Adjust Font Size
+  -  Reset
Advertisement
East and Central Texas H.S. Scores (September 26th-28th)
Sunday, 3rd August 2014 - 8:30PM
Thursday, September 26th-Saturday, September 28th:

Class 5-A:

District 8-5A:


*Belton 42 Harker Heights 38
*Killeen 47 Copperas Cove 38
*Waco Midway 34 Killeen Ellison 14
*Temple 37 Killeen Shoemaker 27

District 12-5A:

*Longview 69 Mesquite 17
*Mesquite Horn 48 Tyler Lee 21
*Rockwall 24 Rockwall-Heath 20

District 14-5A:

*A&M Consolidated 42 Lufkin 41
*Conroe Oak Ridge 36 Bryan 33
*The Woodlands 56 Conroe 2


Class 4-A:

District 8-4A:

*Everman 41 Burleson 38
*Crowley 42 Burleson Centennial 38
*Cleburne 28 Waco High 14
*Waco University 31 Joshua 21

District 14-4A:

Nacogdoches 24 Hallsville 21
Pine Tree 51 Lindale 21
Marshall 35 Jacksonville 28
Atlanta 32 Mount Pleasant 14
Texas High 27 Kennedale 7
Sulphur Springs 77 Corsicana 65

District 15-4A:

*Mansfield Legacy 44 Lancaster 30
*Ennis 29 Arlington Seguin 22
*Red Oak 21 Mansfield Lake Ridge 20
*Mansfield Summit 38 Waxahachie 34

District 16-4A:

John Tyler 51 Nuevo Leon, Mexico 14
Sulphur Springs 77 Corsicana 65
Marshall 35 Jacksonville 28
Pine Tree 51 Lindale 21
Nacogdoches 24 Hallsville 21
Whitehouse 63 Carthage 39

Class 3-A:

District 7-3A:

Dallas Roosevelt 42 Venus 28
Waco Connally 23 Alvarado 13
Glen Rose 59 West 37
Hico 33 Hillsboro 14
Stephenville 64 Amarillo 42

District 8-3A:

Brownwood 35 Sweetwater 30
Burnet 34 Taylor 24
Waco La Vega 37 Gatesville 26
Lampasas 35 China Spring 14
Liberty Hill 21 Wimberley 10
Fredericksburg 16 Llano 13

District 12-3A:

Frisco Lone Star 34 Anna 20
Dallas Madison 34 Bonham 13
Melissa 43 Paris 13
Nevada Community 60 F.W. Diamond Hill-Jarvis 12
Princeton 68 Bridgeport 0

District 13-3A:

Atlanta 32 Mount Pleasant 14
Melissa 43 Paris 13
Paris North Lamar 38 Quinlan Ford 24
Dallas First Baptist Academy 51 Pittsburg 42
Liberty-Eylau 27 Van 17
Jefferson 18 Pleasant Grove 13

District 14-3A:

Ferris 35 Crandall 0
Harmony 20 Rains 13
Kaufman 55 Mabank 7
Paris North Lamar 38 Quinlan Ford 24
Canton 49 Wills Point 44

District 15-3A:

Athens 35 Palestine 28
Rusk 47 Brownsboro 34
Canton 49 Wills Point 44
Kaufman 55 Mabank 7
White Oak 57 Mineola 7
Liberty-Eylau 27 Van 17

District 16-3A:

*Gilmer 52 Gladewater 14
*Chapel Hill 49 Henderson 28
*Kilgore 41 Spring Hill 12


District 17-3A:

Lampasas 35 China Spring 14
Lorena 69 Groesbeck 22
Robinson 63 Mexia 21
Waco Connally 23 Alvarado 13
Waco La Vega 37 Gatesville 26
Glen Rose 59 West 37

District 18-3A:

Madisonville 41 Diboll 12
Fairfield 44 Navasota 24
Rockdale 41 Smithville 13
Burnet 34 Taylor 24


District 19-3A:

Fairfield 44 Navasota 24
Lorena 69 Groesbeck 22
Robinson 63 Mexia 21
Athens 35 Palestine 28
Rusk 47 Brownsboro 34

District 20-3A:

Whitehouse 63 Carthage 39
Tatum 17 Center 0
Madisonville 41 Diboll 12
Troup 41 Huntington 14


Class 2-A, Division I:

District 4:

*Comanche 33 Breckenridge 15
*Clyde 48 Tuscola Jim Ned 30
*Dublin 43 Merkel 14


District 6:

*Van Alstyne 35 Caddo Mills 27
*Farmersville 51 Sunnyvale 48
*Pottsboro 28 Howe 0


District 7:

*Eustace 58 Kemp 15
*Malakoff 73 Grand Saline 0
*Winnsboro 29 Quitman 14


District 8:

*Daingerfield 26 Redwater 7
*Mount Vernon 27 Hooks 24
*New Boston 48 Queen City 6


District 9:

Harmony 20 Rains 13
Tenaha 41 Sabine 29
Jefferson 18 Pleasant Grove 13
Tatum 17 Center 0
Troup 41 Huntington 14
White Oak 57 Mineola 7

District 10:

*Kirbyville 21 Anahuac 8
*East Chambers 28 Woodville 7
*Kountze 33 Hardin 0
*Newton 64 Warren 8

District 11:

Corrigan-Camden 54 Crockett 17
Elkhart 34 Joaquin 28
Franklin 48 Austin St. Michael's 41
Alto 31 Trinity 14


District 12:

*Whitney 42 Clifton 30
*Godley 35 Maypearl 17
*Palmer 52 Red Oak Life 38


District 13:

*Cameron Yoe 57 Salado 28
*Marlin 45 Florence 0
*Troy 21 Lago Vista 7
*McGregor 42 Little River Academy 21

Class 2-A, Division II:

District 4:

Coahoma 22 Ballinger 13
Cisco 54 Stamford 14
Anson 23 Coleman 14
Colorado City 21 Reagan County 14
DeLeon 6 Hamilton 0
Seymour 49 Hawley 6

District 6:

*Corsicana Mildred 40 Blooming Grove 19
*Tolar 44 Dallas Life Oak Cliff 7
*Millsap 20 Rio Vista 0
*Scurry-Rosser 53 Rice 9

District 7:

Collinsville 43 Bells 6
Gunter 40 Alvord 7
Leonard 29 Wolfe City 13
S&S Consolidated 49 Henrietta 14
Tom Bean 24 Honey Grove 14
Muenster 59 Whitewright 6

District 8:

*Alba-Golden 26 Rivercrest 0
*Edgewood 47 Clarksville 19
*Cooper 56 Paris Chisum 0


District 9:

*Hughes Springs 43 Ore City 20
*Paul Pewitt 53 DeKalb 6
*Elysian Fields 28 Linden-Kildare 6
*Waskom 64 New Diana 33

District 10:

*Garrison 42 Arp 13
*Union Grove 29 West Rusk 27
*Winona 22 Hawkins 21


District 11:

*Rosebud-Lott 39 Bruceville-Eddy 0
*Crawford 30 Buffalo 27
*Centerville 37 Hearne 15
*Moody 38 Riesel 31

District 12:

Bryan Brazos Christian 24 Anderson-Shiro 20
Corrigan-Camden 54 Crockett 17
Deweyville 50 Hull-Daisetta 26
Groveton 58 Cross Roads 6
San Augustine 35 Hemphill 16
Normangee 34 New Waverly 28

District 14:

*Jarrell 49 Lexington 18
*Schulenburg 37 Johnson City 0
*Rogers 57 Universal City Randolph 6


Class 1-A, Division I:

District 5:

DeLeon 6 Hamilton 0
Goldthwaite 39 Mart 33
Hico 33 Hillsboro 14
Mason 56 San Saba 10
Santo 41 Perrin-Whitt 0

District 6:

Cayuga 28 Carlisle 7
Wortham 27 Itasca 24
Groveton 58 Cross Roads 6


District 7:

Celeste 45 Blue Ridge 28
Chico 43 Gainesville State School 20
Collinsville 43 Bells 6
Jacksboro 20 Lindsay 3
Cumby 36 Trenton 0
Nocona 49 Valley View 21

District 8:

Celeste 45 Blue Ridge 28
Tom Bean 24 Honey Grove 14
Quinlan Boles 35 Detroit 14
Harleton 28 Simms Bowie 12
Leonard 29 Wolfe City 13

District 9:

Beckville 48 Cushing 8
Maud 48 Big Sandy 38
Harleton 28 Simms Bowie 12
Elkhart 34 Joaquin 28
Cayuga 28 Carlisle 7
Timpson 52 Burkeville 6

District 10:

Alto 31 Trinity 14
Beckville 48 Cushing 8
Leon 42 Grapeland 6
San Augustine 35 Hemphill 16
Shelbyville 40 Overton 6


District 11:

Colmesneil 69 Mount Enterprise 34
Deweyville 50 Hull-Daisetta 26
Iola 31 Bryan St. Joseph 14
West Hardin 36 Evadale 20

District 12:

Bremond 62 Axtell 14
Bosqueville 54 Dawson 0
Leon 42 Grapeland 6
Goldthwaite 39 Mart 33
Hubbard 66 Valley Mills 0

District 13:

Flatonia 24 Ganado 14
Holland 45 Temple Central Texas Christian 13
Thorndale 52 Granger 0
Shiner 45 Thrall at Shiner 0
Hallettsville 49 Weimar 0

Class 1-A, Division II:

District 9:

Bosqueville 54 Dawson 0
McKinney Christian 51 Frost 20
Hubbard 66 Valley Mills 0
Bartlett 27 Meridian 0
Wortham 27 Itasca 24

District 10:

Cumby 36 Trenton 0
Quinlan Boles 35 Detroit 14
Tyler All Saints 32 Union Hill 14
Maud 48 Big Sandy 38
Shelbyville 40 Overton 6

District 11:

Timpson 52 Burkeville 6
West Hardin 36 Evadale 20
Colmesneil 69 Mount Enterprise 34
Beaumont Legacy Christian 24 Sabine Pass 8
Tenaha 41 Sabine 29

District 12:

Bremond 62 Axtell 14
Chilton 20 Milano 6
Normangee 34 New Waverly 28


District 13:

Bartlett 27 Meridian 0
Thorndale 52 Granger 0
Chilton 20 Milano 6


Six-Man, Division I:

District 11:

Blum 52 Penelope 6
Bynum 47 Covington 0
Gholson 56 Kopperl 6

District 12:

Greenville Phoenix 56 Irving Universal Academy 6
Mineral Wells Community 53 Saint Jo 34
Ladonia Fannindel 71 Savoy 58

District 13:

Abbott 76 Trinidad 44
Milford 64 Aquilla 14
Mount Calm 62 Avalon 56
Bynum 47 Covington 0

District 14:

Waco Methodist Children's Home 65 Buckholts 26
Coolidge 59 Fruitvale 14
Mount Calm 62 Avalon 56
Blum 52 Penelope 6

District 15:

Greenville Christian 38 Campbell 33
Bloomburg 59 Longview Trinity School of Texas 14
Coolidge 59 Fruitvale 14
Ladonia Fannindel 71 Savoy 58


District 16:

Alvin Livings Stone Christian 49 Houston Pro Vision Academy 47
Chester 56 Conroe Covenant 31
Huntsville Alpha Omega 54 High Island 8


Six-Man, Division II:

District 13:

Blackwell 48 Blanket 34
Brownwood Victory Life 45 Brookesmith 25
Mullin 80 Lometa 73
Richland Springs 58 San Antonio FEAST Home School 33

District 14:

Zephyr 63 Stephenville Huston Academy 6
Iredell 51 Oglesby 6
Williamson County Home School 56 Prairie Lea 6


District 15:

Cranfills Gap 67 Sidney 40
Iredell 51 Oglesby 6


District 16:

Calvert 50 Waco Live Oak 49
Tyler HEAT 56 Karnack 8
Milford 64 Aquilla 14
Abbott 76 Trinidad 44

TAPPS/Private/Independent:

Division II:

Division II, District 1:

*Fort Worth Christian 34 Arlington Grace Prep 6
*Waco Reicher 55 Arlington Pantego Christian 42
*Midland Christian 61 Fort Worth Southwest Christian 0


Division II, District 2:

*Brook Hill 24 T.K. Gorman 22
*Carrollton Prince of Peace 40 Dallas Shelton School 22
*Dallas Parish Episcopal 19 Cedar Hill Trinity Christian 12
*Dallas Christian School 50 Tyler Grace Community 6

Division III:

Division III, District 4:

Marble Falls Faith Academy 28 Schertz John Paul II 21
Holland 45 Temple Central Texas Christian 13
Austin St. Dominic Savior 42 Temple Holy Trinity 28

11-Man, Independent:

Brock 55 Winters 13
Stafford 55 Houston Kipp Academy 0
Clint 35 Tornillo 6
Tyler All Saints 32 Union Hill 14


TAPPS, Six-Man:

Division I District 3:

Bellville Faith Academy 66 Cedar Park Summit Christian 18
Red Oak Ovilla Christian 28 Waco Vanguard College Prep 19
Round Rock Christian 68 Killeen Memorial Christian 7
Austin Veritas Academy 68 Kerrville Our Lady of the Hills 40
Austin Hill Country, Bye
New Braunfels Christian, Bye

Division II, District 3:

Heath Fulton Academy 73 Irving Faustina Academy 28

T-CAL, Division II, District 1:

Stephenville Home School 54 Willow Park/Aledo Trinity 8
Joshua Johnson County 78 Marshall Christian Academy 29

T-CAL, Division II, District 2:

Joshua Johnson County 78 Marshall Christian Academy 29
Tyler HEAT 56 Karnack 8
Tyler Kings Academy 32 Athens Christian Prep 6

T-CAL, Six-Man, Independent:

Tyler Kings Academy 32 Athens Christian Prep 6
Round Rock Christian 68 Killeen Memorial Christian 7

Six-Man, Independent, TAIAO:

Fort Bend Chargers Home School 52 Victoria Home School 6
Temple Centex Home School 57 Waco Parkview Christian Academy 7

T-CAL, Division I:

Williamson County Home School 56 Prairie Lea 6
Calvert 50 Waco Live Oak 49
Waco Methodist Children's Home 65 Buckholts 26

Back to the top ^

 
Sponsor
Namecheap.com