Adjust Font Size
+  -  Reset
Advertisement
East and Central Texas H.S. Schedule (October 10th-12th)
Sunday, 3rd August 2014 - 8:30PM
East and Central Texas H.S. Schedule (October 10th-12th)

Class 5-A:

District 8-5A:


*Temple 54 Belton 20
*Waco Midway 42 Copperas Cove 39 (OT)
*Killeen Shoemaker 34 Killeen 20
*Harker Heights 38 Killeen Ellison 20

District 12-5A:

*Longview 42 Rockwall-Heath 10
*Mesquite 31 Mesquite Horn 17
*North Mesquite 42 Rockwall 10
Tyler Lee Open

District 14-5A:

*The Woodlands 31 Lufkin 13
*A&M Consolidated 56 Bryan 20
*College Park 48 Conroe 28
Conroe Oak Ridge Open

Class 4-A:

District 8-4A:

*Burleson 28 Cleburne 20
*Burleson Centennial 44 Joshua 14
*Crowley 52 Waco High 21
*Everman 44 Waco University 14

District 13-4A:

*Denison 34 Royse City 10
*Wylie 58 Greenville 10
*McKinney North 48 Lucas Lovejoy 45
*Wylie East 38 Sherman 14

District 14-4A:

*Hallsville 48 Marshall 23
*Texas High 45 Pine Tree 14
*Sulphur Springs 63 Mount Pleasant 28

District 15-4A:

*Arlington Seguin 48 Lancaster 42
*Ennis 30 Red Oak 23
*Mansfield Summit 35 Mansfield Lake Ridge 28
*Mansfield Legacy 51 Waxahachie 30

District 16-4A:

*John Tyler 51 Corsicana 22
*Whitehouse 63 Lindale 7
*Nacogdoches 31 Jacksonville 0

Class 3-A:

District 7-3A:

*Alvarado 58 Hillsboro 21
*Stephenville 56 Glen Rose 22
Venue, Bye

District 8-3A:

*Brownwood 36 Burnet 31
*Gatesville 45 Lampasas 27
*Liberty Hill 54 Llano 21

District 12-3A:

*Anna 45 Nevada Community 29
*Princeton 55 Bonham 12
Melissa, Bye

District 13-3A:

*Paris 41 Atlanta 20
*Pittsburg 30 North Lamar 20
*Liberty-Eylau 56 Pleasant Grove 7

District 14-3A:

*Kaufman 34 Rains 13
*Quinlan Ford 49 Wills Point 29
Crandall, Bye

District 15-3A:

*Athens 50 Canton 26
*Mabank 17 Brownsboro 6
*Van 50 Mineola 14

District 16-3A:

*Gilmer 64 Henderson 7
*Bullard 21 Gladewater 14
*Chapel Hill 49 Spring Hill 14
Kilgore, Bye

District 17-3A:

*Waco La Vega 43 China Spring 40
*Waco Connally 34 Lorena 28
*Robinson 57 West 6

District 18-3A:

*Navasota 49 Madisonville 0
*Rockdale 42 Taylor 21
Caldwell, Bye

District 19-3A:

*Fairfield 61 Rusk 0
*Mexia 42 Groesbeck 28
Palestine, Bye

District 20-3A:

*Carthage 55 Huntington 6
*Center 34 Diboll 7
Jasper 21 College Station 16 (Non-District)

Class 2-A, Division I:

District 4:

*Eastland 59 Breckenridge 14
*Clyde 42 Merkel 6
*Comanche 61 Dublin 14
Tuscola Jim Ned, Bye

District 6:

*Pottsboro 62 Caddo Mills 61
*Sunnyvale 31 Commerce 21
*Farmersville 55 Howe 13
Van Alstyne, Bye

District 7:

*Quitman 21 Eustace 0
*Winnsboro 78 Grand Saline 21
*Lone Oak 45 Malakoff 27
Kemp, Bye

District 8:

*Daingerfield 41 Hooks 0
*New Boston 28 Redwater 7
*Queen City 26 Prairiland 7
Mount Vernon, Bye

District 9:

*Harmony 57 Sabine 26
*Troup 41 Jefferson 9
*Tatum 42 White Oak 21

District 10:

*Anahuac 28 Woodville 27
*Newton 43 East Chambers 24
*Kirbyville 43 Hardin 2
*Kountze 52 Warren 0

District 11:

*Elkhart 35 Crockett 14
*Franklin 42 Palestine Westwood 0
*Teague 57 Trinity 6

District 12:

*Clifton 29 Palmer 27
*Godley 63 Red Oak Life 28
*Grandview 74 Whitney 27
Maypearl, Bye

District 13:

*Lago Vista 27 Cameron Yoe 20
*Salado 34 Florence 12
*Marlin 33 Little River-Academy 28
*McGregor 38 Troy 27

Class 2-A, Division II:

District 4:

*Ballinger 7 Colorado City 0
*Cisco 64 Hawley 12
*Coleman 45 Hamilton 18

District 6:

*Blooming Grove 20 Dallas Life Oak Cliff 0
*Corsicana Mildred 70 Millsap 14
*Rice 34 Rio Vista 22
*Scurry-Rosser 41 Tolar 14

District 7:

*Gunter 48 Bells 7
*Leonard 63 Whitewright 24
*S&S Consolidated 42 Tom Bean 21

District 8:

*Alba-Golden 53 Como-Pickton 0
*Clarksville 49 Rivercrest 0
*Edgewood 73 Paris Chisum 24
Cooper, Bye

District 9:

*Elysian Fields 57 DeKalb 13
*Hughes Springs 14 Paul Pewitt 13
*Waskom 56 Linden-Kildare 24
*New Diana 41 Ore City 15

District 10:

*Arp 49 Frankston 19
*Garrison 46 Winona 0
*Hawkins 28 West Rusk 24
Union Grove, Bye

District 11:

*Buffalo 38 Bruceville-Eddy 16
*Centerville 52 Rosebud-Lott 32
*Crawford 48 Moody 6
*Hearne 45 Riesel 7

District 12:

*Anderson-Shiro 44 Hemphill 14
*Corrigan-Camden 62 Deweyville 34
*Groveton 36 New Wavlery 32

District 14:

*Schulenburg 35 Blanco 20
*Jarrell 35 Universal City Randolph 28
*Lexington 53 Johnson City 34
Rogers, Bye

Class 1-A, Division I:

District 5:

*Goldthwaite 28 Hico 21
*Santo 48 San Saba 35
DeLeon, Bye

District 6:

*Cayuga 45 Kerens 24
*Cross Roads 36 Dallas Gateway Charter 16
*Italy 46 Itasca 6

District 8:

*Celeste 14 Quinlan Boles 13
*Wolfe City 40 Honey Grove 20
Simms Bowie, Bye

District 9:

*Beckville 24 Big Sandy 20
*Harleton 20 Timpson 12
*Carlisle 36 Joaquin 8

District 10:

*Alto 45 Cushing 0
*San Augustine 50 Grapeland 14
*West Sabine 52 Shelbyville 20

District 11:

Colmesneil 55 Tyler All Saints 18
Normangee 48 Hull-Daisetta 47
Bremond 49 Iola 6
Lovelady 59 West Hardin 7

District 12:

*Bosqueville 42 Axtell 20
*Valley Mills 28 Leon 18
Mart, Bye

District 13:

*Flatonia 34 Holland 7
*Thorndale 28 Weimar 22
Thrall, Bye

Class 1-A, Division II:

District 9:

*Hubbard 66 Frost 0
*Meridian 20 Wortham 15
Dawson, Bye

District 10:

*Overton 28 Cumby 21
*Detroit 47 Union Hill 0
Maud, Bye

District 11:

*Mount Enterprise 64 Burkeville 6
*Tenaha 66 Sabine Pass 0
Evadale, Bye

District 12:

Chilton 48 Austin St. Dominic Savio 7
Bremond 49 Iola 6
Lovelady 59 West Hardin 7
Normangee 48 Hull-Daisetta 47

District 13:

*Bartlett 62 Somerville 14
*Burton 28 Milano 18
*Snook 50 Granger 22

Six-Man, Division I:

District 11:

Walnut Springs 81 Cranfills Gap 36
Blum 66 Coolidge 42
Iredell 53 Covington 6
Kopperl, Bye

District 12:

Savoy 30 Forestburg 28 (OT)
Dallas Academy 70 Irving Universal Academy 51
Saint Jo, Bye

District 13:

Avalon 62 Gholson 14
Jonesboro 63 Abbott 36
Milford 48 Bynum 0
Aquilla, Bye

District 14:

Trinidad 56 Penelope 8
Buckholts 59 Prairie Lea 0
Blum 66 Coolidge 42
Mount Calm, Bye

District 15:

*Leverett's Chapel 64 Bloomburg 16
*Ladonia Fannindel 61 Campbell 42
Fruitvale, Bye

District 16:

Orange Community Christian 81 Chester 44
Apple Springs 72 Karnack 22
Katy Faith West Academy 44 High Island 36
Oakwood 120 Heath Fulton Academy 103

Six-Man, Division II:

District 13:

Ranger JV @ Mullin (Saturday)
Blanket 48 Rising Star 14
Strawn 52 Brookesmith 7
Richland Springs, Bye

District 14:

Cherokee 64 Lohn 13
Oglesby 60 Evant 48
Buckholts 59 Prairie Lea 0
Star, Bye

District 15:

Walnut Springs 81 Cranfills Gap 36
Iredell 66 Covington 42
Jonesboro 63 Abbott 36
Morgan 62 Moran 28

District 16:

Trinidad 56 Penelope 8
Apple Springs 72 Karnack 22
Milford 48 Bynum 0
Calvert, Bye

TAPPS/Private/Independent:

Division II, District 1:

*Arlington Grace Prep 21 Arlington Pantego Christian 7
*Midland Christian 62 Grapevine Faith Christian 0
*Waco Reicher 55 Fort Worth Southwest Christian 28
Fort Worth Christian 35 Brock 14

Division II, District 2:

*Brook Hill 47 Cedar Hill Trinity Christian 27
*Dallas Christian 49 Carrollton Prince of Peace 0
*Dallas Parish Episcopal 51 Tyler T.K. Gorman 25
*Tyler Grace Community 48 Dallas Shelton School 0

TAPPS/Six-Man:

Division III, District 4:

Northside Montgomery H.S. @ Temple Central Texas Christian
*Marble Falls Faith Academy 53 Temple Holy Trinity 7
Austin Texas School for the Deaf

T-CAL, Six-Man, Independent:

Colmesneil 55 Tyler All Saints 18

T-CAL:

Six-Man, Division I, District 3:

*Austin Hill Country 51 Cedar Park Summit Christian 6
*Austin Veritas Academy 52 Waco Vanguard College Prep 0
*Round Rock Christian 20 New Braunfels Christian 12

Six-Man, Division II, District 3:

Killeen Memorial Christian 55 Longview Trinity School of Texas 50
Oakwood 120 Heath Fulton Academy 103

T-CAL, Six-Man, Division II, District 2:

*Tyler HEAT 53 Marshall Christian Academy 8
Greenville Phoenix 84 Denton Calvery 42

T-CAL, Six-Man, Independent:

Killeen Memorial Christian 55 Longview Trinity School of Texas 50
F.W. THESA Home School 59 Athens Christian Prep 13
El Paso Home School, Bye

Six-Man, Independent, TAIAO:

Brazos Christian Athletic League 30 Williamson County Home School 26
Grandbury Cornerstone Christian 63 Dallas Invision 18
Austin NYOS Charter School 46 North Waco Baptist HS 0
Melissa CHANT, Bye
Temple Centex Home School, Bye

T-CAL, Division I, Division I:

Brazos Christian Athletic League 30 Williamson County Home School 26
Greenville Phoenix 84 Denton Calvary 42
Waco Methodist Children's Home 54 Waco Live Oak 38
Bryan Allen Academy 57 Bryan Christian Home School 0

Back to the top ^

 
Sponsor
Namecheap.com