Adjust Font Size
+  -  Reset
Advertisement
2014-2016 UIL Reclassification and Realignment for Central and East Texas
Wednesday, 10th September 2014 - 8:11PM
UIL














6A


REGION I 8-6A

Cedar Hill
De Soto
Ducanville
Grand Prairie
Mansfield
Midlothian
South Grand Prairie
REGION II 10-6A

Dallas Highland Park
Mesquite
Mesquite Horn
North Mesquite
Richardson
Richardson Berkner
Richardson Lake Highlands
Richardson Pearce
REGION II 11-6A

Garland
Garland Lakeview Cent
Garland Naaman Forest
Garland Rowlett
Garland Sachse
North Garland
Rockwall
Tyler Lee
REGION II 12-6A

Belton
Copperas Cove
Harker Heights
Killeen Ellison
Killeen
Killeen Shoemaker
Midway

5A


REGION I 8-5A

Aledo
Burleson
Burleson Centennial
Cleburne
Crowley
Everman
Granbury
Joshua
REGION II 12-5A

Forney
Mesquite Poteet
North Forney
Rockwall-Heath
Royse City
South Garland
Terrell
West Mesquite
REGION II 15-5A

Greenville
Hallsville
Longview
Pine Tree
Marshall
Mount Pleasant
Sulpher Springs
Texas High
REGION II 16-5A

Corsicana
Ennis
Jacksonville
Lindale
Lufkin
Nacogdoches
Tyler
Whitehouse
REGION III 17-5A

Elgin
Hutto
Manor
Pflugerville Connally
Temple
Waco
Waco University
REGION III 18-5A

Bryan
Bryan Rudder
College Station
A&M Consolidated
Conroe Caney Creek
Huntsville
Livingston
Willis

4A-Division I


REGION II 7-4A

Paris
North Lamar
Pittsburg
Princeton
Quinlan Ford
Liberty-Eylau
REGION II 8-4A

Athens
Crandall
Kaufman
Mabank
Van
Wills Point
REGION III 9-4A

Brownsboro
Carthage
Henderson
Kilgore
Palestine
Chapel Hill
REGION III 10-4A

Bridge City
Cleveland
Huffman Hargrave
Jasper
Orange Little Cypress-Mauriceville
Silsbee
Splendora
REGION IV 13-4A

Burnet
China Spring
Gatesville
Lampasas
Robinson
La Vega

4A-Division II


REGION II 5-4A

Bullard
Canton
Emory Rains
Gilmer
Melissa
Nevada Community
REGION II 6-4A

Atlanta
Center
Gladewater
Spring Hill
Tatum
Pleasant Grove
REGION II 7-4A

Fairfield
Groesbeck
Lorena
Mexia
Rusk
Connally
REGION II 8-4A

Cleveland Tarkington
Coldspring-Oakhurst
Dibol
Huntington
Madisonville
Shepherd
REGION III 11-4A

Caldwell
Giddings
La Grange
Salado
Smithville

3A-Division I


REGION II 6-3A

Caddo Milles
Commerce
Dallas Life Oak Cliff
Red Oak Life
Scurry-Rosser
Sunnyvale
REGION II 7-3A

Daingerfield
Mount Vernon
New Boston
Prairiland
Redwater
Winnsboro
REGION II 8-3A

Harmony
Sabine
Jefferson
Mineola
Quitman
White Oak
REGION III 9-3A

Commanche
Glen Rose
Grandview
Hillsboro
McGregor
West
Whitney
REGION III 10-3A

Cameron Yoe
Florence
Lago Vista
Little River Academy
Rockdale
Troy
REGION III 11-3A

Elkhart
Eustace
Kemp
Malakoff
Palestine Westwood
Teague
REGION III 12-3A

Anahuac
Buna
Hardin
Kirbyville
Kountze
Warren
Winnie East Chambers
Woodville

3A-Division II


REGION II 6-3A

Alba-Golden
Cooper
Edgewood
Grand Saline
Lone Oak
Paris Chisum
REGION II 7-3A

De Kalb
Hooks
Hughes Springs
Linden-Kildare
Paul Pewitt
Queen City
REGION II 8-3A

Arp
New Diana
Elysian Fields
Frankston
West Rusk
Troup
Waskom
Winona
REGION III 9-3A

Blooming Grove
Maypearl
Mildred
Palmer
Rice
Rio Vista
REGION III 10-3A

Bruceville-Eddy
Clifton
Dublin
Jarrell
Marlin
Rogers
REGION III 11-3A

Corrigan-Camden
Crockett
Deweyville
Garrison
Hemphill
Newton
REGION III 12-3A

Buffalo
Franklin
Hearne
Leon
Lexington
New Waverly
Trinity

2A-Division I


REGION II 6-2A

Bogata Rivercrest
Clarksville
Como-Pickton
Honey Grove
Quinlan Boles
Wolfe City
REGION II 7-2A

De Leon
Goldthwaite
Hamilton
Hico
San Saba
Tolar
REGION II 8-2A

Axtell
Bosqueville
Crawford
Itasca
Mart
Valley Mills
REGION III 9-2A

Big Sandy
Union Grove
Harleton
Hawkins
Ore City
Simms Bowie
REGION III 10-2A

Beckville
Cushing
Joaquin
West Sabine
San Augustine
Shelbyville
REGION III 11-2A

Alto
Cayuga
Grapeland
Kerens
Cross Roads
Carlisle
REGION III 12-2A

Anderson-Shiro
Centerville
Groveton
Hull-Daisetta
Lovelady
West Hardin
REGION IV 12-2A

Holland
Moody
Riesel
Rosebud-Lott
Thorndale
Thrall

2A-Division II


REGION III 8-2A

Albany
Baird
Cross Plains
Gorman
Perrin-Whitt
Ranger
Santo
REGION III 9-2A

Celeste
Sollinsville
Cumby
Detroit
Era
Lindsay
Muenster
REGION III 10-2A

Chilton
Dallas Gateway
Dawson
Frost
Hubbard
Italy
Meridian
Wortham
REGION III 11-2A

Fruitvale
Maud
Mount Enterprise
Overton
Tenaha
Timpson
REGION III 12-2A

Burkeville
Colmesneil
Evadale
Iola
Normangee
Sabine Pass
REGION IV 13-2A

Bartlett
Bremond
Burton
Granger
Milano
Snook
Somerville
1A-Division I
REGION IV 13-1A

Aquilla
Blum
Covington
Gholson
Kopperl
REGION IV 14-1A

Abbott
Avalon
Bynum
Coolidge
Milford
Penelope
REGION IV 16-1A

Apple Springs
Bloomburg
Chester
Leverett's Chapel

1A-Division II


REGION IV 14-1A

Cranfills Gap
Iredell
Jonesboro
Morgan
Oglesby
Walnut Springs
REGION IV 15-1A

Karnack
Ladonia Fannindel
Mount Calm
Oakwood
Trinidad
REGION IV 16-1A

Buckholts
Calvert
High Island
Prairie Lea

Back to the top ^

 
Sponsor