Adjust Font Size
+  -  Reset
Advertisement
TSWA Class 5-A All-State Team
Tuesday, 26th February 2013 - 3:43PM
TSWA Class 5-A All-State Team

BRYAN, Texas (AP) Running back Adam Taylor and defensive lineman Matt Dimon who led Katy to a state championship top the 62nd Annual Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association's Class 5A All-State Football Team.

The 6-foot-1, 210-pound Taylor, who signed with Nebraska, rushed for 2,755 yards with 44 touchdowns, both school records. He had 276 yards and five touchdowns in the Division II state title game against Cedar Hill.

The 6-3, 250-pound Dimon who signed with Oklahoma, had 29 tackles for losses and 53 quarterback pressures.

Here's the 62nd Annual Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association's Class 5A All-State Football Team.

FIRST TEAM

Offense

Guards - Sergio Phillips, DeSoto, 6-3, 295, sr.; Tyler Tezeno, Klein Collins, 6-3, 290, sr.

Tackles -Devon Petty, Waco Midway, 6-4 ,327, sr.; (tie) J.J. Gustafson, Dallas Jesuit, 6-6, , 270, sr. and Brad North, Allen, 6-3, 284, sr.

Center (tie) Tejan Koroma, Allen, 6-0, 255, jr. and Jaxon Salinas, Irving, 6-4 290, sr.

Tight end -Durham Smythe, Belton, 6-6, 235, sr.

Spit ends - Jake Oliver, Dallas Jesuit, 6-4, 195, sr. and Ra'Shaad Samples, Dallas Skyline, 5-11, 170, sr.

Quarterback -Kenny Hill, Southlake Carroll, 6-2, 205, sr.

Athlete - Kyler Murray, Allen, 5-10, 160, soph.

Running backs - Adam Taylor, Katy, 6-1, 210, sr.; Dontre Wilson, DeSoto, 5-11, 175, sr.; Tre Johnson, SA O'Connor, 5-6, 155, sr.

Place-kicker - Ben Grogan, Arlington Martin, 5-10, 175, sr.

Offensive player of the year: Adam Taylor, Katy, 6-1, 210, sr.

Defense

Linemen - Matt Dimon, Katy, 6-3, 250, sr.; Torrodney Prevot, Alief Taylor, 6-4, 210, sr.; Byron Bonds, Allen, 6-2, 292, sr.; and Vincent Taylor, San Antonio Madison, 6-3, 280, sr.

Linebackers - Sammy Douglas, Arlington, 6-3, 195, sr.; Taylor Young, DeSoto, 5-10, 225, sr.; DeMarkus Lathan, Longview, 5-9, 190, sr.; and Naashon Hughes, Killeen Harker Heights, 6-4, 225, sr.

Backs - Corey Bartley, Longview,5-6, 155, sr.; Isaiah Brown, Katy, 5-11, 175, sr.; (tie) Jordan Sterns, Cibolo Steele, 6-0, 195, sr.; Edward Paris, Mansfield Timberview, 6-1, 190, jr.; Maurice Smith, Dulles, 5-11, 175, sr.

Punter -Hunter Jarmon, Waco Midway, 6-1, 200, sr.

Kick returner -Nakia Brown, Longview, 5-10, 175, sr.

Defensive player of the year: Matt Dimon, Katy, 6-3, 250, sr.

Coach of the year: Gary Joseph, Katy



SECOND TEAM

Offense

Guards - Caleb Benenoch, Katy Seven Lakes, 6-6, 320, sr. and (tie) Jonathan Huckins, The Woodlands, 6-4, 300, sr. and Adrian Parker, Spring Westfield, 5-9, 280, jr.

Tackles - Kent Perkins, Lake Highlands, 6-6, 285, sr.; and (tie) Cam Manning, Southlake Carroll, 6-3, 270, sr. and Joseph Noteboom, Plano, 6-6, 265, sr.

Center Garrett Gunter, Smithson Valley, 6-4, 300, sr.

Tight end -Travis Wilson, Cedar Hill, 6-2, 210, sr.

Spit ends - Quincy Adeboyejo, Cedar Hill, 6-3, 195, sr. and JaBryce Taylor, Lufkin, 6-1, 185, sr.

Quarterback -Shane McCarley, Manvel, 6-1, 210, sr.

Athlete - Damion Hobbs, Cedar Hill, 6-3, 215, sr.

Running backs - Justin Stockton, Cibolo Steele, 5-9, 175, jr.; (tie) Laquvionte Gonzalez, Cedar Hill, 5-11, 170, sr.; Johnny Jefferson, Killeen Shoemaker, 5-11, 195, sr.; and Emmitt Raleigh, Spring Westfield, 5-11, 194, sr.

Place-kicker - Joel Carlos, Carrollton Hebron,5-10, 166, jr.

Defense

Linemen - Jamikal Potts, Spring Westfield, 6-2, 220, sr.; Demontrai Lewis, Lufkin, 6-3, 220, sr.; Solomon Thomas, Coppell, 6-3, 251, jr.; and (tie) Zelt Minor, Houston Lamar, sr. and Bryce English, DeSoto, 5-11, 280, So.

Linebackers -Jordan Mastrogiovanni, Dallas Jesuit, 6-3, 225, sr.; Dominick Thompson, Temple, jr.; and (tie) D.J. Green, Mesquite Horn, 6-2, 220, sr. Hoza Scott, La Porte, 6-3, 225, jr.;

Backs -Chris Hardeman, Alief Taylor, 5-9, 180, jr.; Quinn Atwood, Katy, 6-1, 190, sr.;

Tavares Garner, Manvel, 6-0, 178, sr.; and (tie) Joseph Johnson, Midlothian, 6-0, 190. sr. and Jonathan Wiggins, Alief Taylor, 6-3 ,200, sr.

Punter -Lumi Kaba, Tyler Lee, 6-2, 170, sr.

Kick returner -Jabryce Taylor, Lufkin 6-1, 185, sr.



THIRD TEAM

Offense

Guards - Najee Toran, Galena Park North Shore, 6-3, 250, jr. and Baylen Brown, SA O'Connor, 6-5, 295, sr.



Tackles -Marcus Oliver, Spring Westfield, 6-3, 270, jr. and Travis Romero, Manvel, 6-3, 315, sr.

Center - Chantz Anderson, Abilene, 6-1, 270, sr.

Tight end -Colin Jeter, Longview, 6-6, 210, sr.

Spit ends - Ty Marshall, Round Rock Westwood, 5-9, 160, sr. and Hunter Jarmon, Waco Midway, 6-1, 200 ,sr.

Quarterback (tie) Devante Kincade, Dallas Skyline, 6-2, 180, sr. and Darrell Colbert, Houston Lamar, 6-1, 180, jr.

Athlete - Desmon White, DeSoto, 5-7, 135, jr.

Running backs - Trevorris Johnson, Alief Taylor, 6-0, 210, sr.; Marquis Warford, SA Madison, 5-8, 170, sr.; and Patrick Carr, The Woodlands, 5-10, 180, soph.

Place-kicker (tie) Kevin Marcotte, Austin Lake Travis, sr.; Collin McGuire, Round Rock Westwood, 5-11, 170, sr.; Michael Barden, Austin Westlake, 5-10, 165, sr.

Defense

Linemen -Ogbonnia Okoronkwo, Alief Taylor, 6-3, 225, sr.; Javon Jones, Mesquite, 6-2, 205, sr.; Jimmie Gilbert, A&M Consolidated, 6-4, 215, sr.; and (tie) Parker Hanusa, Round Rock Westwood, 6-4, 230, sr. and Jake McMillion, Abilene, 6-3, 235, jr.

Linebackers -Chad Whitener, Mansfield, 6-1, 235, sr.; Luke Farmer, SA O'Connor, 6-1, 190, sr.; Chrishard Buhl, Waco Midway, 6-3, 200, sr.; and Tay Evans, Allen, 6-3, 195, jr.

Backs - Chad Adams, Allen, 5-10, 165, jr.; Earnest Thomas, Galena Park North Shore, 5-9, 175. sr.; Tanner Jacobson, Southlake Carroll, 5-10, 170, sr.; Nick Orr, DeSoto,5-10, 175, jr.

Punter (tie) Shane Tripucka, Allen, 6-2, 195, sr. and RJ Williams, Rockwall-Heath, 5-9, 170, jr.

Kick returner -Robert Sylvester, Cypress Lakes, 6-0, 174, sr.









HONORABLE MENTION

GUARDS

Jonathan Alvarez, Mesquite Horn, 6-3, 295, jr.; Erick Alvarado, SA Jay, 6-2, 245, sr.; Derek Elmendorff, EP Franklin, 6-4, 285, sr.; Freddie Johnson, Temple, 6-3, 291, sr.; Chad Loitz , Round Rock McNeil, 6-1, 305, sr.; Drake Rowland, Austin Lake Travis, sr.; Zach White, Plano West, 6-1, 286, jr.; Erick Wren, Mesquite Horn, 6-3, 310, sr.

TACKLES

Robert Castenada, Round Rock, 6-5, 300, jr.; Chaz Chase, Waco Midway, 6-3, 240, sr.; Judge Finley, Austin Westlake, 6-5. 265. sr.; Rami Hammad, Irving, 6-5. 320, sr.; Sterling Korona, SA Reagan, 6-7, 252, sr.; Daireck Hicks, Arlington 6-3, 265, sr.; Sam Kronshage, The Woodlands, 6-5, 290, sr.;George Roberts, SA Madison, 6-7, 295, sr.;Tristan Teuhema, Keller, 6-5, 335, soph.; Patrick Winfield, Clear Springs, 6-5, 230, sr.; Matt Griffin, Denton Ryan, 6-3, 310, sr.; Salesi Uhatafe, Euless Trinity, 6-5, 290, sr.

CENTERS

Austin Davis, Mansfield, 6-5, 295, sr.; Justin Greene, Copperas Cove, 6-0, 250. sr.; Leighton Light, Coppell, 6-2, 285 ,sr.; Andrew Tercek, SA East Central, 6-3, 285, sr.

TIGHT ENDS

Jason Reese, Euless Trinity, sr.; Jayme Taylor, The Woodlands, 6-4, 230, sr.

SPLIT ENDS

Brandon Box, Austin Westlake, 6-2, 193, sr.; Estefan Castillo, Mission Sharyland, 5-10, 180. sr.; Nathan Crouch, Colleyville Heritage, 6-2, 180, sr.; Terry Dalehite, Laredo United, 6-2, 195, sr.; Byron Daniels, SA Madison, 5-11, 165, jr.; Aaron Dixon, Hurst L.D. Bell, 6-1, 190, sr.; Dimitri Flowers, SA Churchill, 6-2, 220, jr.; Rashard Higgins, Mesquite, 6-2, 170, sr.; Calvin Jones, Richardson Berkner, 6-0, 165, jr.; Kyrion Parker, Manvel, 6-3, 105, sr.; Eric Rivers, Arlington Bowie, 5-8, 170, sr.; Cameron Smith, Coppell, 6-1, 180, sr.; Carlos Thompson, Manvel, 5-9, 165, sr.; Isak Washington, EP Americas, 5-7, 135, jr.

QUARTERBACKS

Evin Abbe, Abilene, 6-0, 195, sr.; Zach Allen, Temple, 6-3, 185, sr.; Tres Barrera, Mission Sharyland, 6-1, 215, sr.; Cameron Candelaria, EP Franklin, 6-2, 185, jr.; Alex Cooper, Mesquite, 6-1, 160, sr.; Zach Cripps, Clear Springs, 6-4, 215, jr.; Connor Feist, Langham Creek, 6-3, 215, sr.; Ricky Fisk, Port Arthur Memorial, 6-1, 175, sr.; Zach Galindo. SA O'Connor, 5-9, 180, jr.; Lorenzo Joe, Abilene Cooper, 6-2, 180, jr.;

Weston King, New Braunfels, sr.; Baker Mayfield, Austin Lake Travis, 6-1, 205, sr.; Kent Myers, Sachse, 6-1. 175. jr.; Javi Obregon, McAllen Rowe, 5-9, 160, sr.; Karmer Robertson, Waco Midway, 5-10, 165, sr.; .Jordan Severt, Austin Westlake, 6-4. 218. jr.;

Robert Somborn, McKinney, 6-1, 190. sr.;Tyler Stubblefield, Lufkin, 6-4, 200, sr.;. Cody Thomas, Colleyville Heritage, 6-5, 215, sr.;Destri White, Mesquite Horn, 6-0, 185, jr.

RUNNING BACKS

Rennie Childs, Cypress Ridge, 5-10, 185, sr.; Josh Cleveland, Del Valle, 5-7, 165, sr.; Bryan Driskell, McKinney Boyd, 5-9, 170. sr.; Demarcus Felton, Spring Dekaney, 5-7, 165, jr.; Keith Ford, Cypress Ranch, 5-11, 203, sr.; Gudelio Garza, Del Rio,5-7, 170, sr.; Kade Harrington, Humble Kingwood, 5-7, 175, sr.; Kyle Hicks, Arlington Martin, 5-10, 190, sr.; Marquie Hinton, SA Stevens, 5-9, 165, jr.; Adonis Hulbert, SA Jay, 5-7, 160, sr.; Sotonye Jamabo, Plano West, 6-3, 200, soph.; B.J. Kelly, Waco Midway, 5-10, 190, sr.;Daniel McCants, Killeen,5-11, 180, jr.; Troy McCormick, Katy Mayde Creek, 5-10, 165, sr.; Jourdan McNeill, Irving MacArthur, 5-8, 180, sr.;Samaje Perine, Pflugerville Hendrickson, 5-11, 215, jr.; Jacobi Perry, Irving, 5-8, 180, sr.; Marcell Porter, Abilene, 5-9, 180, sr.; Trinton Ynclan, SA Brandeis, 5-8, 165, sr.

PLACE-KICKERS

Frank Jimenez, Harlingen South, 5-11, 180, sr.; Marc Orozco, Denton Ryan, 5-9, 180, jr.; Drew Owen, Waco Midway, 5-7, 155, sr.; Dillon Westall, SA O'Connor, 5-8, 145, sr.



DEFENSE

LINEMEN

Bubu Alvarez, Waco Midway, 5-11, 230, jr.; Zach Davies, Austin Lake Travis, 6-2, 240, jr.; Cameron Doubenmier, Clear Springs, 6-1, 240, sr.; Cody Gessler, Katy, 5-11, 240, jr.; Kerrick Huggins, Dallas Skyline, 6-4, 283, sr.;Cedric Johnson, Rowlett, 6-2, 265, jr.; Colton King, Mesquite Horn, 6-2, 250, sr.; Vili Leveni, Hurst L.D. Bell, 6-4, 220, sr.; Josh Malin, Cibolo Steele, 6-6, 255, jr.; Koda Martin, Manvel, 6-7, 235, jr.; Jordan Points, Rockwall-Heath, 6-4, 255, sr.; Jalen Porter, Longview, 5-11, 235, sr.; D'andre Roach, Round Rock Westwood, 5-10, 240, sr.; Nolan Robinson, Denton Ryan, 6-2, 190, jr.; Matthew Romar, Port Arthur Memorial, 6-2, 266, sr.; Tanner Schorp, SA Reagan,6-3, 245, sr.; Cesar Serrano, SA Southwest, 6-0, 235, sr.; Rodney Timmons, Irving, 6-2, 300, sr.; Charles Walker, South Garland, 6-4. 280, sr.; Christian Williams, Mesquite, 6-1, 220, sr.; Cornelius Williams, Longview, 5-10, 280, sr.; J. T. Williams, Denton Ryan, 6-3, 260, jr.; J.D. Waggoner, Dallas Jesuit, 6-2, 235, sr.; William Udeh, Coppell, 6-2, 225 ,sr.; Adrian Zuniga, San Benito, sr.; Gaius Vaenuku, Euless Trinity, 6-5, 260, sr.

LINEBACKERS

Tommy Chavez, Weslaco, 5-10, 180, sr.; Chavoun Childers, Waco Midway, 5-11, 220, jr.; Matthew Cody, Clear Springs, 5-11, 210, sr.;Raaquan Davis, Rockwall-Heath, 6-2, 210. sr.; Trent Hines, Killeen, 6-1, 212, sr.; Bradley Klein, Mission Sharyland, 5-8, 175, sr.; Sam Lawlis, Round Rock, 6-2, 180, sr.; Joshua Lewis, SA Brandeis, 6-0, 195, sr.; Dustin Martin, Midlothian, 5-11, 190,. sr.; Tanner Masters, Coppell, 6-0, 190, sr.; Byron Mills, SA Wagner, 5-8, 185, sr.; Trevor Myklebust, Fort Bend Austin, 6-1, 205, sr.; Nathan Prado, Harlingin, sr.; Malik Pryor, Converse Judson, 5-11, 185, jr.; Austin Pettyjohn, Colleyville Heritage, 5-6. 155, sr.; Daniel Quijas, EP Socorro, 5-9, 160, sr.; Cameron Rogers, SA Brandeis, 5-11, 216, sr.;Tyler Santellana, Belton, 5-9, 210, sr.; George Schwanenberg, Smithson Valley, 5-11, 205, sr.; Garrett Sharp, McAllen Memorial, 6-3, 215, sr.;Torean Sheppard, Longview, 5-9, 180, sr.; Tanner Taegel, Colleyville Heritage, sr.; Blake Thomas, Round Rock Westwood, 5-10, 180, sr.; Zac Whitley, Galena Park North Shore, 6-2, 220, sr.; Fabian Villarreal, Weslaco East, 5-8, 190, sr.

DEFENSIVE BACKS

Claudio Arizpe, Del Rio, 5-10, 175, sr.; Kyle Battle, Belton, 6-1, 189, sr.; William Barrow, Dallas Skyline, 5-10, 170, sr.; Reynal Caldwell, Denton Ryan, 5-7, 160, sr.; Ladamian Coney, Clear Springs, 5-11, 170, jr.;Hipolito Corporan, Houston Westside, 6-1, 190, sr.; Myles Crosby, Colleyville Heritage, 6-3, 200, sr.; Derrick Dixon, Dallas Skyline, 5-10, 180, jr.;Tre Flowers, Converse Judson, 6-3, 180, sr.; Jordan Jones, Colleyville Heritage, 6-1, 180. sr.; Austin Jupe, SA East Central, 6-2, 180, sr.; Brock Kenyon, Lake Travis, 6-1, 180, sr.; Fred Lawrence, Abilene Cooper, 5-10, 175, sr.; Cody Moncure, Fort Bend Travis, 6-2, 185, sr.; Tyler Patrick, The Woodlands, 6-0, 175, jr.; Colin Peterson, Coppell, 6-0, 165, sr.; Deric Robertson, Killeen, 180, sr.; Chiante Rome, San Antonio Wagner, 150, sr.;

Dustin Seeton, Midlothian, 5-9, 160, sr.; Tyrel Stokes, Killeen Harker Heights, 6-1, 175, sr.; Hunter Streuling, Lake Travis, sr.; Kamari Syrie, Hurst L.D. Bell, 5-11, 200, sr.; Maurice Smith, Fort Bend Dulles, 5-11, 180, sr.; Brad Watson, Round Rock Westwood, 6-0, 185, sr.; Alan Wright, SA O'Connor, 6-1, 175, sr.

PUNTERS

Ben Grogan, Arlington Martin, 5-10, 175, sr. and Steven Cantu, SA O'Connor, 5-7, 155, sr.

KICK RETURNERS

Rodney Anderson, Katy, 5-10, 170, soph.; Ladamian Coney, Clear Springs, 5-11, 170, jr.; Brian O'Bannon, Mesquite Horn, 5-8, 160, sr.; Jordan Sterns, Cibolo Steele, 6-0, 195, sr.

Back to the top ^

 
Sponsor
All-Smoaky Teams