson 21 Elysian Fields 20

District 10:

Union Grove 49 All Saints 21
Big Sandy 33 Winona 32
Arp 40 Paul Pewitt 6
Frankston 25 Elkhart 9
Tenaha 18 Garrison 6
Troup 40 West Rusk 0
Hawkins 41 Cross Roads 7

District 11:

Bruceville-Eddy 27 Axtell 21
Crawford 35 Whitney 33
McGregor 48 Moody 7
Hearne 34 Caldwell 29
Rosebud-Lott 36 Clifton 7
Teague 47 Buffalo 37
Centerville 70 Corsicana Mildred 22
Franklin 60 Riesel 20

District 12:

Anderson-Shiro 51 Temple Central Texas Christian 32
Diboll 26 Corrigan-Camden 14
Groveton 40 Alto 20
New Waverly 12 Lovelady 6
West Sabine 72 Hemphill 47
Deweyville 47 Evadale 19

District 14:

Valley Mills 31 Jarrell 25
Cameron Yoe 38 Lexington 20
Rogers 40 Little River-Academy 14
Schulenburg 30 Victoria St. Joseph 15
Blanco 42 Comfort 14
San Marcos Baptist Academy 21 Johnson City 14
Universal City Randolph 20 San Antonio Cole 0

Class 1-A, Division I:

District 5:


San Saba 20 Early 17
Deleon 44 Baird 0
Hico 40 Rio Vista 0
Santo 37 Meridian 14
Mason 31 Goldthwaite 14

District 6:

Kerens 42 Dawson 0
Blooming Grove 45 Dallas Gateway 14
Mount Enterprise 34 Cayuga 24
Hawkins 41 Cross Roads 7
Malakoff 64 Italy 36
Maypearl 20 Itasca 0

District 8:

Cumby 26 Celeste 14
Detroit 19 Simms Bowie 0
Honey Grove 16 Leonard 16 (Game Called as a Tie)
Quinlan Boles 66 Union Hill 19
Tom Bean 15 Wolfe City 14

District 9:

New Diana 17 Harleton 15
Big Sandy 33 Winona 32
Overton 28 Beckville 21
Joaquin 38 Shelbyville 14
Timpson 27 Cushing 0

District 10:

Joaquin 38 Shelbyville 14
West Sabine 72 Hemphill 47
Groveton 40 Alto 20
Timpson 27 Cushing 0
Trinity 41 Grapeland 16

District 11:

Iola 20 Bartlett 13
Colmesneil 40 Burkeville 25
Kountze 40 Hull-Daisetta 11
West Hardin 26 Sabine Pass 16

District 12:

Bremond 16 Leon 0
Bruceville-Eddy 27
Dallas St. Mark's 28 Mart 12
Bosqueville 35 Hubbard 9
Valley Mills 31 Jarrell 25

District 13:

Florence 20 Thrall 0
Boling 22 Weimar 12
Granger 28 Holland 14
Thorndale 54 Somerville 16
Flatonia 22 Halletsville Scared Heart 0

Class 1-A, Division II:

District 9:


Kerens 42 Dawson 0
Frost 29 Alba-Golden 16
Bosqueville 35 Hubbard 9
Wortham 58 Texas Christian Academy 6
Santo 37 Meridian 14

District 10:

Rivercrest 37 Maud 30
Cumby 26 Celeste 14
Detroit 19 Simms Bowie 0
Quinlan Boles 66 Union Hill 19
Overton 28 Beckville 21

District 11:

Mount Enterprise 34 Cayuga 24
Tenaha 18 Garrison 6
Colmesneil 40 Burkeville 25
Deweyville 47 Evadale 19
West Hardin 26 Sabine Pass 16

District 12:

Bremond 16 Leon 0
New Waverly 12 Lovelady 6
Milano 20 Normangee 12
Burton 29 Chilton 21

District 13:

Iola 20 Bartlett 13
Granger 28 Holland 14
Milano 20 Normangee 12
Thorndale 54 Somerville 16
Bryan Brazos Christian 26 Snook 13

Six-Man, Division I:

District 10:


Lingleville 70 Moran 25
Evant 58 Kopperl 8
Stephenville Home School 44 Gordon 35
Mullin 79 Gustine 68

District 11:

Blum 60 Mineral Wells Community 30
Covington 80 Arlington Newman 33
Evant 58 Kopperl 8
Walnut Springs 75 Iredell 25

District 13:

Mount Calm @ Morgan
Milford 44 Abbott 42
Dallas Covenant 46 Aquilla 0
Coolidge 37 Bynum 24
Avalon 45 Penelope 6
Jonesboro 64 Buckholts 37

District 15:

Fannindel 51 Forestburg 0
Wylie Prep Academy 45 Campbell 0
Marsall Christian Academy 63 Bloomburg 39
Longview Trinity School of Texas 60 Fruitvale
Leverett's Chapel 89 Karnack 43

District 16:

Huntsville Alpha Omega 57 Chester 12
High Island 26 Alvin Living Stones 14
Apple Springs 46 Bryan Harmony Academy 0
Oakwood 72 Zephyr 26

Six-Man, Division II:

District 13:


Blanket 48 Eden 34
Veribeat 79 Brookesmith 30
Richland Springs 46 Comanche Premier 0
Mullin 79 Gustine 68

District 14:

Williamson County Home School 42 Prairie Lea 16
Rochelle 50 Cherokee 44
Calvert 57 Oglesby 12

District 15:

Mount Calm @ Morgan
Jonesboro 64 Buckholts 37
Walnut Springs 75 Iredell 25

District 16:

Milford 44 Abbott 42
Leverett's Chapel 89 Karnack 43
Greenville Christian @ Trinidad
Calvert 57 Oglesby 12

TAPPS/Private/Independent:

Division II, District 1:


Fort Worth Country Day 35 Fort Worth Southwest Christian 0
Godley 32 Grapevine Faith Christian 0
Dallas Christian 42 Arlington Grace Prep 7
Fort Worth Christian 28 Episcopal School of Dallas 13
Big Spring 17 Midland Christian 12
Arlington Pantego Christian 71 Irving Cistercian Prep 26
Waco Reicher 26 College Station High 23

Division II, District 2:

Cedar Hill Trinity Christian 42 Dallas Home School 32
Dallas Parish Episcopal 62 Dallas Hillcrest 18
Dallas Christian 42 Arlington Grace Prep 7
Grace Community 58 Mineola 28
Arlington Oakridge 70 T.K. Gorman 20
Carrollton Prince of Peace 44 Irving The Highlands 21

Division III, Distict 4:

Schertz John Paul II 32 Giddings State School 12
Temple Central Texas Christian @ Anderson-Shiro
Marble Falls Faith Academy 16 San Antonio St. Anthony's 8
Bryan St. Joseph's 58 Temple Holy Trinity 29
Texas School for the Dead 35 Austin St. Dominic's 30
Wortham 58 Texas Christian Academy 6

TAPPS, 11-Man, Independent:

Union Grove 49 All Saints 21

TAPPS, Six-Man:

Division I, District 3:


Austin Veritas 52 Denton Calvery 32
Round Rock Christian @ Brenham Christian Academy
New Braunfels Christian 66 Austin Christian Home 38
Austin Hill Country 48 San Antonio Winston 44
Temple Centex Home School 52 Waco Vanguard Prep 28

Division II, District 3:

Cleburne Christian Academy 49 McKinney The Cornerstone 0
Azle Christian 54 Heath Fulton Academy 34
Granbury Happy Hill Academy 60 Killeen Memorial Christian 13
Longview Trinity School of Texas 60 Frtuivale 48

T-CAL, Division I, District 2:

Bryan Christian Home School 49 Austin NYOS Charter 22
Bryan Allen Academy 97 Baytown Christian 95
Waco Live Oak 68 Watauga Harvest Christian 58
Waco Methodist Home 50 San Antonio River City Believers 4

T-CAL, Division II, District 2:

Tyler HEAT 48 Greenville Phoenix 8
Marshall Christian Academy 63 Bloomburg 39
Wise County Home School 50 Tyler King's Academy 26

T-CAL, Division II, District 4:

Williamson County Home School 42 Prairie Lea 16
Cedar Creek Bastrop Tribe Consolidated 61 San Marcos Hill Country 16

Six-Man, Independent:

Temple Centex Home School 52 Waco Vanguard College Prep 28

Click "more" for the entire Week 1 schedule.

Back to the top ^

 
Sponsor
Namecheap.com