Jump to content

Evolution of Math!!


RETIREDFAN1

Recommended Posts

Evolution of Math!!

 

 

 

Last week I purchased a burger and fries for $3.58.

 

The counter girl took my $4.00 and I pulled 8 cents from my pocket and gave it to her. She stood there, holding the nickel and 3 pennies. While looking at the screen on her register, I sensed her discomfort and tried to tell her to just give me two quarters, but she hailed the manager for help. While he tried to explain the transaction to her, she stood there and cried.

 

Why do I tell you this?

 

Because of the evolution in teaching math since the 1950s.

 

 

Teaching Math In 1950

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price. What is his profit?

 

Teaching Math In 1960

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price, or $80. What is his profit?

 

Teaching Math In 1970

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80. Did he make a profit?

 

Teaching Math In 1980

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80 and his profit is $20 Your assignment: Underline the number 20.

 

Teaching Math In 1990

A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of $20. What do you think of this way of making a living? Topic for class participation after answering the question: How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong answers.)

 

Teaching Math In 2005

Un ranchero vende una carretera de madera para $100. La cuesto de su produccion era $80. Cuantas tortillas se puede comprar?

Link to comment
Share on other sites

That's a great post Colmes! :w00t::w00t::w00t:

 

Don't forget you can also sue the fast food place for ruining your health and making you fat because they fed you burgers and fries for all these years!!! :w00t::sick::w00t:

Link to comment
Share on other sites

had a cashier at the grocery store tonight who reminded me of this story and i got a good laugh. i turned in some coins at the coinstar machine and had to take the receipt to the cashier. it was $13.18. i handed her 7 cents and told her i would like a quarter back. she was really confused. i then reached in my pocket and pulled out 75 cents and said just make it an even dollar...well now she was really confused. i told her to just give me $14 back. she scaned the reciept and the drawer opened. the change came out in an automatic despenser. i tried to give it to her and she said" no thats yours" and i had to explain she needed it to make the dollar. anyway all i could think about was this story.

Link to comment
Share on other sites

I think part of the problem is the "giving in" of the gradual complaining of "how hard math is" and the inevitable "will we ever use this in the real world?” question/complaint.

 

It has become "acceptable" to not understand math.

 

 

"Teaching To The TAKS" does not help matters either :no:

Link to comment
Share on other sites

Evolution of Math!!

 

Teaching Math In 2005

Un ranchero vende una carretera de madera para $100. La cuesto de su produccion era $80. Cuantas tortillas se puede comprar?

 

 

WOW, you write very good Spanish. I am impressed. :yay:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...