Adjust Font Size
+  -  Reset
Advertisement
East and Central Texas H.S. Schedule (11/8-11/10)
Sunday, 3rd August 2014 - 8:30PM
East and Central Texas H.S. Schedule
Thursday, November 7th-Saturday, November 9th:


Class 5-A:

District 3-5A:

*Arlington 61 North Crowley 7
*Arlington Martin 47 Arlington Bowie 18
*Arlington Lamar 70 Fort Worth Paschal 21
*Arlington Sam Houston 42 Weatherford 34

District 4-5A:

*Justin Northwest 26 Keller Central 22
*Southlake Carroll 65 Haltom 7
*Fort Worth Richland 30 Keller 23
*Keller Fossil Ridge 48 Keller Timber Creek 20

District 7-5A:

*DeSoto 54 Mansfield 14
*Cedar Hill 40 Midlothian 14
*Duncanville 9 Mansfield Timberview 7
*South Grand Prairie 48 Grand Prairie 14

District 8-5A:

*Waco Midway 63 Belton 33
*Copperas Cove 45 Harker Heights 23
*Temple 63 Killeen 45
*Killeen Shoemaker 34 Killeen Ellison 9

District 12-5A:

*Longview 41 Rockwall 7
*Mesquite Horn 34 North Mesquite 31
*Rockwall Heath 21 Tyler Lee 7
Mesquite, Bye

District 14-5A:

*College Park 20 Bryan 17
*Lufkin 42 Conroe 14
*The Woodlands 46 COnroe Oak Ridge 21
A&M Consolidated, Bye

Class 4-A:

District 6-4A:

*Saginaw Boswell 60 Fort Worth Chisholm Trail 6
*Fort Worth Dunbar 34 Saginaw 21
*Fort Worth Eastern Hills 50 Fort Worth Carter-Riverside 20
*Birdville 55 Fort Worth Polytechnic 7
Fort Worth North Side, Bye

District 7-4A:

*Aledo 66 Fort Worth Trimble Tech 10
*Fort Worth Southwest 55 Fort Worth South Hills 42
*Fort Worth O.D. Wyatt 61 Fort Worth Western Hills 48
*Granbury 37 Fort Worth Arlington Heights 30

District 8-4A:

*Burleson 28 Burleson Centennial 25
*Cleburne 38 Waco University 14
*Crowley 53 Joshua 0
*Waco High 34 Everman 7

District 13-4A:

*McKinney 49 Denison 37
*Sherman 59 Greenville 42
*Lucas Lovejoy 47 Wylie 44
*Wylie 51 Royse City 3

District 14-4A:

*Texas High 21 Hallsville 7
*Mount Pleasant 49 Pine Tree 34
*Sulphur Springs 47 Marshall 28

District 15-4A:

*Red Oak 35 Arlington Seguin 34
*Ennis 61 Waxahachie 28
*Mansfield Summit 29 Lancaster 27
*Mansfield Legacy 64 Mansfield Lake Ridge 28

District 16-4A:

*Whitehouse 55 John Tyler 54
*Corsicana 48 Jacksonville 30
*Nacogdoches 47 Lindale 28

Class 3-A:

District 7-3A:

*Alvarado 54 Venus 6
*Glen Rose 41 Hillsboro 26
Stephenville, Bye

District 8-3A:

*Llano 40 Brownwood 38
*Burnet 42 Lampasas 28
*Liberty Hill 24 Gatesville 21

District 12-3A:

*Melissa 40 Anna 21
*Princeton 61 Nevada Community 0
Bonham, Bye

District 13-3A:

*Atlanta 49 Pittsburg 14
*Paris 48 Liberty-Eylau 20
*Pleasant Grove 52 Paris North Lamar 21

District 14-3A:

*Crandall 31 Quinlan Ford 7
*Wills Point 41 Rains 34
Kaufman, Bye

District 15-3A:

*Athens 56 Brownsboro 13
*Van 35 Canton 21
*Mineola 42 Mabank 28

District 16-3A:

*Spring Hill 35 Bullard 7
*Kilgore 34 Gilmer 29
*Gladewater 49 Henderson 42

District 17-3A:

*Lorena 55 China Spring 41
*Waco La Vega 54 Robinson 33
*Waco Connally 41 West 27

District 18-3A:

*Rockdale 69 Caldwell 21
*Navasota 41 Taylor 20
Madisonville, Bye

District 19-3A:

*Fairfield 54 Palestine 0
*Mexia 41 Rusk 6
Groesbeck, Bye

District 20-3A:

*Jasper 52 Center 14
*Diboll 41 Huntington 6
Carthage, Bye

Class 2-A, Division I:

District 4:

*Breckenridge 41 Dublin 24
*Eastland 25 Clyde 16
*Comanche 26 Tuscola Jim Ned 18
Merkel, Bye

District 6:

*Caddo Mills 40 Commerce 20
*Van Alstyne 35 Farmersville 24
*Sunnyvale 41 Howe 6
Pottsboro, Bye

District 7:

*Eustace 26 Lone Oak 22
*Kemp 43 Grand Saline 16
*Malakoff 56 Winnsboro 8
Quitman, Bye

District 8:

*Hooks 39 Prairiland 30
*New Boston 33 Mount Vernon 14
*Queen City 15 Redwater 14
Daingerfield, Bye

District 9:

*Tatum 35 Harmony 23
*Troup 40 Sabine 30
*White Oak 38 Jefferson 6

District 10:

*Kountze 49 Anahuac 14
*East Chambers 35 Hardin 9
*Kirbyville 43 Warren 6
*Newton 42 Woodville 0

District 11:

*Crockett 29 Palestine Westwood 14
*Elkhart 47 Trinity 31
*Franklin 63 Teague 33

District 12:

*Maypearl 33 Clifton 28
*Grandview 68 Godley 20
*Whitney 48 Palmer 8
Red Oak Life, Bye

District 13:

*Cameron Yoe 77 Florence 0
*Lago Vista 50 Little River-Academy 14
*Troy 42 Marlin 21
*McGregor 32 Salado 17

Class 2-A, Division II:

District 4:

*Cisco 61 Ballinger 7
*Coleman 43 Colorado City 7
*Hawley 49 Hamilton 27

District 6:

*Blooming Grove 48 Millsap 13
*Scurry-Rosser 27 Corsicana Mildred 7
*Rice 15 Dallas Life Oak Cliff 13
*Tolar 42 Rio Vista 6

District 7:

*Tom Bean 41 Bells 6
*Gunter 49 Whitewright 7
*S&S Consolidated 19 Leonard 16

District 8:

*Clarksville 32 Alba-Golden 14
*Cooper 63 Rivercrest 0
*Chisum 49 Como-Pickton 0
Edgewood, Bye

District 9:

*New Diana 49 DeKalb 32
*Paul Pewitt 55 Elysian Fields 14
*Waskom 56 Hughes Springs 38
*Linden-Kildare 28 Ore City 27

District 10:

*Arp 54 Winona 21
*Frankston 23 West Rusk 12
*Garrison 35 Union Grove 22
Hawkins, Bye

District 11:

*Centerville 62 Bruceville-Eddy 0
*Buffalo 56 Riesel 23
*Crawford 47 Hearne 12
*Rosebud-Lott 55 Moody 34

District 12:

*Corrigan-Camden 68 Anderson-Shiro 20
*Deweyville 58 Groveton 27
*New Waverly 22 Hemphill 14

District 14:

*Blanco 33 Universal City Randolph 7
*Rogers 73 Johnson City 0
*Schulenburg 45 Lexington 42 (OT)
Jarrell, Bye

Class 1-A, Division I:

District 5:

*DeLeon 33 San Saba 15
*Hico 35 Santo 12
Goldthwaite, Bye

District 6:

*Cayuga 66 Dallas Gateway Charter 26
*Italy 33 Kerens 7
*Cross Roads 43 Itasca 12

District 8:

*Simms Bowie 30 Celeste 28
*Quinlan Boles 56 Honey Grove 6
Wolfe City, Bye

District 9:

*Carlisle 23 Beckville 17
*Timpson 37 Big Sadny 22
*Harleton 37 Joaquin 32

District 10:

*Alto 42 Shelbyville 36
*San Augustine 46 Cushing 16
*West Sabine 54 Grapeland 0

District 11:

*Hull-Daisetta 59 Colmesneil 48
*Iola 40 West Hardin 20

District 12:

*Axtell 47 Valley Mills 26
*Mart 53 Bosqueville 33
Leon, Bye

District 13:

*Flatonia 47 Thrall 7
*Holland 36 Thorndale 33
*Weimar 28 Van Vleck 14

Class 1-A, Division II:

District 9:

*Wortham 61 Dawson 6
*Hubbard 46 Meridian 6
Frost, Bye

District 10:

*Maud 55 Detroit 20
*Overton @ Union Hill (Overton 1-0, Union Hill Forfeit)
Cumby, Bye

District 11:

*Tenaha 57 Burkeville 0
*Evadale 37 Sabine Pass 0
Mount Enterprise, Bye

District 12:

*Bremond 21 Chilton 14 (OT)
*Lovelady 35 Normangee 18

District 13:

*Bartlett 53 Granger 36
*Burton 47 Somerville 8
*Milano 26 Snook 6

Six-Man, Division I:

District 11:

*Blum 50 Covington 0
*Walnut Springs 78 Kopperl 34

District 12:

*Savoy 48 Irving Universal Academy 0
*Saint Jo 76 Tioga 32

District 13:

*Aquilla 49 Abbott 40
*Bynum 44 Avalon 37

District 14:

*Buckholts 90 Mount Calm 45
*Coolidge 62 Penelope 12

District 15:

*Fruitvale 87 Bloomburg 39
*Leverett's Chapel 56 Campbell 36
Ladonia Fannindel, Bye

District 16:

*Oakwood 87 Apple Springs 42
*High Island 40 Chester 22

Six-Man, Division II:

District 12:

*Strawn 58 Moran 0
*Rising Star 1 Sidney 0

District 13:

*Blanket 66 Mullin 49
*Richland Springs 69 Brookesmith 0

District 14:

*Oglesby 50 Prairie Lea 0
Cherokee, Bye
Star, Bye

District 15:

*Jonesboro 65 Cranfills Gap 18
*Iredell 49 Morgan 0

District 16:

*Milford 54 Calvert 53
*Trinidad 68 Karnack 6

TAPPS/Private/Independent:

Division II, District 1:

Grapevine Faith Christian 31 Arlington Grace Prep 21
*Arlington Pantego Christian 56 Dallas Home School AA 29
*Fort Worth Christian 53 Fort Worth Southwest Christian 0
*Midland Christian 50 Waco Reicher 0

Division II, District 2:

*Brook Hill 1 Carrollton Prince of Peace 0
*Dallas Christian 39 Cedar Hill-Trinity Christian 20
*Dallas Parish Episcopal 37 Tyler Grace Community 16
*Tyler T.K. Gorman 42 Dallas Shelton School 14

Division III, District 4:

*Austin Texas School for the Deaf @ Temple Holy Trinity
Marble Falls Faith Academy, Bye
Temple Central Texas Christian, Bye

11-Man, Independent:

Tyler All Saints, Bye

TAPPS, Six-Man:

Division I, District 3:

*Austin Hill Country 56 New Braunfels Christian 33
*Round Rock Christian 35 Austin Veritas Academy 30
*Waco Vanguard College Prep 49 Cedar Park Summit Christian 42

Division II, District 3:

*Heath Fulton Academy @ Longview Trinity School of Texas (Saturday, 2pm)

T-CAL, Division II, District 2:

Marshall Christian Academy, Bye
Tyler HEAT, Bye
Tyler Kings Academy, Bye

T-CAL, Six-Man, Independent:

Athens Christian Prep, Bye
El Paso Home School, Bye
Killeen Memorial Christian, Bye

Six-Man, Independent, TAIAO:

Paris Romeo Prep @ Dallas Fairhill School
Gholson @ Waco Parkview Christian Academy (Canceled)
Austin Capital City Home School Bye
Austin NYOS Charter School, Bye
Brazos Christian Athletic League, Bye
Melissa CHANT, Bye
Temple Centex Home School, Bye
Victoria Home School, Bye

T-CAL, Division I:

Bryan Christian Home School @ Bryan Harmony Academy (Saturday)
Bryan Allen Academy, Bye
El Paso Faith Christian, Bye
Fort Worth THESA Home School, Bye
Greenville Phoenix, Bye
Houston Clear Lake Christian, Bye
Houston Sanchez, Bye
San Antonio FEAST Home School, Bye
San Marcos Home School, Bye
Waco Live Oak, Bye
Waco Methodist Children's Home, Bye
Williamson County Home School, Bye

Back to the top ^

 
Sponsor
Namecheap.com