Sponsors

Smoaky's News & Notes

2020 U.I.L. Boys Basketball State Tournament
Tuesday, 25th August 2020 - 7:52PM
2020 U.I.L. Boys Basketball State Tournament
March 12th-14th @ Alamodome, San Antonio, Texas


Thursday, March 12th:

Class 1-A Semifinals:

8:30am (33-3) LaPoynor vs. (27-9) Nazareth
10:00am (31-3) Jayton vs. (30-9) Slidell

Class 3-A Semifinals:

1:30pm (36-4) Coldspring vs. (22-12) Dallas Madison
3:00pm (34-5) Peaster vs. (32-6) San Antonio Cole

Class 5-A Semifinals:

7:00pm (35-5) San Antonio Wagner vs. (29-8) Mansfield Timberview
8:30pm (36-1) Lancaster vs. (33-5) Fort Bend Hightower

Click here for the rest of the tournament schedule.
2019 U.I.L. Football State Championship Week
Tuesday, 25th August 2020 - 7:52PM
U.I.L. Football State Championship Week:
@ AT&T Stadium, Arlington

Wednesday, December 18, 2019

Class 1-A, Division I:


(13-1) McLean vs. (12-2) Blum, 11:00am

Class 1-A, Division II:

(11-3) Motley County vs. (12-0) Richland Springs, 2:00pm

Class 2-A, Division I:

(15-0) Post vs. (15-0) Refugio, 7:00pm

Thursday, December 19th:

Class 2-A, Division II:


(12-2) Hamlin vs. (12-3) Mart, 11:00am

Class 3-A, Division I:

(15-0) Pottsboro vs. (14-1) Grandview, 3:00pm

Class 3-A, Division II:

(14-1) Gunter vs. (14-1) Paul Pewitt, 7:00pm

Friday, December 20th:

Class 4-A, Division I:


(14-1) La Vega vs. (15-0) Carthage, 11:00am

Class 4-A, Division II:

(14-1) Pleasant Grove vs. (12-3) Wimberley, 3:00pm

Class 5-A, Division I:

(15-0) Denton Ryan vs. (15-0) Alvin Shadow Creek, 7:00pm

Saturday, December 21st:

Class 5-A, Division II:


(14-1) Aledo vs. (14-1) Fort Bend Marshall

Class 6-A, Division I:

(15-0) Duncanville vs. (14-1) Galena Park North Shore, 3:00pm

Class 6-A, Division II:

(14-1) Denton Guyer vs. (14-1) Austin Westlake, 7:00pm
Week 16 Round 4 Statewide Semifinals Playoff Schedule
Tuesday, 25th August 2020 - 7:52PM
Texas H.S. Football Semifinals:

Class 6-A, Division I:


Duncanville 56 Rockwall 14

North Shore 49 Lake Travis 38

Class 6-A, Division II:

Denton Guyer 35 Spring Westfield 17

Austin Westlake 63 Katy Taylor 3

Class 5-A, Division I:

Denton Ryan 35 Frisco Lone Star 7

Shadow Creek 45 San Antonio Wagner 21

Class 5-A, Division II:

Aledo 28 Luboock Cooper 21

Fort Bend Marshall 55 Boerne Champion 21

Class 4-A, Division I:

La Vega 27 Springtown 14

Carthage 49 Lampasas 42

Class 4-A, Division II:

Pleasant Grove 48 Midland Greenwood 20

Wimberley 56 Silsbee 43

Class 3-A, Division II:

Pottsboro 36 Brock 35

Grandview 41 Columbus 21

Class 3-A, Division II:

Gunter 27 Canadian 20

Paul Pewitt 24 East Bernard 18

Class 2-A, Division I:

Post 35 Valley View 7

Refugio 29 San Augustine 21

Class 2-A, Division II:

Hamlin 56 Stratford 23

Mart 28 Falls City 8

Class 1-A, Division I (Six-Man):

Championship Game:


(13-1) McLean vs. (12-2) Blum, Wednesday, December 18th, AT&T Stadium, Arlington

Class 1-A, Division II (Six-Man):

(11-3) Motley County vs. (13-0) Richland Springs, Wednesday, December 18th, AT&T Stadium, Arlington



Click here for the entire statewide schedule.
2019 Composite "Players of the Week"
Tuesday, 25th August 2020 - 7:52PM
2019 Composite H.S. Football "Players of the Week" in East and Central Texas.
Piney Woods Football Clinic 2020
Tuesday, 25th August 2020 - 7:52PM
Piney Woods Football Clinic 2020
Pages: « Prev 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Next »

Smoaky's Reporters

Who Stood Out The Most: Week 2 - Mike Garland
Monday, 6th September 2021 - 8:35PM
Caddo Mills senior signal caller Jason Thomason not only led the Foxes to a 44-20 win over Bullard but did so in school record breaking fashion.

Smoakhouse Forums

White Oak (3-1) at Atlanta (0-4)

White Oak (3-1) at Atlanta (0-4)

Posted 2021-09-18 07:15:47, Post Count: 108
5 hours ago, Wild74 said:

8-3 lmao

a blast from the past

White Oak (3-1) at Atlanta (0-4)

2021 Week 4 Pickem

Newton star running back decommittes from USC

a blast from the past

Posted 2021-09-22 19:39:34, Post Count: 5

Great game