Boys HS Playoff Schedule
RSS Feed Available | Podcasts/MP3s Available |
Adjust Font Size
+  -  Reset
2020 U.I.L. Boys Basketball State Tournament
Tuesday, 25th August 2020 - 7:52PM
2020 U.I.L. Boys Basketball State Tournament
March 12th-14th @ Alamodome, San Antonio, Texas


Thursday, March 12th:

Class 1-A Semifinals:

8:30am (33-3) LaPoynor vs. (27-9) Nazareth
10:00am (31-3) Jayton vs. (30-9) Slidell

Class 3-A Semifinals:

1:30pm (36-4) Coldspring vs. (22-12) Dallas Madison
3:00pm (34-5) Peaster vs. (32-6) San Antonio Cole

Class 5-A Semifinals:

7:00pm (35-5) San Antonio Wagner vs. (29-8) Mansfield Timberview
8:30pm (36-1) Lancaster vs. (33-5) Fort Bend Hightower

Click here for the rest of the tournament schedule.
2019 U.I.L. Football State Championship Week
Tuesday, 25th August 2020 - 7:52PM
U.I.L. Football State Championship Week:
@ AT&T Stadium, Arlington

Wednesday, December 18, 2019

Class 1-A, Division I:


(13-1) McLean vs. (12-2) Blum, 11:00am

Class 1-A, Division II:

(11-3) Motley County vs. (12-0) Richland Springs, 2:00pm

Class 2-A, Division I:

(15-0) Post vs. (15-0) Refugio, 7:00pm

Thursday, December 19th:

Class 2-A, Division II:


(12-2) Hamlin vs. (12-3) Mart, 11:00am

Class 3-A, Division I:

(15-0) Pottsboro vs. (14-1) Grandview, 3:00pm

Class 3-A, Division II:

(14-1) Gunter vs. (14-1) Paul Pewitt, 7:00pm

Friday, December 20th:

Class 4-A, Division I:


(14-1) La Vega vs. (15-0) Carthage, 11:00am

Class 4-A, Division II:

(14-1) Pleasant Grove vs. (12-3) Wimberley, 3:00pm

Class 5-A, Division I:

(15-0) Denton Ryan vs. (15-0) Alvin Shadow Creek, 7:00pm

Saturday, December 21st:

Class 5-A, Division II:


(14-1) Aledo vs. (14-1) Fort Bend Marshall

Class 6-A, Division I:

(15-0) Duncanville vs. (14-1) Galena Park North Shore, 3:00pm

Class 6-A, Division II:

(14-1) Denton Guyer vs. (14-1) Austin Westlake, 7:00pm
White Oak, San Augustine, Douglass headed to State
Sunday, 3rd March 2013 - 9:13AM
Class 2-A Region III Championship:

White Oak 68 Tatum 47

Class 1-A, Division I, Region III Championship:

San Augustine 92 Grapeland 77

Class 1-A, Division II Region III Championship:

Roxton vs. Frost, Saturday, 7:30pm, Tyler Jr. College

Class 1-A, Division II Region IV Championship:

Douglass 69 Oakwood 58
Printable Version  Printable Email to a friend!  Send To Friend
Boys H.S. Basketball Regionals
Thursday, 3rd May 2012 - 2:25PM
This includes any team from East or Central Texas that remains in the regional finals.

Class 3-A:

Region II:

Waco La Vega 61 Silsbee 59

Class 2-A:

Region III:

White Oak 65 Kountze 63

Click "more" for the entire East or Central Texas Regional Information.
U.I.L. Golf State Tournament
Thursday, 3rd May 2012 - 2:25PM
Final UIL Golf State Championships Results (1A)

AUSTIN, TX Below are the final results of the UIL Golf State Championships for Conference 1A.

1A Girls Golf, Results Morris Williams Golf Course, Par-72, 4,944 yards

Team Results
School Day 1 Day 2 Total
Baird 352 358 710
Grapeland 373 358 731

Click "more" for the remaining results.
Pages: « Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Next »

Back to the top ^

 
Sponsor
pigskinprep
Pigskinprep.com