Week 14 East and Central Texas "Players of the Week"
Saturday, 13th August 2022 - 3:37PM
East Texas:

Offense:

Rickey Stewart, RB, Chapel Hill, 21-carries for 201-yards, 2-TD's, W/Kilgore 41-35 (2-OT).

Defense:

Keviyan Huddleston, DE, Chapel Hil, 4-Tackes, 3-Sacks, 1-CF, W/Kilgore 41-35 (2-OT).

Special Teams:

Bryan Patlan, K, Diboll, 4-5 XP's, 1-FG (28) the game winner with :13-seconds remaining, W/Academy 37-34.

=====

Central Texas:

Offense:

Desmond Woodson, QB, Marlin, 25-31 passing for 471-yards, 6-TD's, 5-carries for 65-yards, W/Tolar 52-36.

Defense:

Jaden Anderson, DE, West, 13-Tackles, 3-TFL, 1-QBP, 2-Sack, W/Malakoff 14-12.

Special Teams:

Thomas Barr, K, China Spring, 3-3 XP's, 2-FG's (33, 25), W/Carthage 27-17.
Texas H.S. Football Regional Championship Schedule
(and Class 1-A Semifinals)
Saturday, 13th August 2022 - 3:37PM
Texas H.S. Football Regional Final Playoff Schedule:

Class 6-A, Division I:

Region I:


Southlake Carroll 47 Allen 21

Region II:

Duncanville 38 DeSoto 20

Region III:

Galena Park North Shore 44 Humble Atascocita 20

Region IV:

Lake Travis 42 San Antonio Brennan 17

Click here for the entire schedule...
Texas H.S. Football Regional Semifinal Schedule
Saturday, 13th August 2022 - 3:37PM
Class 6-A, Division I:

Region I:

Allen 59 Euless Trinity 21

Southlake Carroll 52 Lewisville 0

Region II:

Duncanville 42 Spring 7

DeSoto 34 Spring Westfield 17

Region III:

Galena Park North Shore 26 Katy Tompkins 20

Humble Atascocita 24 Fort Bend Ridge Point 21

Region IV:

San Antonio Brennan 59 Austin Bowie 36

Lake Travis 35 Laredo United South 19

Click here for the entire schedule...
Texas H.S. Football Area Playoff Schedule
Saturday, 13th August 2022 - 3:37PM
Texas H.S. Football Area Playoff Schedule

Area Round:

Class 6-A, Division I:


Region I:

Euless-Trinity 28 Odessa Permian 17

Southlake Carroll 42 Midland Legacy 7

Lewisville 35 Arlington Martin 18

Allen 49 Lake Highlands 24

Region II:

Duncanville 52 Mesquite 2

Spring 56 Klein Cain 53

DeSoto 49 Rockwall 28

Spring Westfield 34 Klein Oak 14

Region III:

Katy Tompkins 42 Jersey Village 14

Galena Park North Shore 41 Clear Springs 13

Fort Bend Ridge Point 41 Cypress-Fairbanks 20

Humble Atascocita 22 Dickinson 21

Region IV:

Austin Bowie 28 Smithson Valley 21

San Antonio Brennan (11-0) vs Los Fresnos (7-3), Saturday, 2:00pm, Farris Stadium, San Antonio

Lake Travis 56 San Antonio East Central 14

Laredo United South 24 Harlingen 7

Click here for the rest of this week's schedule.
Week 11 East and Central Texas "Player of Week" Polls...
Saturday, 13th November 2021 - 7:20PM
Please vote for the East and Central Texas "Players of the Week" on offense, defense and special teams.

East Texas.

Central Texas.

Voting deadline is Wednesday, 12:00pm.

Click here for the entire list of nominations.
Texas H.S. Football Bi-District Playoff Schedule
Saturday, 13th November 2021 - 7:20PM
***If you see a mistake, omission or something else that needs to be changed please email me at [email protected]. Thank you. Smoaky***

Texas H.S. Football "Bi-District" Playoff Schedule

Class 6-A:


Region I:

El Paso Franklin (8-2) vs Odessa Permian (7-3), 7 p.m. Friday at El Paso’s Cougar Stadium

Euless Trinity (9-1) vs Keller (6-4), 7 p.m. Friday at Bedford’s Pennington Field

Allen (8-2) vs Lewisville Hebron (5-5), 7 p.m. Friday at Allen’s Eagle Stadium

Lake Highlands (9-1) vs South Grand Prairie (7-3), 7 p.m. Friday at Richardson’s Wildcat-Ram Stadium

Midland Legacy (8-1) vs El Paso Pebble Hills (6-4), 7 p.m. Friday at Midland’s Grande Communications Stadium

Southlake Carroll (10-0) vs North Crowley (7-3), 7 p.m. Friday at Southlake’s Dragon Stadium

Lewisville (9-1) vs McKinney Boyd (8-2), 7 p.m. Friday at Lewisville’s Goldsmith Stadium

Arlington Martin (8-2) vs Irving Nimitz (5-5), 7 p.m. Thursday at Arlington’s Choctaw Stadium

Region II:

Sachse (7-3) vs Mesquite (6-4), 7 p.m. Friday at Garland’s Homer B. Johnson Stadium

Duncanville (8-1) vs Belton (6-4), 7:30 p.m. Friday at Duncanville’s Panther Stadium

The Woodlands (8-2) vs Spring (9-1), 7 p.m. Friday at Shenandoah’s Woodforest Bank Stadium

Klein Cain (8-2) vs Cypress Woods (6-4), 7 p.m. Friday at Tomball’s Tomball ISD Stadium

Rockwall (8-2) vs North Garland (6-4), 7 p.m. Thursday at Rockwall’s Wilkerson-Sanders Stadium

Harker Heights (9-1) vs DeSoto (8-2), 7 p.m. Thursday at Waco’s Waco ISD Stadium

Spring Westfield (10-0) vs Conroe (5-5), 7 p.m. Thursday at Spring’s Planet Ford Stadium

Cypress Ranch (6-3) vs Klein Oak (5-5), TBD

Click here for the rest of the Bi-District schedule.

Sponsors