Adjust Font Size
+  -  Reset
Advertisement
East and Central Texas H.S. Schedule (October 3rd-5th)
Sunday, 3rd August 2014 - 8:30PM
East and Central Texas H.S. Schedule (October 3rd-5th)

Class 5-A:

District 8-5A:

*Belton 34 Killeen Ellison 26
*Waco Midway 63 Temple 43
*Harker Heights 34 Killeen 28
*Copperas Cove 63 Killeen Shoemaker 41

District 12-5A:

*Mesquite 39 Rockwall-Heath 19
*Mesquite Horn 49 Rockwall 32
*North Mesquite 31 Tyler Lee 22
Longview, Bye

District 14-5A:

*The Woodlands 24 A&M Consolidated 7
*Conroe 21 Bryan 14
*Conroe Oak Ridge 21 College Park 14
Lufkin, Bye

Class 4-A:

District 8-4A:

*Waco High 30 Burleson 26
*Burleson Centennial 42 Waco University 14
*Cleburne 52 Joshua 0
*Crowley 42 Everman 38

District 10-4A:

*Carrollton Creekview 20 Carrollton Smith 13
*Mesquite Poteet 40 Forney 3
*Highland Park 56 North Forney 3
*West Mesquite 35 Terrell 0

District 13-4A:

*Denison 42 Sherman 24
*Lucas Lovejoy 48 Greenville 7
*McKinney North 42 Royse City 13
*East Wylie 35 Wylie 28

District 14-4A:

Nacogdoches 45 Pine Tree 14
Texas High 13 Natchitoches, La. 0
Hallsville, Bye
Mount Pleasant, Bye
Marshall, Bye
Sulphur Springs, Bye

District 15-4A:

*Arlington Seguin 29 Mansfield Summit 28
*Ennis 62 Mansfield Lake Ridge 14
*Lancaster 42 Waxahachie 34
*Mansfield Legacy 49 Red Oak 35

District 16-4A:

Nacogdoches 45 Pine Tree 14
Corsicana, Bye
Jacksonville, Bye
Lindale, Bye
John Tyler, Bye
Whitehouse, Bye

Class 3-A:

District 7-3A:

Alvarado 31 Decatur 27
Fairfield 55 Glen Rose 7
Rockdale 59 Hillsboro 7
Venus 48 F.W. Diamond Hill-Jarvis 6
Stephenville, Bye

District 8-3A:

Brownwood, Bye
Burnet, Bye
Gatesville, Bye
Lampasas, Bye
Liberty Hill, Bye
Llano, Bye

District 12-3A:

Melissa 56 Lubbock Estacado 28
Ferris 49 Anna 29
Quinlan Ford 21 Bonham 19
Rains 40 Nevada Community 28
Princeton 56 Wills Point 14

District 13-3A:

Palestine 32 Pittsburg 0
Atlanta, Bye
Paris, Bye
North Lamar, Bye
Liberty -Eylau, Bye
Pleasant Grove, Bye

District 14-3A:

Crandall 49 Wilmer-Hutchins 18
Rains 40 Nevada Community 28
Mexia 27 Kaufman 17
Quinlan Ford 21 Bonham 19
Princeton 56 Wills Point 14

District 15-3A:

Athens, Bye
Brownsboro, Bye
Canton, Bye
Mabank, Bye
Mineola, Bye
Van, Bye

District 16-3A:

*Kilgore 49 Bullard 7
*Gilmer 56 Chapel Hill 28
*Gladewater 41 Spring Hill 10
Henderson, Bye

District 17-3A:

China Spring, Bye
Lorena, Bye
Robinson, Bye
Waco Connally, Bye
Waco La Vega, Bye
West, Bye

District 18-3A:

Giddings 34 Caldwell 7
Madisonville 56 Huntington 8
Navasota 43 Austin McCallum 14
Rockdale 59 Hillsboro 7
La Vernia 30 Taylor 16

District 19-3A:

Fairfield 55 Glen Rose 7
Groesbeck 30 Palestine Westwood 13
Mexia 27 Kaufman 17
Palestine 32 Pittsburg 0
Carthage 44 Rusk 7

District 20-3A:

Carthage 44 Rusk 7
Corrigan-Camden 35 Center 33
Tatum 48 Diboll 0
Madisonville 56 Huntington 8
Jasper 49 Bridge City 7

Class 2-A, Division I:

District 4:

*Clyde 7 Breckenridge 6
*Comanche 21 Merkel 7
*Eastland 62 Tuscola Jim Ned 34
Dublin, Bye

District 6:

*Caddo Mills 41 Sunnyvale 40
*Van Alstyne 24 Commerce 17
*Pottsboro 24 Farmersville 17
Howe, Bye

District 7:

*Malakoff 54 Eustace 10
*Quitman 41 Grand Saline 0
*Lone Oak 49 Kemp 20
Winnsboro, Bye

District 8:

*Daingerfield 40 New Boston 13
*Queen City 25 Hooks 20
*Mount Vernon 15 Prairiland 12
*Redwater 43 Simms Bowie 28

District 9:

Tatum 48 Diboll 0
Harmony, Bye
Sabine, Bye
Jefferson, Bye
Troup, Bye
White Oak, Bye

District 10:

*Anahuac 55 Hardin 19
*East Chambers 52 Warren 0
*Newton 45 Kirbyville 8
*Kountze 25 Woodville 0

District 11:

Groesbeck 30 Palestine Westwood 13
Teague 53 Waco Reicher 20
Crockett, Bye
Elkhart, Bye
Franklin, Bye
Trinity, Bye

District 12:

*Clifton 35 Red Oak Life 21
*Godley 28 Whitney 26
*Grandview 36 Maypearl 0
Palmer, Bye

District 13:

*Cameron Yoe 41 Little River-Academy 10
*Troy 48 Florence 6
*McGregor 27 Lago Vista 21 (2-OT)
*Marlin 41 Salado 31

Class 2-A, Division II:

District 4:

Ballinger, Bye
Cisco, Bye
Coleman, Bye
Colorado City, Bye
Hamilton, Bye
Hawley, Bye

District 6:

*Blooming Grove 29 Rice 17
*Corsicana Mildred 61 Rio Vista 8
*Scurry-Rosser 63 Dallas Life Oak Cliff 7
*Tolar 48 Millsap 7

District 7:

Bells, Bye
Gunter, Bye
Leonard, Bye
S&S Consolidated, Bye
Tom Bean, Bye
Whitewright, Bye

District 8:

*Alba-Golden 51 Paris Chisum 23
*Edgewood 62 Rivercrest 6
*Cooper 75 Como-Pickton 0
Clarksville, Bye

District 9:

*Linden-Kildare 44 DeKalb 23
*Elysian Fields 35 Ore City 7
*Hughes Springs 46 New Diana 14
*Waskom 40 Paul Pewitt 34

District 10:

*Arp 33 West Rusk 14
*Frankston 47 Union Grove 7
*Garrison 34 Hawkins 0
Winona, Bye

District 11:

*Bruceville-Eddy 44 Riesel 22
*Buffalo 41 Moody 20
*Crawford 27 Centerville 7
*Rosebud-Lott 27 Hearne 19

District 12:

Corrigan-Camden 35 Center 33
Deweyville 57 West Hardin 14
Anderson-Shiro, Bye
Groveton, Bye
Hemphill, Bye
New Waverly, Bye

District 14:

*Rogers 40 Blanco 20
*Jarrell 40 Johnson City 39
*Schulenburg 63 Universal City Randolph 14
Lexington, Bye

Class 1-A, Division I:

District 5:

DeLeon 55 Abilene Wind 0
(Goldthwaite 33 Winters 7
Hico 47 Italy 13
Thorndale 49 San Saba 10
Santo 55 Petrolia 12

District 6:

Dallas Home School AA 55 Dallas Gateway Charter 46
Hubbard 50 Kerens 20
Hico 47 Italy 13
Cayuga, Bye
Itasca, Bye
Cross Roads, Bye

District 7:

Collinsville 48 Wolfe City 16
Blue Ridge, Bye
Chico, Bye
Lindsay, Bye
Trenton, Bye
Valley View, Bye

District 8:

Detroit 27 Celeste 20
Maud 58 Honey Grove 18
Quinlan Boles 34 Cumby 7
Redwater 43 Simms Bowie 28
Collinsville 48 Wolfe City 16

District 9:

Carlisle 45 Overton 0
Mount Enterprise 20 Timpson 14
Beckville, Bye
Big Sandy, Bye
Harleton, Bye
Joaquin, Bye

District 10:

West Sabine 66 Burkeville 0
Tenaha 21 San Augustine 15
Alto, Bye
Cushing, Bye
Grapeland, Bye
Shelbyville, Bye

District 11:

Colmesneil 55 Sabine Pass 0
Halletsville Sacred Heart 42 Hull-Daisetta 21
Deweyville 57 West Hardin 14
Iola, Bye

District 12:

Axtell 46 Wortham 12
Bremond 41 Bosqueville 14
Leon 14 Lovelady 6
Mart 28 Chilton 14
Meridian 19 Valley Mills 6

District 13:

Flatonia 14 Burton 13
Holland 48 Temple Holy Trinity 8
Thorndale 49 San Saba 10
Thrall 48 Somerville 6
Shiner 20 Weimar 7

Class 1-A, Division II:

District 9:

Hubbard 50 Kerens 20
Normangee 52 Dawson 7
Perrin-Whitt 20 Frost 16
Meridian 19 Valley Mills 6
Axtell 46 Wortham 12

District 10:

Quinlan Boles 34 Cumby 7
Detroit 27 Celeste 20
Maud 58 Honey Grove 18
Carlisle 45 Overton 0
Union Hill, Bye

District 11:

West Sabine 66 Burkeville 0
Evadale 45 Beaumont Legacy Christian 0
Mount Enterprise 20 Timpson 14
Colmesneil 55 Sabine Pass 0
Tenaha 21 San Augustine 15

District 12:

Bremond 41 Bosqueville 13
Mart 28 Chilton 14
Leon 14 Lovelady 6
Normangee 52 Dawson 7

[b][u]District 13:

Flatonia 14 Burton 13
Snook 35 Temple Central Texas Christian 8
Thrall 48 Somerville 6
Bartlett, Bye
Granger, Bye
Milano, Bye

Class Six-Man, Division I:

District 11:

Blum 61 Aquilla 50
Morgan 66 Covington 6
Kopperl 36 Oglesby 30
Richland Springs 68 Walnut Springs 55

District 12:

Irving Universal Academy 27 Melissa CHANT 12
Saint Jo 72 Forestburg 26
Savoy, Bye

District 13:

Trinidad 71 Avalon 23
Calvert 47 Abbott 36
Blum 61 Aquilla 50
Bynum 65 Penelope 18

District 14:

Buckholts 58 Seguin Lifegate Christian 56
Waco Methodist Children's Home 74 Coolidge 33
Milford 62 Mount Calm 14
Bynum 65 Penelope 18

District 15:

Campbell 29 Rockwall Heritage Christian 28
Apple Springs 73 Fruitvale 28
Ladonia Fannindel 53 Bowie Gold-burg 6
Leverett's Chapel 33 Tyler Kings Academy 8
Bloomburg, Bye

District 16:

Apple Springs 73 Fruitvale 28
Jonesboro 73 Oakwood 28
Chester, Bye
High Island, Bye

Class Six-Man, Division II:

District 13:

Blanket 52 Rochelle 50
May 46 Brookesmith 0
Zephyr 62 Mullin 54
Richland Springs 68 Walnut Springs 52

District 14:

Cherokee 86 Valera Panther Creek 43
Kopperl 36 Oglesby 30
Prairie Lea 39 Austin Veritas J.V. 19
Star, Bye

District 15:

Stephenville Home School 68 Iredell 40
Lingleville 103 Cranfills Gap 79
Jonesboro 73 Oakwood 28
Morgan 66 Covington 6

District 16:

Trinidad 71 Avalon 23
Karnack 58 Marshall Christian Academy 39
Calvert 47 Abbott 36
Milford 62 Mount Calm 14

TAPPS/Independent/Private:

TAPPS:

Division II, District 1:

*Midland Christian 48 Arlington Grace Prep 0
*Fort Worth Southwest Christian 42 Arlington Pantego Christian 26
*Fort Worth Christian 14 Grapevine Faith Christian 7
Teague 53 Waco Reicher 20

Division II, District 2:

*Bullard Brook Hill 42 Dallas Shelton School 0
*T.K. Gorman 45 *Carrollton Prince of Peace 14
*Tyler Grace Community 49 Cedar Hill Trinity Christian 25
*Dallas Christian School 21 Dallas Parish Episcopal 0

Division III, District 4:

Marble Falls Faith Academy 49 San Antonio St. Gerard 8
Snook 35 Temple Central Texas Christian 8
Holland 48 Temple Holy Trinity 8
Austin Texas School for the Deaf, Bye

11-Man, Independent:

Garland Christian 48 Tyler All Saints 27

TAPPS/Six-Man:

Division I, District 3:

Fredericksburg Heritage School 52 New Braunfels Christian 20
Cedar Park Summit Christian 55 Killeen Memorial Christian 6
Austin Veritas Academy, Bye
Round Rock Christian, Bye
Sugar Land Logos Prep, Bye
Waco Vanguard College Prep, Bye

Division II, District 3:

Heath Fulton Academy 64 Dallas Covenant JV 21
Longview Trinity School of Texas, Bye

T-CAL, Division II, District 2:

Karnack 58 Marshall Christian Academy 39
Tyler HEAT 92 Greenville Phoenix 42
Leverett's Chapel 33 Tyler Kings Academy 8

T-CAL, Division II, District 4:

Bastrop Tribe Consolidated 56 Victoia Home School 12
Crosby Victory in Praise 50 Bryan Victory Academy 48
Waco Parkviw Christian 68 Lockhart Lighthouse Christian 67

T-CAL, Six-Man, Independent:

Carrollton Christian Academy 60 Athens Christian Academy 24
Sanderson 54 El Paso Home School 6
Cedar Park Summit Christian 55 Killeen Memorial Christian 6

Six-Man, Independent, TAIAO:

Temple Centex Home School 36 Brazos Christian Athletic League 32
Waco Parkview Christian 68 Lockhart Lighthouse Christian 67

T-CAL, Six-Man:

Division I:


Tyler HEAT 92 Greenville Phoenix 42
Waco Live Oak 56 Gordon 42
Waco Methodist Children's Home 74 Coolidge 33

Back to the top ^

 
Sponsor
Namecheap.com